Magyarország Kormánya keleti nyitás politikájának támogatása, illetve az MNB nemzetközi kapcsolatrendszerének szélesítése és ázsiai kapcsolatainak erősítése 2016 óta külön szakterület feladata. Az átfogó kapcsolatépítés keretei között a jegybanki együttműködés erősítése mellett kiemelt szerepet kap az oktatási és tudományos kapcsolatok fejlesztése és a személyes kapcsolatok kiépítése. Az ázsiai partnerekkel történő együttműködés nem csak bilaterális, hanem multilaterális platformokon is egyre intenzívebb, hiszen az MNB aktív szerepet vállal többek közt a kelet-közép-európai térség országait és Kínát magában foglaló 14+1 formáció, illetve olyan jegybanki hálózatok munkájában is, mint a Central Banks Governors' Club of the Central Asia, Black Sea Region and Balkan Countries. A direkt kapcsolatépítés mellett az MNB aktívan nyomon követi az ázsiai térség országainak gazdasági-politikai aktualitásait, amelyek alapján célja a lehetséges együttműködési területek azonosítása és a tapasztalatcsere élénkítése.
Ázsia növekvő nemzetközi jelentőségére, illetve az Európa és Ázsia közötti kapcsolatrendszer dinamikus fejlődésére tekintettel az MNB törekszik a transzkontinentális együttműködéssel foglalkozó nemzetközi párbeszédben történő aktív szerepvállalásra. Ennek egyik kiemelkedő példája a Budapest Eurasia Forum koncepciója, amely egy évente megrendezésre kerülő, magas szintű rendezvény formájában biztosít kereteket a dialógus számára. A rendezvénysorozat célja, hogy az eurázsiai együttműködés aktuális kérdéseit átfogó, mégis szakszerű formában közvetítse, elismert nemzetközi és hazai szakemberek és döntéshozók bevonásával. A Budapest Eurasia Forum nagy hangsúlyt fektet az Eurázsiát is jellemző diverzitás fenntartására, mind a meghívott előadók, mind az áttekintett témák terén. A rendezvény a legaktuálisabb gazdasági és pénzügyi kérdések napirendre tűzése mellett hangsúlyos szerepet szán olyan kérdésköröknek, mint a technológia, az innováció, az oktatás és a geopolitika, hiszen ezek ismerete kulcsfontosságú a transzkontinentális együttműködés megértése és erősítése érdekében. A rendezvénysorozat nyitányaként 2019 őszén került megrendezésre a Pre-Forum Session of the Budapest Eurasia Forum 2020, amely nagy sikerrel zajlott le a budai várnegyedben. A Fórum intellektuális csomópont („hub”) jellegét jelzi, hogy egyre nagyobb számban, a 2024-ben ötödik alkalommal megrendezett eseményen 15 országból 51 előadó érkezett, akik nemzetközi szinten is magasan jegyzett szakemberek, véleményvezérek. 2024-ben, az MNB alapításának centenáriumi évében a Fórum „A siker kulcsszavai: tehetség, tudás, technológia és tőke” címen került megrendezésre, online közvetítéssel. A Budapest Eurasia Forum indulása óta, már több, mint 200 felszólalót vonultatott fel 29 országból, az elért nézők száma pedig már meghaladta a 60 ezer főt.
A Magyar Nemzeti Bank másik jelentős kezdeményezéseként 2015 márciusában elindította a kínai fizetőeszköz nemzetköziesítését támogató Renminbi Programját a Magyarország és Kína közötti egyre szorosabb gazdasági és pénzügyi kapcsolatok, valamint Budapest regionális szerepének erősítése céljával. A Program legfőbb pillérei az MNB és a kínai jegybank (PBoC) által megkötött bilaterális devizacsere-megállapodás, az MNB nemzetközi tartalékain belül kialakított kínai állampapír-portfólió, a kínai óriásbankok magyarországi tevékenységéhez kapcsolódó felügyeleti együttműködések, a renminbi elszámolásforgalmi infrastruktúra hazai kiépítése és a nemzetközi tudásmegosztás keretében létrejött Budapest Renminbi Kezdeményezés Konferencia.
