Az árvízi károk rendezésére vonatkozó legfontosabb tudnivalók a következők:

  • Győződjünk meg, hogy rendelkezünk-e élő lakásbiztosítással a károsult ingatlanra, illetve, hogy annak fedezete kiterjed-e az árvízi károkra, s a fedezet pontosan mire vonatkozik (érvényes-e pl. a melléképületekre, tárolt terményekre, stb.). Bár a lakásbiztosítások túlnyomó többségénél az alapkockázatok közé tartoznak az elemi károk – árvíz, vihar, földrengés, tűzkár –, előfordulhat, hogy bizonyos esetekben a biztosító nem, vagy csak részbeni kártérítést fizet az áradás okozta károkra. Lényeges, hogy a lakásbiztosítás a szerződési feltételekben foglaltak szerint az ártérben épült és elhelyezett vagyontárgyakban keletkezett károkra jellemzően nem nyújt fedezetet. Figyeljünk arra is, hogy az árvíz nem egyenlő a belvízzel, fontos tisztázni, hogy erre is kiterjed-e a biztosításunk. Belvízkárok megtérítésére a jelenleg hatályos lakásbiztosítási szerződések döntő többsége esetében nincs mód.

  • Ellenőrizze, hogy a biztosítási díjakat rendben befizette-e. Csak akkor igényelhetünk kártérítést, ha az esedékes biztosítási díjat időben megfizettük. Ellenkező esetben a biztosító megtagadhatja a kárfizetést.

  • A teljes kárösszeg kifizetésének feltétele, hogy a biztosított kármegelőzési és kárenyhítési kötelezettsége körében minden tőle elvárható óvintézkedést megtegyen, például:

    • A vízre érzékeny berendezéseket, ingóságokat a veszélyeztetett területekről az áradással várhatóan nem érintett, magasabb helyre kell telepíteni vagy elszállítani.

    • Szükség esetén gondoskodni kell az áramtalanításról.

    • Ha a káreseményt nem lehet elkerülni, a károsodott eszközt, berendezést a kárszemle időpontjáig meg kell őrizni, ezzel is megkönnyítve a kárfelmérést.

  • A káresemény észlelését követően elsőként arról győződjünk meg, hogy van-e közvetlenéletveszélyt jelentő károsodás az épületen. Ha szükséges, mielőbb értesítsük a katasztrófa-védelmet vagy a tűzoltóságot.

  • A kárbejelentést ne halogassuk! Ne várjuk meg, míg teljesen levonul az árvíz! A lehető leghamarabb tegyünk bejelentést.

  • A gördülékeny ügyintézés érdekében a legtöbb biztosító lehetőséget nyújt a kár telefonosügyfélszolgálaton vagy interneten keresztüli bejelentésére. A biztosítók a kötvényszám, szerződésszám hiányában is azonosítani tudják az ügyfelet, de a gyorsabb ügyintézés érdekében érdemes azokat előkészíteni.

  • Fontos, hogy megadjuk a pontos telefonos elérhetőségünket, hogy a biztosító kárszakértője a kárbejelentést követően mihamarabb felvehesse velünk a kapcsolatot.

  • Szükség esetén a biztosító előleget folyósíthat, a kárelhárítási munkálatok mielőbbi megkezdése érdekében. Az erre vonatkozó igényünket feltétlenül jelezzük!

  • Tájékozódjunk arról is, hogy szerződésünk alapján van-e lehetőség arra, hogy a biztosító ideiglenesen fedezze a lakásbérlet költségeit abban az esetben, ha az illetékes hatóság lakhatatlanná nyilvánította az áradással érintett ingatlant.

  • A biztosítások jelentős része tartalmazza, hogy a biztosító fizeti a takarítás, fertőtlenítés költségeit is, de szerződésenként eltérő mértékű lehet a térítés összege.

  • Amennyiben a kárszakértő az árvíz levonulása után tudja a károkat felmérni, célszerű a hatékony kárrendezés érdekében összeírni a károsodott vagyontárgyak listáját. Nagyobb értékű ingóságok (pl. elektronikai cikkek) esetében a biztosító kérheti, hogy az ügyfél a vásárlási számlával igazolja azok korábbi meglétét.

  • Célszerű fotót vagy videofelvételt készíteni a helyszínről, hogy rendelkezésünkre álljanaka káreseményt követő állapotot rögzítő bizonyítékok.

  • Fontos, hogy minden, a helyreállítással kapcsolatos számlát őrizzünk meg, hogy szükség esetén azt bemutathassuk a biztosítónak.

  • Egyes biztosítók kényelmi szolgáltatásként ajánlhatnak szakembereket annak érdekében, hogy megkönnyítsék a helyreállítási munkálatokat. Az ajánlott szakemberek igénybevétele nem kötelező, de előnyös abból a szempontból, hogy a biztosító közvetlenül a szerződött szolgáltató partnerével számol el, így a biztosítottat megkímélik attól, hogy a szakemberrel előre rendezze az anyagiakat.

  • Amennyiben gépjárműben keletkezett kár, érdeklődjünk, hogy a casco biztosításnyújt-e fedezetet az árvíz okozta „elemi” károkra is. A biztosító a szerződésben szereplő fedezeti összegig téríti meg az így keletkezett károkat.

Jó, ha tudja, hogy a biztosító csak akkor áll helyt, ha rendszeresen fizettük a biztosítás díját!
Ha a biztosító már értesített bennünket arról, hogy a díjfizetés elmulasztása miattmegszűnt a biztosításunk, hiába próbáljuk rendeznia díjat, az csak a jövőre jelent védelmet.