Budapest, 2024. október 4. – A Magyar Nemzeti Bank október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján 13 szögletű belső peremmel ellátott, nagy méretű 30 000 Ft-os címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 Ft-os címletű színesfém változatát bocsátja ki a magyar függetlenségért életüket adó mártírok kivégzésének 175. évfordulója alkalmából. A jegybank az emlékérmék mellett hazánk első alkotmányos miniszterelnöke, Batthyány Lajos tiszteletére a 200 Ft-os forgalmi érme emlékváltozatát is kibocsátja. A különleges 200 Ft-os pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba, míg az ezüst emlékérmék hatezer, a színesfém változatok nyolcezer példányban verhetőek. Az emlékérméket Kósa István éremművész, a 200 Ft-os megújult tematikai oldalát Kovács Zoltán szobrászművész tervezte.

Az 1848-49. évi szabadságharcban betöltött szerepük miatt 175 évvel ezelőtt, 1849. október 6-án a forradalom 13 honvédtisztjét Aradon kivégezték. Ugyanezen a napon Pesten hazánk első alkotmányos miniszterelnökén, Batthyány Lajoson is végrehajtották a halálos ítéletet. Az 1848-as bécsi forradalom és Theodor Baillet von Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulójára időzített kivégzéssorozat a levert szabadságharc utáni megtorlások tetőpontja volt. A Magyarországon teljhatalommal felruházott Haynau rendelkezésére a magyar nemzeti függetlenségért és önrendelkezésért küzdő katonai vezetőket golyó és kötél általi halálra ítélték. Kivégzésükre a következő sorrendben került sor: golyó által Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos, Schweidel József, Kiss Ernő; kötél által Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knezić Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János és Vécsey Károly. A 13 mártír honvédtiszt a szemtanúk szerint emberfeletti bátorsággal viselte a rájuk kiszabott ítéletet. Batthyány Lajost a pesti Újépület mögötti Fapiacon, a mai Batthyány-örökmécses helyén végezték ki, majd a ferencesek belvárosi templomában temették el, de végső nyugalomra a Fiumei úti sírkertben lelt nyilvános újratemetése után.

Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú kivégzésének 175. évfordulója alkalmából az MNB 200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozatot, valamint nagy méretű, 13 szögletű belső peremmel ellátott, 30 000 Ft-os címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 Ft-os címletű színesfém változatát bocsátja ki a nemzeti gyásznapon.

A kibocsátásra kerülő 200 forintos forgalmiérme-emlékváltozatok névértékes oldala megegyezik a jelenleg forgalomban lévő 200 forintos érme címletoldalával, a tematikus oldalon azonban a megszokott Lánchíd-ábrázolás helyett lent, a peremig kifutóan gróf Batthyány Lajos mellképe látható, amely Barabás Miklós olajfestménye alapján készült. A gyöngysorszegélyen belül, bal oldalon, lent, vízszintesen a „2024” verési évszám, fölötte, köriratban a „BATTHYÁNY”, jobb oldalon, köriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat olvasható. A feliratokat fent, két vízszintes sorban Batthyány Lajos kivégzésének időpontját jelölő „† 1849. OKTÓBER 6.” felirat választja el egymástól.

200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozat Batthyány Lajos vértanúságának 175. évfordulója alkalmából

névértékes oldal

tematikai oldal

 

Az érme tematikai oldalát Kovács Zoltán szobrászművész tervezte. Az érme technikai paramétereiben megegyezik a készpénzforgalomban használt 200 Ft-os bimetál érmékkel: az érme külső része (körgyűrű) réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből, belső része (mag) réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. Az érme külső átmérője 28,30 mm, a mag átmérője 17,90 mm. Az érme peremvastagsága 2 mm, súlya 9 gramm, széle szaggatottan recézett.

A 200 forintos forgalmi érme emlékváltozata 1 millió példányban készül. Az új érmével a lakosság a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlások során találkozhat majd, az MNB a lakossági pénztárában címletváltást nem végez. Az 1 milliós keretből 12 000 darab elsőnapi (normál verdefényes) veret sorszámozott díszcsomagolásban vásárolható meg a Magyar Pénzverő Zrt. értékesítési csatornáin keresztül, 2024. október 7-től. Gyűjtői termékként, 40 darab érmét tartalmazó rolnikban is ugyanott lesz elérhető az új 200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozat.

Tekintettel az évforduló jelentőségére, az MNB „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” megnevezéssel 30 000 Ft névértékű ezüst és 7500 Ft névértékű színesfém emlékérmét is kibocsát, melyek elsődleges szerepe a méltó megemlékezés, tisztelgés a magyar nemzeti függetlenségért és önrendelkezésért küzdő vértanúk előtt. Az emlékérmék a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az ezüst és színesfém változatok éremképileg megegyeznek, mindössze az értékjelzésük tér el.

A „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” emlékérmék elő- és hátlapja egyaránt 13 oldalú belső peremmel rendelkezik, mintegy utalásként a kibocsátás apropójára. Az emlékérmék előoldalán Batthyány Lajos – Barabás Miklós festménye alapján készült – félalakos portréja látható. A portrétól balra, köriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat, jobbra, három egymás alatti sorban a „30000” és „7500” értékjelzés, a „FORINT” felirat és a „BP.” verdejel, illetve függőlegesen Batthyány Lajos kézjegye olvasható.

A „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” megnevezésű emlékérmék előlapja

Ezüst emlékérme

Színesfém emlékérme

 

Anchor

A „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” emlékérmék hátlapján, bal oldalon egy kopjafa stilizált ábrázolása látható, melybe illesztve, fent a vértanúk kivégzésének évét jelölő „1849” felirat, alatta, kivégzésük sorrendjében, két-két sorba szedve a 13 aradi vértanú neve – „DESSEWFFY ARISZTID, LÁZÁR VILMOS, SCHWEIDEL JÓZSEF, KISS ERNŐ, POELTENBERG ERNŐ, TÖRÖK IGNÁC, LÁHNER GYÖRGY, KNEZIĆ KÁROLY, NAGYSÁNDOR JÓZSEF, LEININGEN-WESTERBURG KÁROLY, AULICH LAJOS, DAMJANICH JÁNOS, VÉCSEY KÁROLY” –, lent a „2024” verési évszám olvasható. A hátlap jobb oldalán az aradi Szabadság-szobor (Zala György szobrászművész alkotása) részletének ábrázolása látható. A hátlap szélén, jobbra fent, köriratban az „ARADI VÉRTANÚK” felirat olvasható, lent, középen Kósa István tervezőművész mesterjegye látható.

A „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” megnevezésű emlékérmék hátlapja

Ezüst emlékérme

Színesfém emlékérme

 

Mindkét emlékérme átmérője 52,50 mm, szélük recézett. A 30 000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből tükörfényes (proof), míg a 7500 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből selyemfényes (BU) kivitelben készült. Az ezüst érme súlya 77,76 gramm, a színesfém változaté 76,50 gramm. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: az ezüst érméből 6000, míg a színesfém érméből 8000 darab verhető.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” ezüst emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg, a kibocsátást követő első munkanaptól, azaz 2024. október 7-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában (https://www.penzvero.hu/).