A Budapest Renminbi Kezdeményezés Konferenciával a jegybank közös platformot hozott létre a magyar–kínai reálgazdasági és pénzügyi kapcsolatokban érintett piaci szereplők, vállalati és banki döntéshozók számára a magyar–kínai gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatok aktuális helyzetének rendszeres áttekintésére, valamint a továbblépési lehetőségek megvitatására. A Budapest Renminbi Kezdeményezés Konferencia témái között szerepelt az elmúlt években a pénzügyi összekapcsoltság, valamint a zöldátállás, a zöldpénzügyek szerepe a renminbi nemzetközivé válásában, valamint az Övezet és Út Kezdeményezés keretében megvalósuló kínai-magyar pénzügyi együttműködés jelene és jövője, Budapest regionális pénzügyi központ szerepe, továbbá a digitális jegybankpénzek.
Az MNB 2024-ben nyolcadik alkalommal, a Bank of China (CEE) Limited-del partnerségben szervezte meg a Budapest Renminbi Kezdeményezés Konferenciát, amelyre rendszeresen felszólalót delegál a kínai jegybank is. Emellett a konferencia rendszeres résztvevői a legnagyobb kínai kereskedelmi és fejlesztési bankok, pénzügyi intézmények, vállalatok (China Construction Bank, Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Development Bank, Asian Infrastructure Investment Bank, Silk Road Fund, CATL, stb.).
Kínai jegybanki kapcsolatok
Az MNB egyre erősödő kínai kapcsolatrendszerének erős alapja a kínai jegybankkal (People’s Bank of China, PBoC) fenntartott kiváló kapcsolata. Az MNB a kontinentális Európában elsőként, már 2013-ban bilaterális devizacsere-megállapodást kötött a kínai jegybankkal a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok támogatása érdekében. A megállapodás több alkalommal is megújításra került a keretösszeg megemelése mellett. A devizacsere megállapodások mára beépültek a jegybanki eszköztárakba, a pénzügyi és reálgazdasági piacok stabilitását is biztosító eszközként.
Emellett az MNB és a PBoC szakértői között rendszeresek az egyeztetések a digitális jegybankpénzekkel (amely területen Kína élen jár) és a zöldpénzügyekkel kapcsolatban. A PBoC továbbá rendszeresen delegál felszólalókat az MNB olyan zászlóshajó rendezvényeire, mint a Budapest Eurasia Forum és a Budapest Renminbi Kezdeményezés Konferencia.
A kapcsolatok eddigi csúcspontjaként a két intézmény 2018. november 9-10-én Magyarországon rendezte meg első alkalommal Kína és a 16 közép-kelet-európai ország jegybankelnökeinek találkozóját.
Kínai felügyeleti kapcsolatok
2023 óta a pénzügyi szféra szabályozási struktúrája átalakult Kínában. A közvetlenül az Államtanács alárendeltségi körébe tartozó új „szuper” pénzügyi hatóság Nemzeti Pénzügyi Szabályozó Hatóság (National Financial Regulatory Administration, NFRA) néven a korábbi Kínai Bank és Biztosítás Felügyeleti Bizottság (China Banking and Insurance Regulatory Commission, CBIRC) utódjaként az értékpapírokon kívül a teljes pénzügyi piac felügyeletét látja el. Az új rendszerben a jegybank a monetáris politikáért felel, a pedig már korábban is létező Kínai Értékpapír-felügyeleti Bizottság (China Securities Regulatory Commission, CSRC) pedig az értékpapírpiacokért. Az MNB és a kínai felügyeleti szervek közötti együttműködések nagyban támogatják a kínai bankok magyarországi tevékenységét, valamint a tőkepiaci együttműködéseket. Az eredményes felügyeleti kapcsolatoknak köszönhetően 2024 márciusában az NFRA-val az MNB és a CBRC között 2016-ban köttetett MoU megújítására is sor került. A CSRC és az MNB között 2021-ben került sor egy együttműködési megállapodás aláírására. A megállapodás keretet ad a két hatóság közötti, felügyeleti tevékenységhez kapcsolódó információcserének és tudásmegosztásnak, ezzel is erősítve a két tőkepiaci felügyelésért felelős hatóság együttműködését és a kölcsönös segítségnyújtást.
