A befektetési szolgáltatási tevékenységre, valamint a szabályozott piacokra és multilaterális kereskedési rendszerekre vonatkozó 2004/39/EK irányelv 2007 novembere óta hatályos.
Az elmúlt években a pénzügyi piacokon tapasztalható változások indokolttá tették a MiFID rezsim felülvizsgálatát. A Bizottság 2011 októberében adta be javaslatát felülvizsgálatra vonatkozóan, mely két részből állt: a MiFID irányelv módosításából (MiFID II irányelv) és egy rendelet kidolgozásából (MiFIR). Az irányelv és a rendelet végül 2014. június 12-én jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában. kereskedési helyszínek és befektetési vállalkozások nyilvánosságra hozatali követelményét, az illetékes hatóságok részére küldendő transzparencia jelentések szabályait, a származtatott ügyletekre vonatkozó előírásokat, a pénzügyi eszközökre vonatkozó megkülönböztetés-mentes elszámolási követelményeket tartalmazza, illetve az illetékes hatóságok jogköreivel (termékek és pozíciók felügyelete) is foglalkozik.
Hírek
2019. január 18.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén a 18/2017. sz. adatszolgáltatással kapcsolatos Q&A felülvizsgált változata az Adatszolgáltatás témakör alatt publikálásra került.
2018. október 19.
A Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén újabb kérdések kerültek megválaszolásra, amelyek elérhetőek az Adatszolgáltatás, Egyéb és Ösztönzők témakörök alatt.2018. július 13.
Az ESMA 2018. július 12-én publikálta a rendszeres internalizálásra (SI) vonatkozó egyik korábban közzétett Q&A módosítását, miszerint a származtatott pénzügyi eszközök tekintetében az előírásoknak csak 2019. február 1-től kell megfelelnie a befektetési szolgáltatóknak. A halasztás oka, hogy az ESMA a származtatott eszközök esetében 2018. augusztus 1-ig nem tudja közzétenni az SI értékeléshez szükséges EU szintű adatokat.
A befektetési szolgáltatóknak az eredeti 2018. szeptember 1-i időponttól változatlanul meg kell felelniük az SI előírásoknak részvény és részvény jellegű, valamint kötvény eszközökre vonatkozóan, az ESMA ezekre az eszközökre teljesíti az EU szintű adatok közzétételét.
Az ESMA vonatkozó közzététele az alábbi linken érhető el:
https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-sets-out-plan-systematic-internaliser-regime-calculations-and-publications
2018. február 28.
Felhívjuk a figyelmet, hogy az MNB honlapon a befektetési tanácsot vagy
információt nyújtó természetes személyek szakmai képességeinek és
kompetenciáinak követelményeiről szóló szabályozásról tájékoztató
került közzétételre.
2018. február 28.
A Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén újabb kérdések kerültek megválaszolásra, amelyek elérhetőek az Adatszolgáltatás, Általános és Egyéb témakörök alatt.
2018. február 7.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén a 18/2017. sz. adatszolgáltatással kapcsolatos Q&A jelenleg felülvizsgálat alatt van, így átmenetileg nem elérhető.MiFIR WCF service
A MiFIR adatszolgáltatás automatikus beküldésére kialakított wcf service itt tesztelhető: https://mifirservicet.mnb.hu/MifirService.svc
A szolgáltatás előzetes IP cím egyeztetés után lesz elérhető (transactionreporting@mnb.hu).
In order to submit the MiFIR data service
automatically, kindly use the following wcf service for testing: https://mifirservicet.mnb.hu/MifirService.svc
The service will be available after prior IP address communication (transactionreporting@mnb.hu).
Tisztelt Adatszolgáltatók!
A MiFIR tranzakciós jelentések az új MiFIR KAP verzió alkalmazásával 2018. január 4-étől kezdődően küldhetők az MNB részére. A jelentések feldolgozásának ütemezése az ESMA javaslata alapján került kialakításra.
