2024. szeptember 19.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette 2024. második negyedévikockázati összefoglalóját (Risk Dashboard), amely a legnagyobb EU/EGT-intézmények összesített statisztikai adatait közli.

  • Az EU/EGT területén működő bankok sajáttőke-arányos jövedelmezősége (RoE) alig változott az előző évhez képest, az elért 10,9% 10 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel ezelőtti értéknél, ugyanakkor a mutató értéke az előző negyedévhez képest - elsősorban az egyéb működési bevételek növekedésének köszönhetően - 30 bázisponttal nőtt.
  • A nettó kamatmarzs (NIM) enyhén csökkent (1,68% a második negyedévben, szemben az első negyedévi 1,69%-kal, de magasabb az egy évvel ezelőtt 1,60% értéknél), ami arra utalhat, hogy a NIM 2024 első negyedévében elérte a tetőpontját. Mivel a volumennövekedés nem tudta ellensúlyozni a NIM negatív hatását, a nettó kamatbevétel negyedéves szinten kismértékben visszaesett.
  • Az EU/EGT területén működő bankok (végleges alapon számított - fully loaded) CET1 (Common Equity Tier 1) mutatója 10 bázisponttal 16,1%-ra emelkedett 2024 második negyedévében. A likviditásfedezeti ráta (LCR) és a nettó stabil forrásellátottsági ráta (NSFR) egyaránt emelkedett a második negyedévben (161,7%-ról 163,2%-ra, illetve 127,3%-ról 127,8%-ra). Az LCR számlálójában tovább csökkent az EU/EGT bankok által tartott készpénz és tartalékok aránya, míg a központi kormányzati eszközök aránya nőtt.
  • A háztartásoknak és a nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelek a negyedév során enyhén nőttek. A szuverénkitettségek a tavalyi év vége óta mintegy 200 milliárd euróval (+5,5%) nőttek, egyúttal a valós értéken elszámolt kitettségek és a rövidebb lejáratú eszközök aránya is emelkedett. A nemteljesítő hitelek (NPL) aránya továbbra is stabilan 1,9%, bár az egyes szegmensek között lényeges eltérések mutatkoznak.

A kockázati összefoglalóban szereplő adatok 162 bankból álló mintán alapulnak, amelyek az EU/EGT bankszektorának több mint 80%-át fedik le (mérlegfőösszeg alapján, a legmagasabb konszolidációs szinten), míg az országszintű összesítésekben a nagyobb leánybankok is szerepelnek (a bankok listája itt található).

Dokumentumok