2023. június 6.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat és értékpapírokat szabályozó és felügyelő hatósága cikket jelentetett meg a pénzpiaci alapokra (PPA-k) vonatkozó, ESMA-nak jelentett stressztesztek eredményeiről.

Az eredmények alapján a likviditási- és hitelkockázatok bizonyulnának a legsúlyosabbaknak a PPA-kra nézve a kedvezőtlen forgatókönyv megvalósulása esetén. Ugyanakkor a tesztelt különböző visszaváltási forgatókönyvek azt mutatják, hogy a PPA-k a 2020. márciusi stresszhelyzt intenzitását tükröző kalibrációval is képesek lennének a visszaváltási kérelmek teljesítésére, hasonlóan kedvezőtlen körülmények között.

A cikkben az ESMA kiemeli a 20 bázispontos LVNAV (Low Volatility Net Asset Value, azaz alacsony volatilitású nettó eszközérték) küszöbérték viszonylagos közelségét is, amelyet a likviditási és hitelkockázati forgatókönyvek esetében a pénzpiaci alapok már túllépnének. Bár a PPA-rendelet rendelkezik erről a lehetőségről, ezek a megállapítások alátámasztják az ESMA véleményében kifejtett, a küszöbértéket túllépő alapokkkal kapcsolatos aggályokat.

Az ESMA PPA stressztesztekről szóló iránymutatása kockázati paraméterekkel szolgál az alapkezelőknek, amelyeket évente frissítenek az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) és az Európai Központi Bank (EKB) által kidolgozott kedvezőtlen forgatókönyvek alapján. Az EU-ban működő PPA-alapkezelőknek e szabályoknak megfelelően stresszteszteket kell végezniük, és a rendszeres felügyeleti jelentések részeként jelenteniük kell a szimulációk eredményeit a nemzeti felügyeleti hatóságaiknak és az ESMA-nak.

A cikk a 2021 végén jelentett stressztesztek eredményeit mutatja be, levonva a megfelelő tanulságokat a PPA-kat 2020 márciusában, a COVID-19 világjárvány okozta mély globális recesszióval összefüggésben sújtó stresszhelyzetből.

Következő lépések

A nemzeti felügyeleti hatóságok a PPA-k stressztesztjeinek eredményeit folyamatosan felhasználják a felügyeleti tevékenységükhöz. A cikkből származó bizonyítékok 2023-ban és a továbbiakban a pénzpiaci alapok stressztesztelési keretrendszerének jövőbeli fejlesztéseihez szolgálnak majd alapul.

Az ESMA angol nyelvű közleménye