2023. december 18.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága közzétette hatodik piaci jelentését az uniós lakossági befektetési termékek költségeiről és teljesítményéről. Ebben az éves jelentésben az ESMA megállapítja, hogy a legfontosabb uniós lakossági pénzügyi termékekbe történő befektetés átlagos költségei 2022 végére csökkentek. A költségek terén tapasztalható eltérések azonban továbbra is fennmaradtak az uniós tagállamokban.
Verena Ross, az ESMA elnöke elmondta:
„Az ESMA éves jelentése a lakossági befektetési termékek költségeiről és teljesítményéről világos áttekintést nyújt, és bemutatja az uniós piacokon végbement fejleményeket. A befektetési termékek költségei és a teljesítménye alapvetően meghatározzák, hogy a lakossági befektetők képesek-e profitálni befektetéseikből, és bár örömteli hír, hogy a befektetőknél felmerülő költségek lassú csökkenést mutatnak, a lakossági befektetőknek továbbra is alaposan figyelembe kell venniük a költségek alakulását befektetési döntéseik során.”
„2022-ben a befektetők olyan nehéz piaci környezettel néztek szembe, amelyet alacsonyabb hozamok és emelkedett inflációs szint jellemzett, és ez még inkább kihangsúlyozta a költségek szintjének fontosságát. A lakossági befektetési termékekre vonatkozó egyértelmű, teljes körű és összehasonlítható információk segíthetik a befektetőket az EU-ban kínált termékek korábbi teljesítményének és költségeinek értékelésében, valamint abban, hogy jól megalapozott befektetési döntéseket hozhassanak.”
A jelentés legfontosabb megállapításai a következők:
- ÁÉKBV-költségek: a befektetőknek továbbra is körültekintően kell mérlegelniük az alapok díjait befektetési döntéseik során. Az aktívan kezelt részvényalapok költségeinek csökkenése ellenére ezek az alapok továbbra is drágábbak maradtak, mint a passzívan kezelt alapok és az ETF-ek, így a nettó teljesítményük ezekhez képest átlagosan alacsonyabb volt.
- Befektetésekkel realizált hozam: a befektetők 10.000 eurós ÁÉKBV-be történő befektetésért tíz év alatt körülbelül 2000 euró költséget fizettek. A piaci hozamoknak köszönhetően a befektetések nettó értéke 14.850 euró volt ezen időszakot követően, az inflációt figyelembe véve pedig 13.500 eurós nettó reálértéket értek el.
- ESG ÁÉKBV: az ESG-alapok 2022-ben átlagosan alulteljesítették a nem ESG-alapok azonos eszközeit, ami valószínűleg az energiaválság következménye volt. Az ESG-alapok azonban hároméves befektetési horizonton még mindig jobban teljesítettek, mint a nem ESG-alapok azonos termékei. 2022-ben az ESG-alapok folyamatos költségei alacsonyabbak vagy hasonlóak voltak a nem ESG-alapok azonos termékeinek aktuális költségeihez viszonyítva.
- Alternatív befektetési alapok (ABA-k): az ABA-k piacát továbbra is a professzionális befektetők uralják, a lakossági befektetők aránya 14% körüli értéket ért el 2022 végére. A lakossági befektetők főként alapok alapjaiba, "egyéb" ABA-kba és ingatlanalapokba fektettek. E három alapkategória közül az ingatlanalapok volt az egyetlen olyan kategória, amely pozitív bruttó és nettó hozamot ért el 2022-ben. Viszont az ingatlanpiacok 2022 óta jelentős kihívásokkal néznek szembe, ami valószínűleg hatással lesz az ingatlanalapok teljesítményére is, tekintettel a kamatlábak 2023-ban bekövetkezett további emelkedésére.
- Strukturált lakossági termékek (SRP-k): 2022-ben a javarészt belépési költségek formájában jelentkező költségek, a terméktípusok és a kibocsátók többségénél emelkedtek, bár kifizetési típusonként és tagállamonként jelentős eltéréseket mutatnak. A teljesítmény-forgatókönyvek elemzése alapján, még egy mérsékelt forgatókönyv esetén is negatív lenne a hozam minden nyolcadik SRP esetében.
A lakossági befektetési termékek költségei és teljesítménye alapvető módon határozzák meg az EU-s lakossági befektetők által elérhető előnyöket. A lakossági befektetési termékekről szóló egyértelmű és átfogó tájékoztatás segítheti a befektetőket az EU-ban kínált termékek múltbeli teljesítményének és költségeinek értékelésében, és elősegítheti a lakossági befektetők részvételét a tőkepiacokon.
Az ESMA jelentése segít nyomon követni az e téren elért eredményeket azzal, hogy a lakossági befektetési termékek költségeiről és teljesítményéről az egész EU-ra kiterjedő, következetes információkat nyújt. A jelentés azt is bemutatja, hogy a MiFID II, az ÁÉKBV és a PRIIPs szabályozásokban előírtaknak megfelelően a befektetők számára mennyire fontos a költségek közzététele, valamint azt, hogy az eszközkezelőknek és a befektetési vállalkozásoknak a MiFID II, az ÁÉKBV és az ABAK-irányelvek értelmében a befektetők érdekében kell eljárniuk.