2024. május 14.

Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzétette a 2024. májusi Biztosítási kockázati körképének mutatóit, amelyek szerint az EU biztosítási szektorban a kockázatok stabilnak és összességében közepes szintűnek tekinthetők, a piaci bizonytalanságokból és az ingatlanszektor potenciális kockázataiból adódó sebezhető területek ellenére.

Ami a makró kockázatokat illeti, bár egyes előrejelző mutatók enyhülést és pozitív tendenciákat vetítenek elő, a GDP növekedése historikus mércével mérve, továbbra is viszonylag alacsonynak mondható. A hitelkockázatok, a credit default swaps felárainak enyhe csökkenése után is stabilnak mondhatók. Mindazonáltal szükséges a hitelkockázatok szoros nyomon követése, mivel a biztosítók nagyfokú kitettséggel rendelkeznek az államkötvények és a vállalati kötvények esetében. 2023 első felében a piaci kockázatok a piaci volatilitás és a csökkenő kereskedelmi ingatlanárak miatt jelentettek kihívást.

A likviditási és finanszírozási kockázatok közepes szinten stabilizálódtak, ugyanakkor a tavalyi év végén a (biztosítások) felmondási rátája növekedett, amit kiemelt figyelemmel kell kísérni. A jövedelmezőségi és fizetőképességi kockázatok szintén közepes szinten stabilizálódtak, 2023 végén a 2022-es évhez képest javuló hozamokkal és összességében stabil szolvencia mutatókkal 2023 negyedik negyedévében, a 2023-as év korábbi negyedéveihez képest.

A biztosítóknak a pénzügyi rendszer más szegmenseivel való kapcsolódásait és egyensúlyhiányát kiemelt figyelemmel kísérik. A biztosítók banki és biztosítási tevékenységeken kívüli pénzügyi tevékenységeknek való kitettsége 2023 utolsó negyedévében enyhe növekedést mutatott. A biztosítási kockázatokat tekintve a díjnövekedés mind az életbiztosítási, mind a nem-életbiztosítási szegmensben pozitívan alakult, miközben a medián veszteségarány enyhe romlást mutatott.

Az ESG-hez kapcsolódó kockázatok stabilak, az átállási és fizikai kockázatokat nyomon követő mutatókban nincs jele lényeges változásnak.

A digitalizációs és kiberkockázatok lényegessége 2024 első negyedévében kismértékben nőtt a biztosításfelügyeletek értékelése szerint, csakúgy, mint a kibertérrel kapcsolatos negatív hangulat mutatója.

Kockázati körkép megtekintése

Előzmények

Ez a Szolvencia II adatokon alapuló Biztosítási kockázati körkép az Európai Unió biztosítási szektorának főbb kockázatait és sebezhető pontjait foglalja össze 2023 negyedik negyedévének és a 2022-es év végének több kockázati mutatója alapján. Az adatok 92 biztosítócsoporttól és 2175 egyedi biztosítótól gyűjtött pénzügyi stabilitási és prudenciális jelentéseken alapulnak. A Szolvencia II adatokat piaci adatok egészítik ki 2024. március végi határnappal.

Az EIOPA angol nyelvű közleménye