A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény (MNB tv.) 26. § (1) bekezdése alapján a forgalomban lévő, valamint a forgalomból bevont forintbankjegyekről és -érmékről (ideértve az emlékbankjegyet és emlékérmét is) utánzatot készíteni csak az MNB elnökének vonatkozó rendeletében meghatározottak szerint lehet.

Az utánzatkészítés részletes szabályait 2024. október 4-től az érmék tekintetében a 42/2024. (IX. 19.) MNB rendelet, a bankjegyek tekintetében a 43/2024. (IX. 19.) MNB rendelet határozza meg.

Az új szabályozás hátterében elsődlegesen az MNB tv. 2022. évi LXXVII. törvényben foglalt módosítása áll. A módosítás az MNB forintbankjegyek és -érmék utánzataira vonatkozó szabályozási, engedélyezési és ellenőrzési jogkörét – amely korábban a forgalomban lévő, valamint a forgalomból bevont és törvényes fizetőeszközre még átváltható forintbankjegyek és -érmék utánzataira terjedt ki – kiterjesztette a forgalomból bevont és törvényes fizetőeszközre már át nem váltható forintbankjegyek- és -érmék utánzataira.

A jogalkotó a jogalkalmazás gyakorlati tapasztalataira is tekintettel volt az új MNB rendeletek normaszövegének kidolgozása során. Az érmék utánzatára vonatkozóan a jogalkotó figyelembe vette a forgalomból bevont és törvényes fizetőeszközre át nem váltható (át nem váltható) forintérmékről nemesfémből való utánzatkészítés iránti igényt, így a szabályozás tartalmazza az át nem váltható forintérme utánzata készítésére vonatkozó külön követelményeket. Ezek alapján az MNB engedélye nélkül készíthető nemesfém alapanyagból az át nem váltható forintérme utánzata, ha tartalmazza az „utánzat” feliratot, valamint a nemesfémnek nem minősülő egyéb fém alapanyagból készült utánzat esetén, ha tartalmazza az „utánzat” feliratot, továbbá méretében és anyagösszetételében eltér az utánzat alapjául szolgáló forintérmétől. Ezen utánzatokra vonatkozóan a felhasználó adatszolgáltatásra köteles az MNB részére, amelyet a forintérme-utánzat készítését megelőző 5. munkanapig az utanzat@mnb.hu elektronikus levélcímre megküldött üzenet útján teljesít.

A forintbankjegyek utánzataira vonatkozó új szabályozás az MNB rendelet alkalmazási körét, illetve az értelmező rendelkezéseket egészítette ki. A forintbankjegy kategóriáján belül – az emlékbankjegy mellett – nevesíti a forgalmi bankjegyet és a forgalmibankjegy-emlékváltozatot, és a forintbankjegy mindhárom változatának fogalmát meghatározza. A forintbankjegy egyedi képi elemeinek részét képezi a „forint” megnevezés is, ennek megfelelően egészül ki a vonatkozó értelmező rendelkezés. A forintbankjegy-utánzatokkal szembeni követelmények pontosítása részeként az új MNB rendelet rögzíti, hogy az engedélyezési kötelezettség mind a forintbankjegy-utánzat készítése, mind annak tényleges felhasználása időpontjára vonatkozóan fennáll.

Az utánzatokra vonatkozó MNB rendeletek meghatározzák azokat a követelményeket, amelyeknek megfelelő bankjegyutánzatok és érmeutánzatok az MNB engedélye nélkül szabadon elkészíthetők, a kapcsolódó oldalakon található információk szerint.

Abban az esetben, ha valaki olyan bankjegy- vagy érmeutánzatot szeretne készíteni, amely eltér a szabadon készíthető utánzatokra vonatkozó követelményektől, vagy ennek eldöntése tekintetében kétség merül fel, az elkészítéséhez az MNB engedélyét kell kérni. Az engedélyezési eljárás díjmentes. Az engedélyezési eljárásról bővebb információk olvashatók itt >>>>>