2022. augusztus 4.

  • 2020 és 2021 között az Európai Gazdasági Térség (EGT) betétbiztosítási rendszerei által rendelkezésre álló pénzügyi eszközök összege jelentősen, 19%-kal nőtt. Ez azt jelenti, hogy bankcsőd esetén a betétbiztosítási rendszerek több forrással rendelkeznek a betétesek védelme érdekében.
  • A betétbiztosítási rendszerek fokozatosan növelik az ágazattól bevont forrásaikat azzal a céllal, hogy 2024 júliusára elérjék a kártalanítási összeghatár alá eső biztosított betétek 0,8%-ának megfelelő harmonizált minimális célszintet.
  • A 2021-re vonatkozó adatkészlet most először tartalmaz néhány új mérőszámot is, például a betétbiztosítási rendszerek rendelkezésre álló minősített pénzügyi eszközeinek összegét, amelyek beleszámítanak a betétbiztosítási rendszerek számára előírt célszint teljesítésébe.
  • Az EBA mostantól különböző statisztikai vizualizációs eszközöket is kínál az adatok könnyebb megértése és elemzése érdekében.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvben (DGSD) szereplő két kulcsfogalomra és mutatóra, azaz a rendelkezésre álló pénzügyi eszközökre (AFM) és a biztosított betétekre vonatkozó 2021. évi bővített adatokat. Az EBA évente közzéteszi ezeket az adatokat, hogy növelje a betétbiztosítási rendszerek (DGS) átláthatóságát és nyilvános elszámoltathatóságát az Európai Gazdasági Térségben a betétesek, a piacok, a politikai döntéshozók, a betétbiztosítási rendszerek és a tagállamok érdekében.

Ez az első alkalom, hogy az EBA által a betétbiztosítási rendszerekre vonatkozóan közzétett adatok tartalmazzák a betétbiztosítási rendszerek rendelkezésre álló pénzügyi eszközeinek csoportosításáról és az ezen eszközökre vonatkozó adatszolgáltatásról szóló, 2021 decemberében kiadott iránymutatás rendelkezéseit. A rendelkezésre álló pénzügyi eszközök a betétbiztosítási rendszerek által a bankoktól kapott pénzeszközök összegével egyeznek meg, amelyek fő célja a betétesek kártalanítása a bank fizetésképtelensége esetén. Az EBA iránymutatás különbséget tesz a minősített AFM-ek (QAFM-ek - amelyek a betétbiztosítási rendszer tagintézményeinek hozzájárulásaiból származnak) és az egyéb AFM-ek (pl. hitelekből felvett források) között. Kizárólag a QAFM-ek számítanak bele a betétbiztosítási alap célszintjének elérésébe.

A 2021. december 31-i adatok azt mutatják, hogy a 36 EGT-beli betétbiztosítási rendszer közül 34 az előző évhez képest több mint 19%-kal növelte a pénzeszközeit (szemben a 2019-hez képest 2020-ban történt 12%-os növekedéssel), ami erősíti a betétbiztosítási rendszerek felkészültségét a betétesek kártalanítására, ha bankjuk csődbe megy. A biztosított betétek ugyancsak jelentősen nőttek 2021-ben, és éves szinten 5,6%-os növekedési ütemet értek el. Ez alacsonyabb, mint a 2020-ban megfigyelt jelentős, 8,6%-os növekedési ütem, de magasabb, mint a 2015-2019-es időszakra vonatkozó 4,3%-os növekedési ütem. A 2020-ban megfigyelt és 2021-ben is beigazolódott növekedés a Covid19 pandémia következménye lehet, mivel a háztartások valószínűleg elhalasztották vásárlásaikat, vagy igyekeztek megtakarításaikat biztonságos helyen tartani.

A rendelkezésre álló pénzügyi eszközök és a biztosított betétek változása azért fontos, mert a QAFM-ek és a biztosított betétek aránya az a mérőszám, amelynek tekintetében a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvben (DGSD) a biztosított betétek 0,8%-ában meghatározott célszintet a betétbiztosítási rendszereknek 2024. július 3-ig el kell érniük. 2021. december 31-én 17 betétbiztosítási rendszer már elérte a célszintet, 19 betétbiztosítási rendszer viszont még nem teljesítette azt. Mivel a biztosított betétek 2021-es növekedése átlagon felüli, a betétbiztosítási rendszerek hozzájárulásainak nagyobbnak kell lennie a következő években, különösen ott, ahol a betétbiztosítási rendszer még nem teljesítette a rendelkezésre álló pénzügyi eszközöknek a biztosított betétekhez viszonyított 0,8%-os célszintjét.

Az EBA új vizualizációs eszközöket (például dinamikus grafikonokat és táblázatokat) is bevezetett az egyes EGT-beli betétbiztosítási rendszerek számára azzal a céllal, hogy javítsa és megkönnyítse a betétbiztosítási rendszerek főbb mutatóinak – például a betétbiztosítási rendszerek által tartott rendelkezésre álló pénzügyi eszközök összege időbeli változásainak – megértését és elemzését a nyilvánosság számára.

Jogalap és háttér

  • Az EBA a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelv (DGSD) 10. cikkének (10) bekezdésével összhangban gyűjti a betétbiztosítási rendszerek adatait. Az EBA 2018. július 23-i EBA/DC/2018/243 határozatában lefektette, hogy ezeket az adatokat nyilvánosan hozzáférhetővé teszi a honlapján.
  • A betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelv (DGSD) támogatására az EBA 2021 decemberében közzétette az EBA/GL/2021/17 iránymutatást a betétbiztosítási rendszerek rendelkezésre álló pénzügyi eszközeinek csoportosításáról és az ezen eszközökre vonatkozó adatszolgáltatásról, és ezzel kibővítette a betétbiztosítási rendszerek által az EBA felé teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségeket.

DOKUMENTUMOK

LINKEK