2018. szeptember 21-én az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a 600/2014/EU rendelet 40. cikkével összhangban határozatot fogadott el, amelyben betiltja a bináris opciók lakossági ügyfelek részére történő forgalomba hozatalát, forgalmazását és értékesítését. A határozat megújítja és módosítja az (EU) 2018/795 ESMA határozatot.

A 600/2014/EU rendelet 40. cikkének (5) bekezdésével összhangban ez az értesítés részletezi a határozatot és meghatározza az intézkedések hatálybalépésének időpontját. A határozat teljes szövegét az Európai Unió Hivatalos Lapjában teszik közzé.

A bináris opciókra vonatkozó tilalmak

A határozat rendelkező része a következőket tartalmazza:

1. cikk

A lakossági ügyfeleknek ajánlott bináris opciók ideiglenes betiltása

1. Tilos a bináris opciókat lakossági ügyfelek részére piaci forgalomba hozni, forgalmazni és értékesíteni.
2. Az 1. pont alkalmazásában, tekintet nélkül arra, hogy kereskedési helyszínen kereskednek-e vele, a bináris opció olyan származtatott termék, amely teljesíti a következő feltételeket:

(a) készpénzben kell – vagy, az egyik fél választása szerint, lehet – rendezni, azonban nem teljesítéstől vagy egyéb felmondási eseménytől eltérő ok miatt;

(b) kizárólag lejáratkor vagy pozíciózáráskor fizet;

(c) a kifizetés az alábbiakra korlátozódik:

(i) előre meghatározott, rögzített összeg vagy nulla, ha a származtatott eszköz mögöttes eszköze eleget tesz egy vagy több előre meghatározott feltételnek; és

(ii) előre meghatározott, rögzített összeg vagy nulla, ha a származtatott eszköz mögöttes eszköze nem tesz eleget egy vagy több előre meghatározott feltételnek.

3. Az (1) bekezdésben szereplő tilalom nem alkalmazandó a következőkre:

(a) az a bináris opció, amely esetében a két előre meghatározott, rögzített összeg közül az alacsonyabb legalább egyenlő a lakossági ügyfél által a bináris opció vonatkozásában teljesített teljes befizetéssel, ide értve bármely jutalékot, tranzakciós díjakat és kapcsolódó díjakat;

(b) az a bináris opció, amely megfelel az alábbi feltételeknek:

(i) a kibocsátástól a lejáratig eltelt futamidő legalább 90 naptári nap;

(ii) a 2003/71/EK irányelvnek megfelelően kidolgozott és jóváhagyott tájékoztató elérhető a nyilvánosság számára; és

(iii) A bináris opció a szolgáltatót nem teszi ki piaci kockázatnak a bináris opció futamideje alatt, és ha a bináris opción sem a szolgáltatónak, sem pedig a szolgáltató csoportjához tartozó bármely szervezetnek nincs nyeresége vagy vesztesége az előre meghirdetett jutalékon, tranzakciós díjon és kapcsolódó díjakon kívül.

2. cikk

A tiltás megkerülésében való részvétel tilalma

Tilos tudatosan és szándékosan olyan tevékenységben részt venni, amelynek célja vagy hatása az 1. cikkben foglalt követelmények megkerülése, többek között, a bináris opciós szolgáltató helyettesítőjeként eljárva.

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

1. E határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételt követő napon lép hatályba.

2. E határozatot 2018. október 2-tól, három hónapig kell alkalmazni.

2018. október 1.

Értesítés az ESMA bináris opciókkal kapcsolatos termékintervenciós megújító határozatáról

Az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett határozat teljes szövege