2024. október 1.
Az ESMA, az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága közzétette 2025-ös éves munkaprogramját, amely megerősíti az ESMA stratégiai irányait és a rugalmas, átlátható és fenntartható európai pénzügyi piacok védelme iránti elkötelezettségét.
Az ESMA részt vett az európai tőkepiacok hatékonyabbá és vonzóbbá tételéről szóló vitához, és 2025-ben e szempontok tekintetében fog előrelépni hatáskörében, miközben a társjogalkotókkal és másokkal együttműködve támogatja az Európai Megtakarítási és Befektetési Unió kiépítését.
Az ESMA 2025. évi munkájának jelentős részét az előző jogalkotási ciklusban kapott számos megbízatása végrehajtásának elősegítésére irányuló szakpolitikai munka, valamint új megbízatások, például az európai zöld kötvényekről és az ESG minősítőkről szóló rendeletek előkészítése alkotja. Az EMIR 3 elfogadását követően az ESMA új feladatokat vállal és nagy számú technikai standardot dolgoz ki, többek között az új aktív számla követelményre (Active Account Requirement) vonatkozóan.
2025-ben kiválasztásra és engedélyezésre kerül az első konszolidált adattárolási szolgáltató is, ami fontos lépés az európai piacok átláthatóságának növelése szempontjából. A MiCA hatékony végrehajtása kulcsfontosságú lesz a befektetők megfelelő védelmének és a kriptoeszköz-szolgáltatókra vonatkozó konvergens felügyeleti megközelítés biztosítása tekintetében.
Verena Ross elnök elmondta:
„2025-ben az ESMA a legutóbbi jogalkotási ciklus során ránk ruházott számos ambiciózus technikai mandátum teljesítésére készül. E végrehajtási feladatokon keresztül tiszta helyzetet fogunk teremteni a piaci szereplők segítése érdekében, és támogatni fogjuk az illetékes nemzeti hatóságokat konvergens felügyeleti megközelítésük megvalósításában.”
„Az EU tőkepiacainak hatékonyabbá tétele érdekében az ESMA kész az újonnan felálló Bizottság és a társjogalkotók támogatására és tanácsokkal való ellátására, az új prioritások körvonalazódásával párhuzamosan.”
Natasha Cazenave ügyvezető igazgató elmondta:
„2025-ben az ESMA számos új felügyeleti feladatra készül fel. A DORA rendelet 2025. évi alkalmazásának megkezdése egy intenzív előkészítő szakasz végét jelenti, amelynek során az ESMA szorosan együttműködött az EBA-val és az EIOPA-val, a piaci szereplőkkel és egyéb érdekelt felekkel a szilárd keretrendszer konvergens végrehajtásának támogatása érdekében.”
„Miközben az ESMA felkészül az új felügyeleti és felvigyázói feladatok átvételére, szeretném megköszönni az ESMA munkatársainak rendíthetetlen elkötelezettségüket, nagy szakértelmüket és kitartó erőfeszítéseiket.”
Továbbra is a stratégiai prioritásokra és a hatékony tőkepiacokra összpontosítva
A 2025-ös munkaprogram kiemeli az ESMA elkötelezettségét, hogy megfelelő lehetőséget és érdekvédelmet biztosítson az EU tőkepiacain befektetni kívánó lakossági befektetők számára. A Lakossági Befektetési Stratégia (RIS) szerinti potenciális új feladatokra és az elszámolási ciklus lehetséges lerövidítésére (T+1) való felkészülés mellett a legfontosabb eredmények közé tartoznak a MiFIR/MiFID II és az AIFMD/UCITS vonatkozású technikai standardok és iránymutatások.
2025-ben az ESMA a felügyelet további megerősítésén fog dolgozni, az EU pénzügyi piacainak hatékony, összehangolt felügyeletére összpontosítva. Az ESMA - a feladatkörén belül - továbbra is használni fogja a konvergencia-eszköztárának összes eszközét a felügyeleti megközelítések és gyakorlatok további harmonizálása érdekében, ideértve a közös felügyeleti intézkedéseket, valamint a konkrét felügyeleti esetekkel és kihívásokkal kapcsolatos gyakorlati eszmecseréket.
Az ESMA szorosan együttműködik a nemzeti felügyeleti hatóságokkal a határon átnyúló együttműködés és adatmegosztás javítása érdekében. Adatstratégiájának folyamatos végrehajtása, valamint közös SupTech- és adatprojektek kidolgozása révén az ESMA hozzájárul a pénzügyi szolgáltatások felügyeleti adataira vonatkozó uniós stratégiához. Az ESMA várhatóan 2025-ben fejezi be az európai egységes hozzáférési pont (European Single Access Point, ESAP) első szakaszának 2026-os elindítására irányuló előkészületeket. Ennek célja egy olyan központosított platform létrehozása, amely megkönnyíti az értékpapírpiacokra vonatkozó nyilvános adatokhoz és információkhoz való hozzáférést.