Az adatszolgáltatók a jelentés MNB-be történő beérkezéséről e-mailben tájékoztatást kapnak, majd a beérkezést követő napon sor kerül az adatok feldolgozására és ellenőrzésére. Az MNB a feldolgozás eredményéről szintén küld tájékoztatást. Ha a jelentés pending státuszú tranzakciókat is tartalmazott, azokat a következő napokon újra ellenőrizzük, amíg az instrumentum valid nem lesz. Ha a 7. napon sem érvényes a referencia azonosítója, elutasításra kerül a tranzakció.
A MiFIR tranzakciós jelentéssel kapcsolatban felmerült kérdéseiket a transactionreporting@mnb.hu címen tehetik fel.
Üdvözlettel:
MNB Statisztikai igazgatóság
2017. december 19.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén a 18/2017. számú adatszolgáltatást érintő Q&A módosult.
2017. december 12.
Az ESMA nyilvánosságra hozta a MiFID II/MiFIR végrehajtásával kapcsolatos fő átláthatósági számításokat
Az ESMA 2017. december 6-án tette közzé a MiFID II/R végrehajtásához szükséges, részvény és kötvény jellegű eszközökre vonatkozó átmeneti transzparencia számításokat (TTC). A közzététellel az összes eszközosztályra vonatkozó, 2018. január 3-ától alkalmazandó, és az új keretszabályozás által megkövetelt TTC elérhetővé vált a piaci szereplők, infrastruktúrák és hatóságok számára. A TTC-k kidolgozására az ESMA-t az illetékes nemzeti hatóságok hatalmazták fel, amelyek egyúttal a mai napon nyilvánosságra hozott végleges eredményeket is elfogadták. 2018 januárjától kezdődően az ESMA rendszeres jelleggel fogja közzétenni a referenciaadatokat, a transzparencia számításokat és a volumenkorlátozási mechanizmusra vonatkozó információkat. Ezen túlmenően az ügyletjelentések cseremechanizmusa, amely lehetővé teszi az illetékes nemzeti hatóságok közötti információmegosztást, az új szabályozás életbe lépése után is működni fog.
Átmeneti transzparencia számítások– Részvény és kötvény jellegű eszközök
Az ESMA a részvény jellegű eszközökre vonatkozóan közzétett TTC-ket az EGT 133 kereskedési helyszíne által szolgáltatott adatok gyűjtése, felülvizsgálta és összeállítása alapján számította ki. Ennek eredményeképpen megállapítható, hogy 28971-ből 1907 részvény jellegű eszköz rendelkezik likvid piaccal. Az ESMA a benyújtott adatok alapján számította ki azokat a kereskedés aktivitását jellemző mutatókat, amelyek a részvények és letéti igazolások legkisebb árlépésközeinek a kerekedési helyszínek és az illetékes nemzeti hatóságok által történő kiszámításához szükségesek.
Ami a kötvényeket illeti, a tőzsdén forgalmazott áruk (ETC) és a tőzsdén forgalmazott kötvények (ETN) kivételével, az ESMA az egyes eszközökre vonatkozóan likviditási értékelést tesz közzé. A számításokat az ESMA 116 kereskedési helyszín által szolgáltatott adatok felhasználásával végezte el, melyekbe beépítette az OTC piacokra vonatkozó információkat is a TRAX-ból kapott adatok alapján. Ennek eredményeként megállapítható, hogy a MiFIR szempontrendszere alapján 61761-ből 566 kötvény jellegű eszköz rendelkezik likvid piaccal.
A TTC a 2017. szeptemberében elérhető kereskedési helyszínre bevezetett részvény jellegű eszközöket, és a 2017. októberében elérhető kereskedési helyszínre bevezetett kötvény jellegű eszközöket foglalja magában. Az e dátumok után bevezetett eszközök tekintetében a TTC-ket az illetékes nemzeti hatóságok számítják ki, és az ESMA az adatokat 2018 januárjában hozza nyilvánosságra. Az ESMA a számításokat megfelelő gondossággal és a legjobb képességei szerint végezte el, azonban tekintettel a számítások körére és összetettségére, beleértve a különböző adatforrásokat is, nem zárhatók ki a TTC-k későbbi korrekciói. Az ESMA tervei szerint folyamatosan kiegészíti és szükség esetén frissíti a szolgáltatott információkat.
