2025. február 7.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága támogatni fogja az Európai Bizottság azon célkitűzését, hogy egyszerűsítse és csökkentse a pénzügyi ágazat szereplőit terhelő jelentési előírásokat.
2024 decemberében az ESMA felügyeleti tanácsa megvitatta, hogy az ESMA hogyan járulhatna hozzá a leghatékonyabban az egyszerűsítésre és tehercsökkentésre irányuló intézkedésekhez, miközben megőrzi az olyan fő célkitűzéseit, mint a pénzügyi stabilitás, a piacok rendes működésének biztosítása és a befektetővédelem.
Verena Ross, az ESMA elnöke elmondta:
„Az ESMA-nál arra törekszünk, hogy kivegyük a részünket a szabályozási keret egyszerűsítéséből és a szükségtelen jelentési terhek csökkentéséből olyan területeken, ahol ez megvalósítható. E munkának nem a deregulációról kell szólnia, hanem a párhuzamosságok elkerüléséről és a piaci szereplőkre vonatkozó egyes jelentéstételi követelmények ésszerűsítéséről”.
„Ennek egyik konkrét példája a MiFIR-rendszer szerinti, átláthatóságot szolgáló adatszolgáltatással kapcsolatban javasolt változtatások. A már jelentett ügyleti adatok újrafelhasználása lehetővé teszi a kettős jelentési kötelezettségek és a kapcsolódó informatikai rendszerek megszüntetését, amelyeket eddig az ilyen számítások elvégzésére használtak.”
Ez és más jövőbeli kezdeményezések hozzá fognak járulni a költségek és a komplexitás csökkentéséhez a vállalatok számára, ezzel időt takarítva meg, amelyet aztán más üzleti területeken lehet hasznosítani.
Az ESMA az összes illetékességébe tartozó területet – ideértve az adatszolgáltatást, a szakpolitikákat és a felügyeleti tevékenységét – át fogja tekinteni annak érdekében, hogy megtalálja, hogyan lehet a leginkább biztosítani a piaci szereplőkre alkalmazandó arányos intézkedéseket.
Az első területek, amelyekre az ESMA összpontosított, a következők:
· Átláthatósági és volumenkorlátozási rendszerek
Az ESMA a MiFIR felülvizsgálata keretében olyan változtatásokat vezetett be az átláthatósági keretrendszerben, amelyek hozzá fognak járulni a piaci szereplők jelentési terheinek jelentős csökkentéséhez.
2018 óta az átláthatósági és volumenkorlátozási rendszerek a kereskedési helyszínek által az ESMA-nak kifejezetten e célból jelentett adatokra támaszkodnak. A jövőben az ESMA meg kívánja szüntetni ezeket a jelentéseket, és helyettük a MiFIR 26. cikke alapján a nemzeti felügyeleti hatóságoknak és az ESMA-nak már jelentett tranzakciós adatokra támaszkodva végzi majd el a számításokat.
Az ESMA a tranzakciós adatokon alapuló számításokat a tőzsdei részvények átláthatóságára vonatkozó felülvizsgált technikai standardok hatálybalépését követően, várhatóan 2025 végéig, fogja nyilvánoságra hozni. Még ebben az évben hasonló változtatásokat javasolnak majd a volumenkorlátozásra vonatkozó technikai standardok tekintetében is.
2025 elejétől az ESMA megszünteti a negyedéves, belső internalizálókra vonatkozó számításokhoz szükséges adatok önkéntes közzétételét is, és a vonatkozó belső folyamatainak a további racionalizálására összpontosít.
· Tranzakciók jelentése
A MiFIR felülvizsgálata keretében a jelentéstételi terhek csökkentését vagy könnyítését célzó további kezdeményezések közé tartozik a referenciaadatok konszolidálása és összehangolása a tranzakciók jelentése és átláthatósága céljából, valamint a tranzakciós adatokkal kapcsolatos konkrét követelmények összehangolása más jelentéstételi rendszerekkel, például az EMIR-rel.
· A fenntarthatósági és a pénzügyi közzétételek digitalizálása
A vállalati jelentések területén az ESMA konzultációt folytat a fenntarthatósági közzétételek digitalizálására irányuló javaslatokról az egységes európai elektronikus formátummal (European Single Electronic Format, ESEF) összhangban. E javaslatok célja a jelentési terhek több évre történő fokozatos elosztása. A konzultáció a pénzügyi jelentésekhez fűzött megjegyzések elektronikus közzétételével kapcsolatos terhek enyhítésére is irányul.
Következő lépések
Az ESMA folytatja együttműködését az érdekeltek széles körével azon területek meghatározása érdekében, amelyeken további egyszerűsítés és tehercsökkentés érhető el, ezzel is hozzájárulva a hatékonyabb és vonzóbb EU tőkepiac kialakításához.