Oktatási kapcsolatok kínai elitegyetemekkel
A tudományos és oktatási együttműködés terén az MNB aktívan együttműködik több kínai intézménnyel, évente pedig több meghívásnak eleget téve Kínában is bemutatja a magyar jegybanki modellt. Az MNB két kínai egyetemmel, a Tsinghua és a Fudan egyetemekkel is szoros és eredményes kapcsolatot tart fenn, egyebek közt közös kutatói hálózat kialakítását, diák és oktatói csereprogramok létrehozását, illetve konkrét pénzügyi és üzleti programok elindítását célozva. Jelentős sikerként említhető a területen a 2017 februárjában a Tsinghua Egyetem PBC School of Finance karával megkötött, majd 2024-ben megújított együttműködési megállapodás. Továbbá a Fudan Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem 2018-ban állapodtak meg egy közös MBA program elindításáról, amely 2019-ben az MNB szakmai támogatásával vette kezdetét.
Kutatóintézetekkel való kapcsolatok
Az MNB nemzetközi kapcsolatrendszerének bővítését és a külföldi partnerekkel való kapcsolattartás új csatornáinak kiépítését szolgálja a nemzetközi kutatóközpontokkal, think tankekkel való együttműködés is. Ennek köszönhetően a bank vezetői és szakértői részt vehetnek a kutatóközpontok által rendezett eseményeken, ahol szakmai ismereteik mélyítése mellett személyes kapcsolatokat alakíthatnak ki, továbbá hozzáférhetnek a think tank-ek által felhalmozott információkhoz, tudásbázishoz. Ezen felül a külföldi szellemi műhelyek eredményei becsatornázhatóvá válnak az MNB oktatási programjaiba is külföldi szakértők, előadók meghívása, valamint közös kutatások, publikációk és rendezvények révén.
Kiemelt kutatóintézeti és akadémia partnerek közé tartozik:
- a kínai Államtanács Fejlesztési Kutatóközpontja (Development Research Center of the State Council – DRC),
- a Kínai Társadalomtudományi Akadémia (Chinese Academy of Social Sciences, CASS),
- a Shenzhen városban működő China Development Institute think tank,
- a Center for China and Globalization (CCG), amely Kína egyik vezető think tankje,
- a China Institute of International Studies (CIIS).
Nemzetközi fórumok
Az MNB évek óta részt vesz és közreműködik Kína legfontosabb pénzügyi és gazdasági konferencián, fórumain. Az MNB nemzetközi szerepvállalását tekintve az alábbi kínai konferenciák és fórumok kiemelendőek:
- Shanghai Forum: Az MNB már évek óta részt vesz a Fudan Egyetem egyik legfontosabb nemzetközi rendezvényén és társszervezőként is szerepet vállal nemzetközi panelbeszélgetésekben.
- Belt and Road Forum for International Cooperation (BRF): A fórum az „Övezet és Út” kezdeményezés (BRI) keretében a legjelentősebb diplomáciai találkozó, amelynek célja egy összefonódott kereskedelmi, pénzügyi és kulturális hálózat kialakítása Kelet-Ázsiától Európáig és azon túl.
- Boao Forum for Asia (BFA): A 2001-ben alapított Boao Forum for Asia az ázsiai kontinens legmeghatározóbb gazdasági fórumává vált az elmúlt években. Elismertségét tekintve gyakran a davosi Világgazdasági Fórumhoz hasonlítják. Az elmúlt években egyre szorosabbá váltak az MNB kapcsolatai a Boao Forum for Asia-val is, amely 2020 óta a Budapest Eurasia Forum partnerintézményévé vált.
- Lujiazui Forum: A sanghaji Lujiazui Forum is az évek során Kína egyik legfontosabb pénzügyi fórumává nőtte ki magát. A kínai jegybankelnök és a kínai felügyeleti vezetők, valamint a kereskedelmi bankok vezetői rendszeres résztvevői az eseménynek.
- Tsinghua PBCSF Global Finance Forum: A Tsinghua PBCSF Global Finance Forum-ot 2014-ben a Tsinghua Egyetem hozta létre és mára Kína egyik legnívósabb pénzügyi fórumává vált. A Tsinghua Egyetem és az MNB közötti szoros partnerségnek köszönhetően az MNB rendszeres meghívottja a rendezvénynek.