A TTC 2018. január 3-ától lesz alkalmazandó, és a részvény jellegű eszközökre számított TTC 2019. március 31-ig lesz érvényben, míg a kötvény jellegű eszközökre számított TTC (likviditásértékelés) 2018. május 18-ig.
2017. december 1.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank MiFID/R aloldalának Q&A felületén újabb kérdések kerültek megválaszolásra.
2017. november 30.
Konzultációs anyag az RTS1 módosításával kapcsolatban
Az ESMA 2017. november 9-én közzétette a „Consultation on proposed amendment to MiFID II RTS 1” elnevezésű konzultációs anyagát, amely elsősorban olyan befektetési vállalkozások számára bír jelentőséggel, amelyek rendszeres internalizálóknak minősülnek a MiFID II/R hatálya alatt. Felhívjuk a figyelmet, hogy a piaci szereplőknek lehetősége van az ESMA felé történő közvetlen válaszadásra, amelynek határideje 2018. január 25. A konzultációs anyaggal kapcsolatosan beérkezett észrevételek feldolgozását követően az ESMA véglegesíti az RTS1 módosításáról szóló RTS tervezetet, és benyújtja a végleges jelentést a Bizottságnak jóváhagyásra.
A konzultációs anyag az alábbi linken keresztül érhető el: https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma70-156-275_cp_on_revised_rts_1.pdf
2017. november 23.
Az Európai Bizottság közzétette a bizonyos derivatívák kereskedési kötelezettségéről szóló RTS tervezetét és az ahhoz kapcsolódó, MiFIR szerinti kereskedési kötelezettség hatálya alá tartozó derivatívák listáját tartalmazó mellékletet.
2017. november 2.
Az EU Hivatalos Lapjában az alábbi MiFID II vonatkozású másodszintű jogszabályok jelentek meg:
2017. szeptember 27.
A Bizottság elfogadta az adatszolgáltatási szolgáltatók (DRSP) engedélyezésére, szervezeti követelményeire és az ügyletek általuk történő közzétételére vonatkozó felhatalmazáson alapuló rendeletet, amely a Bizottság 2017/571 felhatalmazáson alapuló rendeletének a módosítása.
2017.06.30.
MiFID II vonatkozású másodszintű jogszabályok megjelenése az EU Hivatalos Lapjában
Megjelent az EU Hivatalos Lapjában a Bizottság 2017/1018 felhatalmazáson alapuló rendelete a befektetési vállalkozások, piacműködtetők és hitelintézetek által bejelentendő információkat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről, 2017/1110 végrehajtási rendelete az adatszolgáltatók engedélyezésére és a kapcsolódó bejelentésekre vonatkozó egységes formanyomtatványok, mintadokumentumok és eljárások tekintetében végrehajtás- technikai standardok meghatározásáról, valamint 2017/1093 végrehajtási rendelete a befektetési vállalkozások és a piacműködtetők pozíciójelentéseinek formátuma tekintetében végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról.2017.06.23.
Az „Előadások, tanulmányok, tájékoztatók” pont alatt elérhető két új diasor a „MiFID II szabályozással módosuló tranzakciós jelentések lényeges változásai” és „MIFIR adatszolgáltatás – Technikai információk” témakörében.2017. 06. 19.
2017. június 9-én megjelent a pénzügyi piacok működését és a pénzügyi eszközök kereskedését szabályozó törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2017. évi LXIX. törvény.
2017. 04. 28.
A pénzügyi piacok működését és a pénzügyi eszközök kereskedését szabályozó törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló (T/15347. számú) törvényjavaslat elérhető a Parlament honlapján.
2017. 04.12.
A kormany.hu oldalon elérhető a „pénzügyi piacok működését és a pénzügyi eszközök kereskedését szabályozó törvények jogharmonizációs célú módosításáról” szóló első tervezet.
http://www.kormany.hu/hu/dok?source=8&type=302#!DocumentBrowse
2017. 03. 31.
2017. március 31-én számos, MiFID II/MiFIR vonatkozású másodszintű jogszabály jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=OJ:L:2017:087:TOC