Budapest, 2020. december 2. – 10 000 Ft névértékű ezüst és 2000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank a Magyar Olimpiai Bizottság megalakulásának 125. évfordulója alkalmából. A különleges, aranyozott szegélyű ezüst emlékérme és színesfém változata a magyar sporttörténet kiemelkedő eredményeinek, az első magyar nyári, valamint téli olimpiai aranyéremnek is emléket állít. A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérméket Horváth Andrea iparművész tervezte.
Az újkori olimpiai mozgalom 1894-es megalapításában Magyarország is aktívan részt vett Kemény Ferenc képviseletében. Egy évvel később, 1895. december 19-én a nemzeti olimpiai bizottságok közül hatodiknak megalakult a Magyar Olimpiai Bizottság. A MOB kiemelten közhasznú köztestületként kizárólagosan irányítja és képviseli a magyar olimpiai mozgalmat, egyik legfontosabb feladata a hagyományőrzés, az olimpizmus eszmeiségének átadása, hőseink emlékének megőrzése a fiatal generációk számára. Magyarország az újkori nyári és téli olimpiai játékokon összesen 177 arany-, 151 ezüst- és 174 bronzérmet nyert. Hazánk első olimpiai győzelmét Hajós Alfréd aratta 1896-ban Athénban, az eddigi utolsót, amely egyben az első téli aranyérmünk, a férfi rövidpályás gyorskorcsolya-váltónk (Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor) jegyzi a 2018-as phjongcshangi téli olimpiai játékokon.
Az MNB Magyar Olimpiai Bizottság megnevezéssel 10 000 Ft névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki a MOB 125 éves fennállása tiszteletére. Az emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a magyar sportsikerek elismerése, példaképek állítása, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
Az ezüst és a színesfém változat azonos éremképpel jelenik meg, de értékjelzésük eltér. További különbség a kétféle érmetípus között, hogy míg az ezüst emlékérmék peremét – a tematikát erősítve - aranyozott szegély díszíti, a színesfém változatok felülete egységes fémszínű.
Az emlékérméket Horváth Andrea iparművész tervezte.
A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérmék előlapja hazánk első téli olimpiai aranyérmének megszerzésére utal, ahogy a magyar férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó az 5000 méteres távon győzött 2018-ban a phjongcshangi téli olimpián. A sporttörténeti jelentőségű eredményt felidéző előlapon négy gyorskorcsolyázó – kettő az előtérben, kettő a háttérben árnyékként – ábrázolása jelenik meg futam közben. A sportolók ábrázolásától balra köriratban olvasható a „PHJONGCSHANG 2018” felirat, utalva az első magyar téli olimpiai győzelem helyszínére és évére, valamint az aranyérmes rövidpályás gyorskorcsolya-váltóra. Az előoldalon találhatóak továbbá az emlékérmék kötelező alaki kellékei: „MAGYARORSZÁG” mint kibocsátó, a „2020” verési évszám, a „10 000” illetve a „2000 FORINT” értékjelzés és a „BP.” verdejel.
A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérmék előlapja
Ezüst emlékérme |
Színesfém emlékérme |
A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérmék hátlapja az ötkarikás szervezet alapítására, valamint hazánk első olimpiai győzelmére hívja fel a figyelmet. Az emlékérmék hátlapján ábrázolt jelenet Hajós Alfréd 1896-os athéni nyári olimpián elért sikereit eleveníti fel, ahogy a 11-13 fokos hullámzó tengervízben megnyerte a 100 és 1200 méteres úszószámot. A hátlapon egy tengerben – XIX. századi dresszben – úszó versenyző alakja látható, a háttérben kísérő csónakban ülő két emberrel, amit az alsó félköriratban olvasható „ATHÉN 1896” felirat helyez kontextusba.
Az úszó jelenet ábrázolása fölött bal oldalon 4 egymás alatti sorban, az érme középvonalához rendezve a „MAGYAR OLIMPIAI BIZOTTSÁG” és az „1895”-ös évszám (a MOB alapításának az éve) olvasható, a felirattól jobbra a Magyar Olimpiai Bizottság hivatalos logója látható.
Az emlékérmét tervező Horváth Andrea iparművész mesterjegye bal oldalon az úszó alakja alatt jelenik meg a tenger ábrázolásába rejtve.
A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérmék hátlapja
Ezüst emlékérme |
Színesfém emlékérme |
Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, szélük recézett. A 10 000 forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A 2000 forintos címletű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 30,8 gramm. Az ezüst emlékpénzből tükörfényes (proof) kivitelben aranyozott szegéllyel, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 5000-5000 darab készíthető.
Az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Magyar Olimpiai Bizottság” ezüst emlékérme a rendelkezésre álló készlet függvényében a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém emlékpénz egy évig névértéken vásárolható meg a kibocsátás napjától, 2020. december 2-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában (https://www.penzvero.hu/).