Tisztelt Érdeklődő!

Az MNB (Felügyelet) befektető-védelmi feladataira, továbbá vizsgálatai során szerzett tapasztalataira tekintettel kiemelt célnak tartja a befektetők megfelelő színvonalú tájékoztatását. Ezen cél teljesítése érdekében, hasonlóan az elmúlt évekhez, idén is publikálja a nyilvános befektetési alapok 2023. évi költségterhelésére vonatkozó mutatószámokat. Az MNB fontosnak tartja a befektetők informálását a nyilvános befektetési alapokhoz kapcsolódó közvetett költségek összetételéről, nagyságáról, mivel – az alapkezelők által kötelezően közzétett hozam-kockázat adatokon túl – ezek is jelentős információt hordoznak a befektetők meglévő megtakarításainak értékelésekor, valamint a jövőbeni befektetési döntésük meghozatalakor. A táblázat csak azon nyilvános befektetési alapok adatait tartalmazza, amelyek 2023 előtt kezdték meg működésüket és 2023-ban még elérhetőek voltak a befektetők számára.

A magasabb kockázati profilú befektetési politikát követő alapok esetén (ilyen a részvényalap, az abszolút hozamú alap) a magasabb átlagos TER mutatókat a többlet szakértelmet igénylő befektetési tevékenység indokolja, azonban mind a két kategóriában költségcsökkenés volt tapasztalható 2023-ban, ennek ellenére a két alap típus TER mutatója a legmagasabb az ingatlanalapok értéke után. A legjelentősebb százalékos mértékű növekedés, a TER mutatók között, a kötvényalapoknál volt megfigyelhető, amelynek oka, hogy a legnagyobb nettó eszközértékű kötvényalapok vagyona jelentősen növekedett 2023-ban, továbbá költségeik is emelkedtek, így a súlyozott átlagként számolt TER mutató is megugrott. Az ingatlanalapoknál 2020-tól enyhe mérséklődő tendencia volt felfedezhető, amely 2023-ban szintén folytatódott. Az alapkezelők 2023-ban 19,56 milliárd Ft-ot terheltek sikerdíjként az általuk kezelt nyilvános alapjaikra, amely azonban nem jelenik meg a TER számokban, mivel a sikerdíj a tőkepiaci körülményektől és az alapkezelők teljesítményétől függő változó díj.

Összességében a befektetők 2023-ban átlagosan 1,49% -os TER mutatóval szembesültek befektetési jegyek vásárlásakor, amely szektor szinten kis mértékben csökkent 2022-höz képest (1,50%).

A TER mutatók eltérhetnek a befektetési alapok kiemelt információkat tartalmazó dokumentumában (KID) feltüntetett költségektől és díjaktól, mivel a számítások módszertana különböző. Az MNB a mutatók számításánál - az összehasonlíthatóság miatt, az elmúlt évekhez képest változatlan módszertant alkalmazott 2023-ban.

Felhívjuk azonban a figyelmet, hogy 2024. március 7-én megjelent a kollektív befektetési formák befektetési és hitelfelvételi szabályairól szóló 78/2014. (III. 14.) Kormány rendelet módosításáról szóló 55/2024 (III. 7.) Kormány rendelet, amely a befektetési alapok kategorizálását jogszabályi erőre emeli. A módosítás 14 befektetési alap kategóriát hozott létre, és 2024. július 1-én lépett hatályba. A jövőben tehát az új kategóriáknak megfelelő bontásban kerülnek kimutatásra az alapok.

TER-graph-2023.png