2024. július 4.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU értékpapírpiacokat szabályozó és felügyelő hatósága, közzétette a kriptoeszközök piacáról szóló rendelet (MiCA) szerinti második zárójelentését (Final Report under the Markets in Crypto-Assets Regulation), amely nyolc technikai standard tervezetet tartalmaz. Ezeknek célja, hogy nagyobb átláthatóságot biztosítsanak a lakossági befektetők számára, illetve, hogy a szolgáltatók jobban értsék a közzétételi és nyilvántartási, valamint az adatszolgáltatási követelmények technikai vonatkozásait, amely a nemzeti felügyeleti hatóságok (NCA-k) felügyeleti tevékenységét is nagymértékben támogatja.

A közzétett zárójelentés többek között a következő technikai standard tervezeteket tartalmazza:

  1. a fenntarthatósági mutatók tartalmáról, módszertanáról és bemutatásáról, valamint az éghajlatra gyakorolt káros hatásokról;
  2. a kriptoeszköz-szolgáltatások teljesítésének folytonosságáról és szabályosságáról;
  3. kereskedelmi transzparenciáról;
  4. az ajánlati könyv tartalmáról és formátumáról, valamint a kriptoeszköz-szolgáltatók nyilvántartási kötelezettségeiről;
  5. a fehér könyvek gépi olvasásra való alkalmasságáról és a fehér könyvek nyilvántartásba vételéről;
  6. a bennfentes információk nyilvánosságra hozataláról.

A standard tervezetek technikai követelményeket írnak elő a piaci szereplők számára a fehér könyvek ember általi és gépi olvashatóságának biztosítására, valamint sablonokat és formátumokat határoznak meg a kriptoeszköz-szolgáltatók megbízási és ügyleti nyilvántartásaihoz. A szabályok azt is részletezik, hogy a kriptoeszköz-szolgáltatók kereskedési platformjaiknak miként kell közzétenniük a kereskedés előtti és utáni átláthatósághoz kapcsolódó adatokat. Ezen előírások biztosítják majd, hogy az NCA-k hozzáférjenek az EU kriptoeszköz-piacának hatékony felügyeletéhez szükséges információkhoz.

Végezetül a jelentés kitér a közzétételekre, ezáltal segítve a befektetőket abban, hogy megértsék, milyen hatást gyakorolnak az éghajlatra és a környezetre az általuk birtokolt kriptoeszközök, valamint leírja, hogy a kibocsátóknak miként kell nyilvánosságra hozniuk árérzékeny információkat a piaci visszaélések, mint például a bennfentes kereskedelem megakadályozása érdekében. 

Következő lépések

A véglegesítést követően a technikai standard tervezetek benyújtásra kerülnek az Európai Bizottsághoz elfogadásra. Elfogadásukról az Európai Bizottság három hónapon belül dönt.

Az ESMA angol nyelvű közleménye