2024. augusztus 29.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacait szabályozó és felügyelő hatóság ma hozza nyilvánosságra második 2024-es kockázati jelentését, amely az EU pénzügyi piacait jelenleg érintő legfontosabb kockázati tényezőket mutatja be. A külső események továbbra is erősen befolyásolják a pénzügyi piacok alakulását, és az ESMA is magas vagy nagyon magas átfogó kockázatokat észlel a hatáskörébe tartozó piacok vonatkozásában.
A 2024 eleji, kevésbé volatilis piacok és a kockázatosabb piaci szegmensekben a hozamvadász magatartás visszatérése is az ún. „soft landing” forgatókönyvre irányuló, általános piaci várakozásra utalt. A közelmúlt eseményei azonban azt mutatják, hogy a piacok továbbra is nagyon érzékenyek, különösen a kamatlábak alakulását, a hitelkockázat romlását, valamint a politikai és választási híreket illetően. Továbbra is magas a korrekció kockázata a részvénypiacokon, illetve más piacokon is, sérülékeny piaci likviditás mellett.
Verena Ross, az ESMA elnöke a következőképp nyilatkozott:
„A piacok aggodalma egyre nő a gazdasági kilátások és a politikai események miatt, amint azt az augusztus eleji, csökkenő szintű részvényértékelések és a közelmúltbeli európai és francia választások körüli piaci volatilitás is mutatja.
Továbbra is prioritást élvez a feladatkörünkbe tartozó pénzügyi piacok szoros monitoringja, valamint a felügyeleti erőfeszítések nemzeti hatóságokkal való szoros összehangolása.
Az alapok esetében a likviditási eltérésekkel kapcsolatban továbbra is kockázatokat figyelhetünk meg, különösen az ingatlanszektorban, valamint azon eszközök minőségromlását, amelyek a kamat-, és hitelkockázati, valamint értékelési problémákhoz köthetőek.”
A kockázati tényezőkön túl az ESMA jelentése a strukturális fejlesztésekről és a pénzügyi piacok kulcsfontosságú ágazatainak helyzetéről nyújt naprakész információkat 2024 első felére vonatkozóan.
Strukturális fejlesztések
Piaci alapú finanszírozás: Az európai vállalatok számára a tőkepiacokon keresztül elérhető finanszírozás 2024-ben eddig nagyjából stabil volt. Bár a piaci környezet továbbra is nagy kihívást jelent a részvénykibocsátások tekintetében, ugyanakkor az IPO-k tekintetében javulásra utaló jelek voltak megfigyelhetőek. A vállalati kötvénykibocsátás magas volt 2024 első negyedévben, míg az év második negyedévében visszaesett. A vállalati kötvényekre vonatkozó kilátásokat továbbra is a 2024 és 2028 közötti, jelentős volumenű lejáratok határozzák meg. Ebben a kontextusban a vállalati adósságszint fenntarthatósága továbbra is jelentős kockázatot jelent, különösen a gyengébb minőségű szegmensekben.
Fenntartható finanszírozás: Az elmúlt néhány évben a fenntartható befektetések iránti erős kereslet és azok terjedése pozitív jelzéseket küldött a befektetőknek a zöld átállás finanszírozására irányuló hajlandóságáról. Az ESG-vel kapcsolatos közelmúltbeli piaci fejlemények azonban aggodalmat okoztak a magántőke mozgósítására irányuló képességgel kapcsolatban, mivel a zöld kötvénykibocsátás lelassult, a fenntartható alapok pedig 2023 második felében elsőalkalommal szembesültek kiáramlással. A jövőt illetően a cégek hiteles átállási terveik bejelentésére irányuló képessége szélesebb körben hathat az átalakuló cégekbe való befektetési hajlandóságra, amelyet speciális átállási finanszírozási eszközök is támogatnak.
Pénzügyi innováció: A kriptoeszköz-piacok 2024 első felében tovább növekedtek a spot Bitcoin és Ether ETP-k egyesült államok-beli jóváhagyásának köszönhetően, és június végére elérték a 2,2 milliárd eurós globális piaci értéket (+40% 2023 vége óta). A likviditás is visszaállt az FTX előtti szintekre. Az augusztus eleji piaci fejlemények azonban ingadozáshoz és néhány esetben jelentős eséshez vezettek a kriptoeszközök értékelésében. Továbbra is nagy a koncentráció mind a kriptoeszközök, mind a kriptotőzsdék esetében.
Piacmonitoring
Értékpapírpiacok: 2024 elején az árak felfelé íveltek, csekély volatilitás mellett, ami arra utal, hogy kamatcsökkentések várhatóak a jövőben. A piaci volatilitás időszakai a júniusi és júliusi uniós választásokhoz kapcsolódnak, a globális részvényértékelések augusztus eleji, rövidéltű csökkenése pedig a vártnál gyengébb amerikai makrogazdasági mutatókkal állt összefüggésben. A fix kamatozású piacokon a vállalati kötvényfelárak tovább csökkentek, különösen a magas hozamú vállalatok esetében, ugyanakkor a magas hozamú nem pénzügyi vállalatok hitelminősége tovább csökkent, különösen az ingatlanszektorban. Ez hozamvadász magatartásra utalhat a kockázatok nem megfelelő mérlegelése mellett.
Alapkezelés: Az EU-alapok teljesítménye pozitív volt a különböző kategóriákban és azokba az alapokba, amelyek fix kamatozású eszközöket kezelnek (kötvényalapok és PPA-k) tőke áramlott. A kamatlábak növekedését ellensúlyozta a csökkenő hitelkockázattal kapcsolatos széles körű piaci vélekedés, amely az alacsony hitelkockázati felárakban tükröződik. A kötvényalapok portfóliójának hitelminősítéssel mért hitelminősége tovább romlott, ami növeli egyes kockázatos eszközök rendkívüli átárazásának kockázatát. A kockázatok továbbra is fennállnak a likviditási kockázatokkal és a kamat-, hitelkockázati és értékelési kérdésekhez kapcsolódó lehetséges veszteségekkel kapcsolatban. A nyílt végű ingatlanalapok továbbra is különösen sérülékenyek, tekintettel strukturális likviditási eltéréseikre és a negatív irányú ingatlanpiaci értékeléseket érintő nyomásra.