2024. április 30.

A három európai felügyeleti hatóság (EBA, EIOPA és ESMA – együttesen: ESA-k) közzétette az EU pénzügyi rendszerének kockázatairól és sebezhetőségéről szóló, a Közös Bizottság 2024. évi tavaszi aktualizált jelentését. Az aktualizált kockázati helyzetjelentés szerint a lassuló növekedés, a bizonytalan kamatkörnyezet és a folyamatos geopolitikai feszültségek mellett a kockázatok továbbra is magasnak mondhatók.

Az elmúlt hónapokban a pénzügyi piacok a 2024. évi potenciális kamatcsökkentésekre számítva mind az EU-ban, mind az Egyesült Államokban jól teljesítettek, annak ellenére, hogy jelentős bizonytalanság övezi tevékenységüket. Ez a jó teljesítmény ugyanakkor a váratlan eseményekhez kapcsolódó piaci korrekciós intézkedések megnövekedett kockázatával jár. A refinanszírozási igények növekedésével a hitelkockázat is várhatóan tovább növekszik, különösen a magas hozamú adósságok és az ingatlanok esetében. Bár a bankszektorban az eszközök minősége továbbra is stabil szinten maradt, a gazdasági növekedés további lassulásával e tekintetben várhatóan romló tendenciával kell számolnunk. Az ingatlanpiac lassulása ugyancsak értékvesztéshez vezethet a bankoknál.

A biztosítási szektor 2023-ban is stabil tőkésítettséget mondhatott magáénak, a szolvenciamutatók jóval 200% feletti értéket mutattak. A meghatározott juttatású foglalkoztatói nyugdíjalapok javuló pénzügyi helyzetet mutattak. A biztosítók likviditási helyzete enyhén csökkenő tendenciát mutatott, de továbbra is bőséges likviditás jellemezte azokat. A visszafogott növekedésből és a kockázati felárak esetleges átárazódásából eredő kihívások azonban továbbra is fennállnak.

A bankszektorban a tőke- és likviditási pozíció stabil, a CET1 arány 15,8% és a likviditásfedezeti arány 160% feletti, magas nyereségesség mellett a 2023. évben. A kilátások azonban már nagyobb kihívást jelentenek, mivel a bankok a kötelezettségek és az eszközök átárazódásával szembesülnek – alacsonyabb kamatbevételekre, lassabb hitelállomány-növekedésre, magas költségekre és kihívásokkal teli makrokörnyezetre utaló kilátások mellett.

Az alapok teljesítménye és a pénzforrások áramlása ingadozó volt a kamatkörnyezet változása miatt. Bár az alapok megfelelően kezelték a magasabb kamatlábakra való átállást, továbbra is aggályok merülnek fel az ingatlanalapok eszközeinek értékelésével kapcsolatban, valamint ezen alapok likviditási kockázatai szélesebb körű begyűrűző hatásokkal is járhatnak.

A fokozott geopolitikai instabilitás és a digitális megoldásokra való fokozott támaszkodás növeli a kiberbiztonsággal kapcsolatos veszélyeket. A támadások és a kiberfenyegetések száma növekszik, és bár e támadások hatása eddig kisebb volt, a kibernetikai biztosítási kárigények folyamatosan nőnek, és a (viszont)biztosítási ágazat tovább erősíti az árazási technikákat és a kockázatátviteli mechanizmusokat. A bankszektorban kiemelt fontossággal bírnak majd a jelenleg folyamatban lévő kibertér-ellenállóképességi tesztek eredményei.

Dokumentumok

Az ESA-k Közös Bizottságának aktualizált kockázati jelentése – 2024 tavasza
Az ESA-k angol nyelvű közleménye az EBA honlapján