A felsorolt kiemelt eseményeken kívül az évek során az MNB felsővezetői és kollégái több alkalommal részt vettek olyan kínai rendezvényeken, mint a China Development Forum, a China Beijing International High-Tech Expo (CHITEC), a China International Fair for Trade in Services (CIFTIS), az Ázsiai Pénzügyi Fórum (AFF), az Understanding China Nemzetközi Konferencia és a Chengdu Financial Week.
Dél-Korea
A koreai jegybank (Bank of Korea, BoK) és az MNB közötti kapcsolat rendkívül jó és dinamikus fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. 2019-ben a Magyarország és a Koreai Köztársaság közötti diplomáciai kapcsolatfelvétel 30. évfordulója apropóján az MNB kezdeményezésére a két jegybank közös szakmai konferenciát szervezett Budapesten. Ebből az alkalomból a koreai jegybank történetének első hivatalos jegybankelnöki látogatására került sor Magyarországon, Mr. Lee Ju-yeol (akkori) jegybankelnök vezetésével. Azóta a két jegybank kollégái rendszeres résztvevői egymás konferenciáinak (BoK International Conference, Budapest Eurasia Forum, Lámfalussy Lectures Conference).
Emellett számos bilaterális tudásmegosztó eseményre került sor a két jegybank kollégáinak a részvételével digitális jegybankpénzek, jegybanki digitalizáció és fintech témákban. A koreai jegybank kollégái továbbá a 2021-es, 2022-es és 2024-es Eurázsia tanulmánykötetünkben is publikáltak.
2023-ban közös kutatói workshop sorozat indult, aminek házigazdai feladatait a két jegybank évente felváltva látja el.
Szingapúr
Szingapúr a világ vezető országai között szerepel az innováció és a technológia terén, így az MNB számára szintén kiemelten fontos partner. A jegybank szerepét betöltő Monetary Authority of Singapore (MAS) és az MNB között élő és aktív kapcsolat van, amelynek erősítése mellett mindkét intézmény elkötelezett. Sopnendu Mohanty, a MAS Fintech vezetője (Chief Fintech Officer) a Budapest Eurasia Forum rendszeres résztvevője. Több egyezésére került sor az elmúlt években az MNB-s szakterületek és a MAS kollégái, valamint a MAS által támogatott olyan intézmények képviselőivel digitalizációs és zöldpénzügyi témákban, mint az National University of Singapore Asian Institute of Digital Finance.
Ezek mellett kiemelendő a Dunbar projekt, amely a BIS Innovation Hub szingapúri irodája és a szingapúri, az ausztrál, a dél-afrikai és a maláj jegybank kezdeményezéseként az egyik első, határokon átívelő fizetésekre fókuszáló nemzetközi digitális jegybankpénz projekt volt a francia jegybank és — első euroövezeten kívüli európai résztvevőként — az MNB megfigyelői státuszával.
2019-ben, 2022-ben és 2024-ben a MAS meghívására az MNB képviseltette magát a világ legnagyobb FinTech rendezvényén, a Singapore Fintech Festivalon (SFF), amely a Budapest Eurasia Forum hivatalos partnere. Az SFF jelentőségére tekintettel az MNB 2020-ban és 2021-ben részt vett az online, immár globális rendezvényen (World FinTech Festival, WFF) is, majd 2022-ben leányvállalataival közösen, 2024-ben pedig önállóan standdal jelentkezett az SFF-en.
Egyesült Arab Emírségek és Öböl-menti országok
Az Egyesült Arab Emírségek jegybankja (Central Bank of the United Arab Emirates, CBUEA) és az MNB között az együttműködés főleg a digitális jegybankpénzek terén erős. 2023 februárjában Shu Pui Li, a CBUAE elnöki tanácsadója Budapestre érkezett, ahol a Lámfalussy Lectures Conference-en felszólalt és a Digitalizációs igazgatóság szakértőivel egyeztetett. Megemlítendő még az mBridge wholesale CBDC projekt, amely a BIS Innovation Hub hongkongi központja és a kínai (PBoC), thaiföldi (BoT), hongkongi (HKMA), valamint egyesült arab emírségekbeli (CBUAE) jegybankok közös kezdeményezése. A BIS Innovation Hub mBridge projekt célja egy új határokon átnyúló infrastruktúra kialakítása, amely olcsóbbá, gyorsabbá és hatékonyabbá tudná tenni a határon átnyúló átutalásokat. A projekt korábbi fázisában a résztvevő jegybankok és 20 kereskedelemi bank sikeresen hajtottak végre valós tranzakciókat szűk körben. A projekt következő fázisához 2023 tavasszán az MNB is csatlakozott megfigyelőként, amelynek keretében az MNB kollégái hozzáférést kaptak az mBridge teszt rendszer felületéhez is.
