Budapest, 2025. február 18. – A Magyar Nemzeti Bank „Jókai Mór” megnevezéssel 20 000 Ft névértékű ezüst és 3 000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a magyar széppróza emléknapján, a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója születésének 200. évfordulóján. A Kovács Zoltán szobrászművész által tervezett jubileumi emlékérmékkel indul a jegybank 2025. évi emlékérme-kibocsátási programja.

Az 1825. február 18-án Komáromban született Jókai Mór a magyar irodalom egyik legkiválóbb, legsokrétűbb alakja. Rendkívül termékeny szerző, aki több irodalmi műfajban alkotott, számos regény, novella, színmű, vers és újságcikk fűződik a nevéhez. Az első írói sikert az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán című regények hozták meg a számára. Politikai és közéleti tevékenysége is jelentős. Petőfivel még iskolai évei alatt ismerkedett meg. A márciusi ifjak egyikeként az 1848-49-es forradalmat pesti és debreceni lapok szerkesztőjeként is támogatta. Évtizedeken keresztül országgyűlési képviselőként politizált. 1860-tól a Kisfaludy Társaság, 1858-tól a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1861-től rendes tagja, 1876-ban a Petőfi Társaság alapító tagja és elnöke volt. Számos díjjal ismerték el munkásságát.

A „nagy magyar mesemondó” tiszteletére, születésének bicentenáriuma alkalmából, az MNB 20 000 Ft névértékű ezüst emlékérmét és annak 3 000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki 2025. február 18-án. Az emlékérmék a köztiszteletnek örvendő, kortársak által is elismert Jókai életművét és ikonikus alakját idézik meg, méltatva irodalmi és kulturális hagyatékát.

Az emlékérmék előoldalának központi motívuma a Révai Testvérek által, Jókai 50 éves írói jubileuma tiszteletére 1894-től kiadott, aranyozott vászon Gottermayer kötésű „Jókai Mór összes művei – Nemzeti kiadás” c. könyvsorozat egyik kötetére utaló könyvgerinc és keményfedeles borítórészlete. Az előoldal bal oldalán, a könyvgerinccel határolva, külső körgyűrűben a kibocsátóra utaló „MAGYARORSZÁG” felirat, mellette, a gerinccel párhuzamosan két sorba szerkesztve, a „20000”, illetve a „3000” értékjelzés, valamint a balról a „BP.” verdejellel, jobbról a „2025” verési évszámmal közrefogott „FORINT” felirat olvasható.

„Jókai Mór” megnevezésű emlékérmék előlapja

Ezüst emlékérme

Színesfém emlékérme

Az emlékérmék hátoldalán Jókai Mór ülő alakos ábrázolása szerepel, melyet az íróról az 1870-es évek végén Budapesten készült fotó ihletett. A portrétól balra az „1825 – 1904” felirat utal Jókai születési és halálozási évére. Az évszámok alatt Jókai aláírása olvasható. Az emlékérmét tervező Kovács Zoltán szobrászművész mesterjegyét az íróasztal ábrázolásába jelenítette meg.

„Jókai Mór” megnevezésű emlékérmék hátlapja

Ezüst emlékérme

Színesfém emlékérme

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, szélük recézett. A 20 000 forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A 3 000 forintos névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült, súlya 30,80 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 5 000-5 000 darab készíthető.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Jókai Mór” ezüst emlékérme - a rendelkezésre álló készlet függvényében - a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg 2025. február 18-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában (https://www.penzvero.hu).