2024. június 4.

Az európai felügyeleti hatóságok (EBA, EIOPA és ESMA – az ESA-k) közzétették a pénzügyi szektor zöldrefestéséről szóló zárójelentésüket.

Lásd az ESMA, az EBA és az EIOPA által kiadott jelentéseket.

Az ESA-k koordinált megközelítése a zöldrefestési kockázatokkal kapcsolatban

Jelentéseikben az európai felügyeleti hatóságok ismételten értelmezik a zöldrefestést („greenwashing”), amely szerint a fenntarthatósággal kapcsolatos állítások, nyilatkozatok, intézkedések és közlemények nem tükrözik egyértelműen és tisztességesen egy adott szervezet, pénzügyi termék vagy pénzügyi szolgáltatás fenntarthatósági profilját. Ez a gyakorlat félrevezető lehet a fogyasztók, befektetők és egyéb piaci szereplők számára. Az ESA-k ismételten hangsúlyozzák, hogy a pénzügyi piaci szereplők felelőssége tisztességes, világos és nem félrevezető fenntarthatósági információkat nyújtani.

Mindegyik ESA leltárt készít a hatáskörébe tartozó zöldrefestési kockázatokkal kapcsolatban adott felügyeleti intézkedésekről, és megjegyzi, hogy a nemzeti felügyeleti hatóságok (NCA-k) már tettek lépéseket a fenntarthatósággal kapcsolatos állítások felügyelete érdekében. Ezen túlmenően az európai felügyeleti hatóságok előretekintő állásfoglalást adnak arról, hogy az elkövetkező években miként lehet fokozatosan javítani a fenntarthatósággal kapcsolatos felügyelést.

Habár az európai felügyeleti hatóságok jelentései az EU pénzügyi szektorára összpontosítanak, elismerik, hogy a zöldrefestés elleni küzdelem globális választ igényel, amely magában foglalja a pénzügyi felügyeletek közötti szoros együttműködést és az egymásra tekintettel kialakított standardok kidolgozását a fenntarthatósági közzétételekre vonatkozóan.

Az ESMA zárójelentése

A fenntarthatósággal kapcsolatos állítások felügyelete az NCA-k prioritásává vált. Az NCA-k és az ESMA lépéseket tesznek a zöldrefestés jobb nyomon követése és észlelése érdekében, valamint kritikusan fogják vizsgálni a fenntarthatósággal kapcsolatos állításokat a különböző ágazatokban. A hatékony és következetes felügyelet biztosítása érdekében már számos közös felügyeleti intézkedést indítottak. Ugyanakkor az NCA-k továbbra is bizonyos korlátokkal néznek szembe, ami az erőforrásokat, valamint a szakértelemhez és a jó minőségű adatokhoz való hozzáférést illeti.

Verena Ross, az ESMA elnöke, a következőket nyilatkozta:

„A fenntarthatósággal kapcsolatos állítások hatékony és következetes felügyelete kulcsfontosságú a befektetők védelme és az ESG-piacokon kialakított megbízható környezet szempontjából. A kockázatalapú megközelítést szem előtt tartva az ESMA uniós szintű közös felügyeleti intézkedéseket szorgalmaz a fenntartható befektetésekkel kapcsolatban, és továbbra is támogatja a konvergens és hatékony felügyeletet. Ezenkívül folytatjuk az NCA-k támogatását abból a célból, hogy fokozzuk a felügyeleti kapacitásokat ezen a területen, és befektessünk az adatokkal kapcsolatos kihívások kezeléséhez szükséges eszközökbe.

Szeretnék minden piaci szereplőt emlékeztetni azon felelősségére, hogy ne tegyenek megalapozatlan fenntarthatósági állításokat, és hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos információkat tisztességesen, világosan és nem félrevezető módon közöljék.”

Az eddigi eredményekre építve, azzal a céllal, hogy a felügyeletek fokozatosan kiaknázzák az ezen a területen rejlő lehetőségeiket, az ESMA kiemelt intézkedéseket foganatosít annak érdekében, hogy a felügyeletek hatékonyabban kezelhessék a zöldrefestéssel kapcsolatos kockázatokat:

  • Az NCA-kkal szemben megfogalmazott elvárás, hogy fokozatosan bővítsék a fenntarthatósággal kapcsolatos állítások kritikus vizsgálatát. Ennek érdekében felkérik őket, hogy folytassák az emberi erőforrások és a rendelkezésre álló szakértelem növelését, az olyan felügyeleti eszközökbe való befektetéseket, mint a SupTech megoldások, valamint csatornázzák be a zöldrefestési kockázatok elleni fellépést a megfelelő felügyeleti munkaprogramjaikba.
  • Az ESMA folytatja a zöldrefestési kockázatok nyomon követéséhez, a SupTech eszközök használatához és a kapacitásépítéshez nyújtott támogatást. Ezen túlmenően az ESMA szükség esetén közös felügyeleti intézkedéseket kezdeményez. Az ESMA további iránymutatást készíthet a gazdasági szereplők és a felügyeletek számára a zöldrefestés szempontjából magas kockázatúnak minősülő területeken.
  • Az Európai Bizottságot felkérik, hogy bizonyos területeken erősítse meg az NCA-k és az ESMA mandátumait, például a referenciamutatók tekintetében, és gondoskodjon arról, hogy minden NCA megfelelő hatáskörrel rendelkezzen a lakossági befektetők pénzügyi képzésének előmozdításához. A Bizottságnak lehetőség szerint gondoskodnia kell arról, hogy a jogszabályi keret biztosítsa az NCA-k hozzáférését a szükséges adatokhoz.

További lépések

Az ESMA továbbra is figyelemmel kíséri a zöldrefestési kockázatokat és a felügyeletek előrelépését, többek között az „ESG-nyilatkozatokra” vonatkozó, folyamatban lévő uniós stratégiai felügyeleti prioritáson keresztül.

A haladási jelentésben előzetesen meghatározott szabályozást érintő intézkedésekre építve az ESMA véleményt tesz majd közzé arról, hogy a fenntartható finanszírozásra vonatkozó uniós szabályozási keretrendszer hogyan támogathatja a befektetők fenntarthatósággal kapcsolatos befektetési tevékenységét.

Az európai felügyeleti hatóságok angol nyelvű közleménye az ESMA honlapján