2025. február 13.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága nyilvánosságra hozta a 2025-ös év első kockázati jelentését, amelyben ismerteti az EU pénzügyi piacait érintő legfontosabb kockázati tényezőket. Az ESMA megállapítja, hogy az EU értékpapírpiacainak átfogó kockázatai magasak, és a piaci szereplőknek óvakodniuk kell az esetleges piaci korrekcióktól.

Verena Ross, az ESMA elnöke elmondta:

„A pénzügyi piacok továbbra is optimisták, de a közelmúlt eseményei rávilágítanak, hogy a bizalom - Európában is - törékeny. A gazdasági növekedés, a globális monetáris politika és a geopolitika alakulása továbbra is bizonytalan, és ez kiemelt kockázati tényezők kialakulásához vezet.

A piaci szereplőknek kiemelten kell figyelniük a növekvő kockázatokat, kezdve az olyan erősen változó piacok, mint a kriptopiacok esetleges korrekcióitól egészen az egyre kifinomultabb és gyakoribb kibertámadásokból eredő zavarok veszélyéig.

A jelentésben azonosított nehéz európai finanszírozási környezet, különösen a tőzsdei tőkebevonás tekintetében, szintén azt mutatja, hogy mennyire fontos az európai tőkepiacok megerősítése.”

Miközben a globális pénzügyi piacok továbbra is szárnyalnak, egyre nőnek a lefelé mutató kockázatok. Ez különösen jól látható az EU szempontjából, ahol a gazdasági és politikai bizonytalanságok visszafogják a piacokat, és ahol a piaci alapú vállalati finanszírozás továbbra is csekély.

A fertőzési kockázat is növekedni fog, mivel az eszközök árai jelentősen emelkednek a nagymértékben összekapcsolódott globális piacokon. A kriptopiacok a közelmúltban rekordmagasságban jártak, és továbbra is jól szemléltetik a közösségi média által vezérelt befektetések növekvő kockázatait a korlátozott ismeretekkel rendelkező befektetők számára. Pozitívumként elmondható, hogy a hitelkockázat az alacsonyabb kamatlábak hatására csökkenhet.

Az ESMA jelentése naprakész tájékoztatást nyújt 2024 második féléve tekintetében a strukturális fejleményekről és a pénzügyi piacok kulcsfontosságú ágazatainak helyzetéről.

Strukturális fejlemények

Piaci alapú finanszírozás: Az európai vállalatok finanszírozása 2024-ben veszített a lendületéből. A piaci környezet továbbra is jelentős kihívást jelent, és a részvénykibocsátás összességében alacsony szinten maradt. 2024 második felében a vállalati kötvénykibocsátás enyhén csökkent, de továbbra is a történelmi csúcsok közelében maradt. Tekintettel a vállalati kötvények közelgő, 2025 és 2028 közötti jelentős volumenű lejáratára (az adósság 47%-a ugyanis ebben az időszakban válik esedékessé), az adósság fenntarthatósága továbbra is kockázatot jelent.

Fenntartható finanszírozás: 2024 második felében tovább nőtt a globális klíma-politika irányával kapcsolatos bizonytalanság. A fejlett gazdaságokban az állami pénzügyek konszolidálásának igénye ismét kérdéseket vetett fel az átmenet finanszírozására vonatkozó kormányzati képességekkel kapcsolatban, míg az ESG-befektetések lassuló lendülete a „zöld” termékek iránti étvágy csökkenését jelezte. Az EU zöld kötvénypiacának az állapota, (amely a nem pénzügyi vállalatok kibocsátásain nyugszik) azt sugallja, hogy a gazdaság szélesebb körű zöldítése folytatódik.

Pénzügyi innováció: A kriptoeszközök ára az amerikai választások után fellendültek, mivel az új kormány kriptopárti álláspontja fokozta a piaci optimizmust. A Bitcoin 30%-kal emelkedett, és a mémérmék, köztük a legnagyobb, a Dogecoin értéke is megugrott. A kriptoeszközök teljes kapitalizációja 2024 végére 3.300 milliárd euróra emelkedett, ami 27%-kal haladja meg a 2021 novemberében mért történelmi csúcsot. Ezek az események arra késztették az ESMA-t, hogy megújítsa a kriptoeszközök erősen spekulatív jellegére vonatkozó figyelmeztetését.

Piac-monitoring

Értékpapírpiacok: Az európai részvények értékelése 2024 negyedik negyedévében további csökkenést mutatott, ami tovább növelte az EU és az USA részvényei közötti eltérést. Az EU-ban továbbra is jelentős eltérések mutatkoztak az egyes ágazatok és az egyes országok teljesítményében. A kötvénypiacokon a vállalati kötvények felárai történelmi mélypontokra estek, különösen a magas hozamú szegmensben. A hozamkereső magatartás és a befektetők túlzott kockázatvállalása árképzési egyenetlenségekhez és a gazdasági feltételek megváltozása esetén hirtelen átárazódáshoz vezethet.

Vagyonkezelés: 2024 második felében az EU-alapok által kezelt eszközök állományának növekedése elsősorban értékelési hatásoknak volt köszönhető, mivel a legtöbb kategória pozitívan teljesített a visszafogott forgalom közepette. Az EU-részvényalapok teljesítménye összességében felülmúlta az EU-indexek teljesítményét, ami az USA-val szembeni növekvő kitettséget tükrözi. Ez magasabb piaci kockázatoknak teheti ki ezeket az alapokat, tekintettel arra, hogy az amerikai részvények a túlértékeltség jeleit mutatják. A fedezeti alapok által alkalmazott tőkeáttétel szintje továbbra is magas, és a kereskedelmi ingatlanalapok értékelése sem igazodott lényegesen az ingatlanpiaci árakhoz.

Fogyasztók: A jövőbeni piaci helyzet vonatkozásában a befektetői bizalom alacsony szintű és a piaci környezetre vonatkozó elvárások pedig kétéves mélypontra süllyedtek, annak ellenére, hogy a háztartások összesített pénzügyi helyzete összességében javult. A fogyasztók a magasabb kamatok miatt tovább növelték közvetlen és közvetett kötvénybefektetéseiket. 2024-ben a lakossági befektetések átlagos teljesítménye is javult, mivel a részvény-, kötvény-, alternatív és vegyes alapok teljesítménye pozitív volt.

Infrastruktúra és szolgáltatások: A geopolitikai feszültségek közepette tovább nőnek a kiberkockázatok. 2024 második felében a részvénykereskedelem volumene továbbra is magas maradt (+23% éves szinten). A meghiúsult elszámolások aránya csökkent, folytatva a CSDR 2022-es bevezetése óta megfigyelhető pozitív tendenciát. A kiadott hitelminősítések száma kismértékben csökkent, ami a pénzügyi szektorra és a fedezett kötvényekre vonatkozó minősítések visszaesésével függ össze.

Az ESMA angol nyelvű közleménye