Pénzutánzatnak minősül minden olyan, a bankjegy vagy érme egészének, egy részének vagy egyes egyedi képi elemeinek, továbbá az érme tematikájának a felhasználásával készült fizikai vagy virtuális ábrázolás, amely alkalmas lehet arra, hogy bankjegy vagy érme látszatát keltse, függetlenül az ábrázolás méretétől, anyagától, színétől és a rajta megjelenő képi elemektől.
Tilos olyan utánzatot készíteni vagy készíttetni, amely valamely bankjeggyel vagy érmével összetéveszthető vagy azokhoz képi megjelenésében hasonló. A tilalom mind az utánzat készítése, mind annak tényleges felhasználása időpontjára vonatkozóan fennáll.
Továbbá a forintérme-utánzaton és ahhoz kapcsolódóan (például a csomagoláson, kereskedelmi kommunikációban) tilos az „érme”, „emlékérme”, „forgalmiérme-emlékváltozat” kifejezés használata, valamint a forintérme egyedi képi elemeinek kereskedelmi célból bármely eljárással (pl. festés, gravírozás, aranyozás, ezüstözés) történő módosítása.
A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 26. § (1) bekezdése alapján a forgalomban lévő, valamint az MNB által forgalomból bevont bankjegyekről és érmékről (ideértve az emlékbankjegyeket és emlékérméket is) utánzatot készíteni csak az MNB elnökének vonatkozó rendeleteiben meghatározottak szerint lehet.
A pénzutánzatok készítésére vonatkozó részletes előírásokat az érmék tekintetében a 42/2024. (IX. 19.) MNB rendelet, a bankjegyek tekintetében a 43/2024. (IX. 19.) MNB rendelet határozza meg.
A pénzutánzatok készítésére és felhasználására a szerzői jogi törvény előírásai is irányadóak.
Az MNB a „Szerzői jogi hozzájáruló nyilatkozat engedély nélkül készíthető forintbankjegy-utánzatokhoz” című dokumentumban meghatározott – forgalomban lévő, valamint forgalomból bevont – forintbankjegyek vonatkozásában a szerzői vagyoni jogok, illetve a korábban hatályban volt 1969. évi III. törvény szerinti felhasználási jog jogosultja, és ingyenesen hozzájárul az ezen bankjegyekről engedély nélkül készíthető forintbankjegy-utánzatok felhasználásához.
Az euroutánzatok készítését uniós jogi előírások szabályozzák, az eurobankjegyek tekintetében a 2013/2011/EU európai központi banki határozat 2. cikke és a 2003/206/EK európai központi banki iránymutatás 1-3. cikke, az euroérmék tekintetében a 2182/2004/EK tanácsi rendelet, valamint a Bizottság által az euroérmék közös oldalának formatervezési mintájára vonatkozó szerzői jogi védelemre meghatározott előírások. Az uniós szabályozásra az MNB elnökének vonatkozó rendeletei hivatkozást tartalmaznak.