2024. november 18.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága közzétette Európai Unióban (EU) a kiegyenlítési ciklus lerövidítésének értékelését tartalmazó zárójelentését.
A jelentés kiemeli, hogy a T+1-re történő áttérést követően a kereskedés utáni folyamatok hatékonysága és rugalmassága javulna, amely tovább segítené a kiegyenlítés hatékonyságának EU-beli fejlesztésére irányuló célkitűzések elérését, hozzájárulva ezzel a piaci integrációhoz, valamint a Megtakarítási és Befektetési Unió (Savings and Investment Union) célkitűzéseihez.
Az ESMA ajánlása szerint a T+1-re való átállás valamennyi érintett eszköz tekintetében egyidejűleg kell megtörténnie, és 2027 negyedik negyedévében kell megvalósulnia. Tekintettel az ESMA által értékelt különböző elemekre, különösen egy ilyen nagyszabású projekt november-decemberi indításával kapcsolatos nehézségekre, valamint az október első hétfőjéhez (közvetlenül az előző negyedév vége után) köthető kihívásokra, az ESMA 2027. október 11-ét ajánlja a T+1-re való átállás optimális időpontjának az EU-ban. Az ESMA javasolja továbbá a más európai államokkal való összehangolt megközelítés alkalmazását.
Ami a költség és haszon számításokat illeti, az ESMA által értékelt elemek alapvetően azt tükrözik, hogy a T+1 hatása a kockázatok csökkentése, a biztosítékok tekintetében megjelenő előnyök és a világ jelentősebb elszámolási rendszereitől való eddigi eltérésekből fakadó költségek csökkentése miatt jelentős előnyöket fog jelenteni az EU tőkepiacai számára.
Ez a változás azonban bizonyos kihívásokkal is együtt fog járni, így többek között a központi értéktárakról szóló rendelet (Central Securities Depositories Regulation, CSDR) és a kiegyenlítési fegyelem keretrendszerének módosításával, amelyek célja a jogbiztonság megteremtése és a kereskedés utáni folyamatok fejlesztésének elősegítése, a T+1-re való sikeres áttérés érdekében.
Emellett a kiegyenlítés hatékonyságának javítása érdekében a pénzügyi rendszer valamennyi szereplőjének törekednie kell a harmonizációra, a szabványosításra és a modernizációra. Ez pedig bizonyos mértékű beruházásokat fog majd igényelni.
Az EU tőkepiacaihoz hasonló kereskedési és kereskedés utáni környezet összetettsége azt jelenti, hogy a projekthez specifikus irányítási rendszer megvalósítására lesz szükség.
Következő lépések
A jelentés közzétételét követően az ESMA folytatja a kiegyenlítés hatékonyságára vonatkozó szabályok felülvizsgálatával kapcsolatos szabályozási munkáját, és az Európai Bizottsággal (EB), valamint az Európai Központi Bankkal (EKB) közösen foglalkozik a T+1-re való áttérés levezénylésével.