1. Amennyiben az általános szerződési feltételben jelenleg az szerepel, hogy a fordulónapon érvényes referencia kamatláb az irányadó, akkor mi a teendője a pénzügyi intézménynek? (2015.02.11.) |
Az Fnyht. 17/D. § (1) bekezdése szerint a referencia-kamatlábhoz kötött kamatozású hitelszerződés esetén a referencia-kamatláb mértékét a hitelszerződésben meghatározott referenciakamat futamidejének megfelelő időközönként kell a fordulónapot megelőző hónap utolsó munkanapja előtt 2 nappal érvényes referencia-kamatlábhoz igazítani. Az Fnyht. fenti rendelkezését a pénzügyi intézményeknek az Fnyht. 33. §-ában megjelölt szerződésmódosítás hatályba lépésétől, azaz 2015. febr. 1-jétől kell az általános szerződési feltételeiben alkalmazni.
Eszerint a pénzügyi intézmények kötelesek az általános szerződési feltételeiket és az ezt magukba foglaló üzletszabályzatokat 2015. február 1. napjával kezdődő hatállyal az Fhtv.-nek megfelelően módosítani.
2. A Magyar Nemzeti Bank mikortól fogja közzétenni az Fnyht. 17/D. § (2) bekezdése szerinti kamatváltoztatási és kamatfelár-változtatási mutatókat, és ezek a honlapon belül pontosan hol lesznek elérhetők? (2015.02.11.) |
A pénzügyi intézmények által bejelentett kamatváltoztatási és kamatfelár-változtatási mutatók közül, azokat amelyek az Fnyht.-ban foglalt követelményeknek maradéktalanul megfeleltek 2015. január 7. napján publikálásra kerültek az MNB honlapján, amelynek elérhetősége az alábbi:
A 2015. január 7.-i sajtóközlemény
A mutatókról további részleteket itt találhat: https://www.mnb.hu/fair-bank
3. Mely rendelet tartalmazza az Fnyht. 5. §-ában szabályozott felvilágosítás módjának és formájának részletes szabályait és mikortól hatályos? (2015.02.11.) |
A fogyasztónak nyújtott hitellel kapcsolatos egyes tájékoztatási szabályokról szóló 56/2014. (XII. 31.) NGM rendelet 2015. február 1. napjával lép hatályba.
4. Az egyedi hitelszerződések mellett - amelyek csak a hitelviszony fő feltételeit, kölcsönösszeg, futamidő stb. tartalmazzák -, az ÁSZF-ek is beleértendők-e a hitelszerződés fogalmába, azaz az Fhtv.-nek való megfelelést elegendő oly módon biztosítani, hogy az ÁSZF-ek megfelelően módosításra kerülnek? (2015.02.11.) |
Az Fnyht. 3. § 9. pontja szerint hitelszerződés: a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott hitelszerződés és kölcsönszerződés, ide nem értve az olyan szerződést, amely alapján folyamatos szolgáltatásnyújtás vagy azonos termék azonos mennyiségben történő értékesítése ellenében a fogyasztó részletfizetést teljesít.
Az Fnyht. „33. § (1) bekezdése alapján a hitelező köteles az Általános Szerződési Feltételeit (ÁSZF) és az ezt magukba foglaló üzletszabályzatát 2015. február 1. napjával kezdődő hatállyal az Fhtv. rendelkezéseinek megfelelően módosítani.
Az ÁSZF módosítása a felek erre irányuló további jogcselekménye nélkül az Fhtv. hatálybalépésekor fennálló szerződések részévé válik. A szerződés ilyen módon megváltozott tartalmáról a fogyasztót egyedileg tájékoztatni kell.
A Pénzügyi intézmény Fhtv.-ben foglaltaknak való megfelelése biztosított lehet azzal, ha a jogszabályban meghatározott módon módosítja az ÁSZF-eket.
Az Fnyht. 33. § (2) bekezdésében szereplő felhatalmazás alapján ugyanakkor abban az esetben is módosítható az általános szerződési feltételeket tartalmazó üzletszabályzat, ha az a hatályos szerződésben, nem pedig az általános szerződési feltételekben kapott helyt.
5. Mellőzhető-e kamatfelár-változtatási mutató alkalmazása, ha a pénzügyi intézmény az Fhtv. 17/C. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti esetnek megfelelően referencia-kamatlábhoz kötött változó kamatozással és a teljes futamidőrrögzített kamatfelárral nyújt 3 évet meghaladó futamidejű hitelt? (2015.02.11.) |
Ha a pénzügyi intézmény nem kíván a kamatfelár egyoldalú módosításának lehetőségével élni, és a kamatfelárat az Fhtv. 17/C. § (2) bekezdés a) pontjában foglaltak szerint a hitel teljes futamidejére rögzíti, akkor kamatfelár-változtatási mutatót nem kell alkalmaznia.