Elterjedt jelenség, hogy a fogyasztók postai vagy telefonos úton történő megkeresésével egynapos, termékbemutatóval egybekötött belföldi utazásokat, vagy helyben megrendezett termékbemutatóra szóló meghívást kínálnak különböző gazdasági társaságok, kedvező áron, vagy ingyenesen. Az ajánlatot még vonzóbbá teszi, hogy az alacsony ár a program részeként gyakorta tartalmaz egy ebédet, illetve valamilyen garantált ajándékot is.

Az árubemutatókkal egybekötött termékértékesítés alkalmával általában valamilyen konyhai-, elektronikai-, illetve egészségügyi használati tárgy megvásárlására próbálják ösztönözni a fogyasztókat az erre specializálódott értékesítési szakemberek. Az árubemutatók ellenőrzésére hivatott Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeres vizsgálatainak megállapítása szerint a rendezvények jelentős része fogyasztóvédelmi szempontból kifogásolható, egyes szervezők – megtévesztéssel, esetenként agresszivitással – gyakorta megsértik a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmára vonatkozó jogszabályt.

Egyes árubemutatóval egybekötött termékértékesítési akcióknak pénzügyi fogyasztóvédelmi kockázata is van. Némely résztvevők valószínűleg nem rendelkeznek annyi megtakarítással, hogy képesek legyenek megvásárolni a termékeket, ezért a bemutatók végén – a gyakorta jelenlévő – pénzügyi közvetítők lehetőséget biztosítanak számukra, hogy a helyszínen azonnali fogyasztási hitelt felvéve juthassanak hozzá az általuk kiválasztott árukhoz. Az ilyen hitelfelvétel különösen nagy kockázatot rejt magában, hiszen nem előzi meg alapos megfontolás, a pénzügyi piacon elérhető hitelkínálat és a feltételek áttekintése. Ezek helyett az érintett fogyasztók az adott pillanatban döntenek érzelmeik alapján. Gyakorta alacsony jövedelemmel és megtakarítási képességgel rendelkező, esetleg kevesebb pénzügyi ismerettel rendelkező fogyasztókról van szó, akik számára hosszabb távon komoly megterhelést jelenthet a havi törlesztőrészletek rendszeres fizetése.

Érdemes átgondolni, hogy a hitelt igénybe vevő fogyasztók mekkora összegű kölcsönt vesznek fel, és milyen időn belül tudják visszafizetni. Az hitelekre általában jellemző, hogy minél hosszabb lejáratú, annál többe kerül. Hitelre vásárolni, általában többe kerül, mint azonnal készpénzben fizetni, hiszen az áruhitellel nem csupán a termék árát kell kifizetni, hanem a hitelfelvétel költségét is. A hitel törlesztőrészleteinek összeadásával kiszámítható, hogy mennyi a kölcsönből vásárolt termék végső ára, ami azt is eredményezheti, hogy egy akciós termék a drága hitel miatt többe kerül, mint egy másik üzletben normál áron.

Az áruhitelezési versenyben a fogyasztók találkozhatnak 0 százalék teljes hiteldíj-mutatót (THM-et) vagy kamatmentes hitelt hirdető akciókkal. Természetesen léteznek valós kedvezmények, de sokszor a kamatmentesség csak jól behatárolt plusz feltételek mellett áll fenn. Az ilyen akciós hitelek abban az esetben eredményeznek valóban 0 százalék THM-et, amennyiben a kölcsönösszeget teljes egészében rövid időn (általában 3-6 hónap) belül fizetik vissza, vagy a kölcsönösszegnek csak egy bizonyos részéig kamatmentes a hitel. Ilyen és hasonló hirdetmények esetén érdemes minden részletre kiterjedően áttanulmányozni a hitel általános szerződési feltételeit.

A fogyasztók egy része a vásárlás után döbben rá, hogy olyan termék miatt adósodott el, amire nincs szüksége, illetve, hogy nem tudja vállalni a hitelterheket. Ilyen helyzetben fontos tudni, hogy az üzleten kívül fogyasztóval kötött szerződésekről szóló 213/2008. (VIII.29) Kormányrendelet 4. § (2) bekezdése alapján a vásárló a termék kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül indoklás nélkül elállhat a vásárlás jogától. Ez egyúttal az annak megszerzéséhez nyújtott hitelszerződés felbontását is jelenti a fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény 22. §-a szerint.

Annak érdekében, hogy ne kerüljünk ilyen helyzetbe, nagyon fontos, hogy tudatos fogyasztóként menjünk el az árubemutatóval egybekötött termékértékesítési programokra. Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy valóban szükségünk van-e a termékre, milyen tényleges költséggel jár a hitel segítségével történő vásárlás, és hogy képesek vagyunk-e a hitel zökkenőmentes, szerződés szerinti visszafizetésére. Amennyiben a hitel felvétele mellett döntünk, előzetesen alaposan olvassuk el a szerződést akár többször is, hogy tisztában legyünk vele, mit is írunk alá.

Magyar Nemzeti Bank