2024. augusztus 7.
Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette a nem banki hitelezők (non-bank lenders, NBLs) hitelképesség-értékelési (creditworthiness assessment, CWA) gyakorlatáról szóló tényfeltáró vizsgálat eredményeit. A munka a 2023 áprilisában közzétett fogyasztói trendekről szóló jelentés folytatása. Célja, hogy betekintést nyerjen abba, milyen mértékben járulnak hozzá a nem banki hitelezők a túlzott eladósodás és a fizetési nehézségek kialakulásához. Az EBA megállapítja, hogy bár egyes NBL-ek a lakosság olyan szegmenseit szolgálhatják ki, amelyeknek korlátozott hozzáférésük van hagyományos banki hitelhez, a vizsgált NBL-ek jelentős része a jelek szerint nem megfelelő gyakorlatot alkalmaz az információgyűjtés és az ellenőrzés alkalmával a CWA-k során.
A jelentés arra is kitér, hogy az NBL-ek EU-n belüli harmonizált fogalommeghatározásának és harmonizált engedélyezési keretrendszerének hiánya hozzájárul ahhoz, hogy a különböző típusú NBL-eket eltérő módon felügyelik az EU tagállamaiban. Következésképpen a hasonló jellegű jogalanyokra az EU-ban más és más szabályok vonatkoznak.
A jelentés megállapítja továbbá, hogy ugyan számos nemzeti illetékes hatóság hozott felügyeleti intézkedéseket a nem banki hitelezőkre vonatkozóan, azonban e szervezetek számának és jelentőségének ugrásszerű növekedése miatt egyre nagyobb szükség van a nem banki hitelezési tevékenységek felügyeletére szakosodott erőforrásokra.
A piaci tendenciák tekintetében a jelentés arra világít rá, hogy a megkérdezett NBL-ek által a fogyasztói hitelekre vonatkozó irányelv alapján nyújtott hitelek aránya 2020 és 2023 között összességében nőtt, mely növekedés 2021-ben érte el a 43%-os csúcsot. Ugyanebben az időszakban a megkérdezett NBL-ek által a jelzáloghitelekre vonatkozó irányelv alapján nyújtott hitelek aránya 58%-ról 45%-ra csökkent.
Az EBA a kétévente megjelenő fogyasztói trendekről szóló jelentésén keresztül továbbra is figyelemmel kíséri az NBL-ek tevékenységét, és a megállapításoktól és az igénytől függően fontolóra veheti további ad hoc intézkedések kezdeményezését az uniós fogyasztók védelmének fokozása érdekében.
Jogalap és háttér
Alapító rendeletének 9. cikke többek között azzal hatalmazza fel az EBA-t, hogy gyűjtse össze, elemezze a fogyasztói trendeket és készítsen azokról jelentést. E célból az EBA kétévente jelentést tesz közzé a fogyasztói trendekről, amelynek több kiadása is az eladósodást nevezte meg az egyik legfontosabb kérdésként, amely jelentős hátrányt okoz a fogyasztóknak az EU-ban. A legutóbbi kiadás pedig azt jelezte, hogy az NBL-ek és CWA-gyakorlataik jelentős szerepet játszhatnak e visszatérő probléma kialakulásában.
Annak érdekében, hogy felmérje az NBL-ek által a fogyasztói hitelekre vonatkozó irányelv és/vagy a jelzáloghitelekre vonatkozó irányelv hatálya alá tartozó hiteltermékek tekintetében alkalmazott CWA-gyakorlatokat, az EBA tényfeltáró vizsgálatot végzett a nemzeti illetékes hatóságokkal. Az EU egész területéről 125 NBL-ből álló mintát választott ki a vizsgálat céljára a 2020 és 2023 közötti referencia-időszak alkalmazása mellett.
Dokumentumok
Jelentés a nem banki hitelezők hitelképesség-értékelési gyakorlatáról szóló tényfeltárásról