Aktuális emlékérme-kibocsátás

150 éves a magyar polgári közjegyzőség
ezüst emlékérme

2024. december 12.

Emlékérme-kibocsátás

 

A Magyar Nemzeti Bank – a külföldi jegybankok gyakorlatával összhangban – 1968 óta rendszeresen bocsát ki emlékérméket értékőrző, figyelemfelkeltő és ismeretterjesztő célzattal hazánk jelentős történelmi, tudományos és kulturális eseményei, évfordulói, valamint nemzetközi események kapcsán azzal a küldetéssel, hogy az utókor számára maradandó formában állítsanak méltó emléket. Az ismeretterjesztés minél szélesebb körű érvényesülése érdekében az MNB 2014 óta a nemesfém emlékérmék színesfém változatait is megjelenteti.

Az emlékérmék Magyarország törvényes fizetőeszközei, kibocsátásukra kizárólag a Magyar Nemzeti Bank rendelkezik törvényi felhatalmazással. Az emlékérmék számára biztosított törvényes fizetőeszköz funkció az adott eseményről történő megemlékezés ünnepélyességét kívánja növelni, egyúttal garanciát is jelent, hiszen az MNB ezáltal kötelezettséget vállal az emlékérmék névértékük erejéig bankjegyre vagy forgalmi érmére történő átváltására. A jegybank mint kibocsátó az emlékérmék fizetési forgalomban való használatát kerülendőnek, a pénzforgalmat zavaró hatásúnak tartja. Az MNB ezen álláspontja a jegybanktörvényben is megerősítésre került, így az MNB tv. 23. § (6) bekezdésében foglaltak szerint az emlékérmék fizetési művelet során történő elfogadása elutasítható (https://njt.hu/jogszabaly/2013-139-00-00).

Az emlékérmék – egyedi kivitelezésük és korlátozott példányszámuk mellett – éppen azáltal képesek megőrizni magas presztízsű értékközvetítő szerepüket, hogy nem részesei a mindennapos fizetési műveleteknek.

Az emlékérmék anyagukat tekintve általában aranyból, vagy ezüstből készülnek, de 1980 óta nem nemesfém emlékérméket is kibocsát a jegybank. Többségük kétféle kivitelben készül, verdefényes (brilliant uncirculated vagy BU) és tükörfényes (proof vagy PP) technológiával.

Az emlékérmék sorát 1948-ban az 1848-49-es forradalom és szabadságharc centenáriuma tiszteletére megjelent ezüst érmesor nyitotta meg. Az elsősorban numizmatikai célú emlékérme-kibocsátás 1968 óta vált rendszeressé.

 

Az emlékérmék értékesítési rendje

 

A jegybank által kibocsátott emlékérmék gyártója és hivatalos forgalmazója, a Magyar Pénzverő Zrt. az emlékérméket az alábbi feltételek szerint értékesíti:

Színesfém érmék: a kibocsátási dátumtól számított egy évig névértéken.

Ezüstérmék: a kibocsátási dátumtól számított három hónapig névértéken.

A fenti emlékérme-típusok a névértékes értékesítési határidő leteltét követően a névértéket meghaladó (az ÁFA-t is magában foglaló), piaci áron kerülnek értékesítésre.

Aranyérmék: a névértéket meghaladó, piaci áron.

További információk: https://penzvero.hu 

Kisfilm az MNB alapításának centenáriumára kibocsátott emlékérmékről