2024. május 22.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) – az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága – közzétette „Hatékonyabb és vonzóbb uniós tőkepiacok kialakítása” című állásfoglalását. A dokumentum 20 ajánlást tartalmaz az uniós tőkepiacok megerősítésére és az európai polgárok és vállalkozások igényeinek kielégítésére.

Az ESMA jól működő tőkepiacokra vonatkozó ajánlásai három szempontra fókuszálnak: a polgárokra, a vállalatokra és az uniós szabályozási és felügyeleti keretrendszerre. A jelen dokumentumban javasolt intézkedések túlmutatnak a pénzügyi szabályozás módosításán, s ily módon nemcsak a tőkepiaci felügyeleteket, hanem az uniós tagállamokat, az Európai Bizottságot és az uniós társjogalkotókat, valamint a pénzügyi ágazatot is „megszólítják”.

Verena Ross, az ESMA elnöke így nyilatkozik: 

„A hatékony és vonzó uniós tőkepiacok megteremtéséhez javítani kell a tágabb értelemben vett piaci ökoszisztémát, és ennek során a befektetőket és a vállalatokat kell a középpontba helyezni. Megfelelő lépésekre van szükség annak biztosítása érdekében, hogy a tőkepiacok betölthessék szerepüket Európa finanszírozási igényeinek támogatása terén. Ezért az ESMA a mai napon javaslatokat terjeszt elő arra vonatkozóan, hogy a piacok hogyan szolgálhatják az európai polgárok és vállalkozások igényeit.”

Ezt az átfogó ajánláscsomagot a tőkepiacok jelenlegi helyzetére figyelemmel, valamint szakértelmünkből és az érdekelt felekkel való együttműködésünkből merítve állítottuk össze. Állásfoglalásunk közzétételével egyidejűleg szeretnék köszönetet mondani az ESMA felügyelőtanácsa tagjainak ötleteikért, javaslataikért és támogatásukért, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy az értékpapír-felügyeletek is hallassák hangjukat a szakmai vita során.”

Főbb javaslatok

  • Uniós polgárok: Az egyszerű, költséghatékony befektetési lehetőségek kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a polgárok megtakarításaikat a hosszú távú igényeiket szolgáló tőkepiacokon fektethessék be. Az e területre vonatkozó legfontosabb ajánlások közé tartozik a megfelelő ösztönzőkkel rendelkező és a tőkepiacok fejlődéséhez hozzájáruló hosszú távú befektetési alaptermékek és nyugdíjrendszerek kidolgozása. Ezt ki kell egészíteni a pénzügyi ismeretterjesztés javítására irányuló erőfeszítésekkel.
  • Uniós vállalatok: A különböző és fenntartható finanszírozási lehetőségek kulcsfontosságúak a növekedés és az innováció ösztönzése szempontjából az EU-ban – különösen a kkv-k számára. Az e területre vonatkozó legfontosabb ajánlások közé tartozik a részvénytársaságok számára kedvező ökoszisztéma kialakítása és a páneurópai piacok előmozdítása, miközben kezelni szükséges az integráció előtt álló akadályokat, különösen a piaci infrastruktúrákat illetően.
  • Uniós szabályozás és felügyelet: Az uniós tőkepiacoknak rugalmasan kell reagálniuk a változó igényekre. A legfontosabb ajánlások közé tartozik az uniós szabályozási keretrendszer korszerűsítése, annak érdekében, hogy figyelembe vehessék az olyan új eszközöket, mint az egyes EU előírások alkalmazásának ideiglenes felfüggesztését lehetővé tévő (türelmi) jogkörök. Ugyanakkor prioritást kell adni az uniós felügyeletek közötti felügyeleti konzisztencia biztosításának, miközben értékelni kell a felügyelés további, uniós szintű központosításának lehetőségeit

További lépések

Az ESMA a továbbiakban is együttműködik valamennyi érdekelt féllel a jelen dokumentumban megfogalmazott ajánlások végrehajtásával kapcsolatban, és munkájával hozzájárul a hatékonyabb és vonzóbb uniós tőkepiacok kiépítéséhez.

Az ESMA angol nyelvű közleménye