A Dubai International Financial Centre (DIFC) Dubai FinTech Summit rendezvényén az MNB 2024-ben saját standdal jelentkezett.
A térségben az MNB kapcsolatépítésbe kezdett egyéb Öböl-menti országokkal is, így a szaúd-arábiai, kuvaiti, ománi és katari jegybankokkal, amely elsősorban a technikai segítségnyújtás terén erős. Az MNB 2024-ben a kuvaiti és az ománi jegybankokkal kötött együttműködési megállapodást (MoU), amely többek között a közös kutatásokra, tapasztalatcserére, a munkavállalók szakmai továbbképzésére és a zöld pénzügyek, digitális jegybankpénzek, valamint az azonnali fizetési rendszerek terén szerzett tudás megosztására terjed ki.
Kazahsztán és Közép-Ázsia
A közép-ázsiai térség jegybankjaival kifejezetten aktív kapcsolatot ápol az MNB, a szakértői szintű bilaterális egyeztetések, tudásmegosztások jelentős részét a közép-ázsiai reláció adja. A kazah (National Bank of Kazakhstan, NBK), az üzbég (Central Bank of Uzbekistan, CBU) és a mongol jegybank (Bank of Mongolia, BOM) kollégáival az elmúlt években több mint 30 alkalommal került sor személyes, online vagy írásos tudásmegosztó eseményre változatos témakörökben, több MNB-s szakterület bevonásával.
A szoros szakmai kapcsolattartásnak köszönhetően folyamatosan mélyülnek az MNB közép-ázsiai bilaterális kapcsolatai.
A közép-ázsiai régió két kiemelt pénzügyi szereplőjével, az Asztanai Nemzetközi Pénzügyi Központtal (Astana International Financial Centre, AIFC) és a kazah Pénzügyi Szolgáltatásokat Szabályozó Bizottsággal (Astana Financial Services Authority, AFSA) is aktív kapcsolatot ápol az MNB. Az AFSA és az MNB között 2021 nyarán már született egy megállapodás, amely az alternatív befektetési alapkezelők felügyeletével kapcsolatos együttműködési kérdéseket rendezi. 2023 novemberében került aztán aláírásra az MNB-AFSA együttműködési megállapodás.
Emellett MNB rendszeres felszólalója az AIFC által rendezett Astana Finance Days konferenciának, az AIFC Green Finance Center (AIFC GFC) munkatársai publikáltak az MNB jegybanki innovációkkal kapcsolatos tanulmánykötetébe, az AIFC Authority munkatársai pedig az MNB 2024-es Eurázsia gazdaságpolitikájával foglalkozó tanulmánykötetébe publikáltak.
Törökország
Az MNB és a török jegybank (Central Bank of the Republic of Türkiye, CBRT) 2018-ban kötött egymással együttműködési megállapodást (MoU), amely alapján rendszeresek voltak a szakértői, tudásmegosztó egyeztetések széleskörű jegybanki témákban. A CBRT látja el továbbá a Central Bank Governors’ Club of Central Asia, Black Sea Region and Balkan Countries névre hallgató együttműködési felület titkársági feladatait, amelyhez az MNB 2018-ban csatlakozott.
Marokkó
A marokkói jegybank, Bank Al-Maghrib (BAM) és a Magyar Nemzeti Bank között 2021 márciusában került sor együttműködési megállapodás aláírásra, amely együttműködés célterületeként elsősorban a pénzügyi digitalizációt, az információ- és adatvédelmet, a Fintech ökoszisztéma együttes fejlesztését, a digitalizációval összefüggő kockázatkezelést, valamint a jegybankok működésének digitális fejlesztését tűzi ki. A megállapodás szerint a legfőbb hangsúly az információcserére és a tudásmegosztásra helyeződik.
Japán
Az MNB és a Bank of Japan (BOJ) az elmúlt években több digitális jegybankpénzekkel és zöld pénzügyekkel kapcsolatos bilaterális tudásmegosztó egyeztetés valósult meg a két intézmény szakértői között.