Az elmúlt 100 év legnagyobb GDP visszaesései Magyarországon [MNB Infografika]
nyomtatás2020-ban a KSH előzetes adatközlése alapján 5,1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. Ha történelmi távlatban vizsgáljuk az elmúlt 100 évben, akkor ez a visszaesés az ötödik legjelentősebb csökkenés.
A rendszerválttás időszaka, ezen belül is az 1991-es év 10 százalékot meghaladó csökkenése vezeti a nem túl dicső rangsort. Ráadásul már a megelőző évben 1990-ben is szűkült a hazai gazdaság teljesítménye, így összességében a GDP az 1989-es képest több, mint 18 százalékkal zsugorodott. 6,7-6,8 százalékos csökkenést mértek 1940-ben, illetve a 2008-2009-es pénzügyi gazdasági válság időszakában.
A tavalyi gazdasági veszteség így jelentős, de kaptunk már nagyobb pofont is, amiből felállt a magyar gazdaság. Fontos emellett az is, hogy milyen következményei vannak a gazdasági teljesítmény csökkenésének. Elsősorban a munkaerőpiacra célszerű figyelni, mivel ennek a részpiacnak a működése alapvető a háztartások jövedelmének és fogyasztásának biztosításában. A tavalyi évben, annak ellenére, hogy az 5 százalékot is meghaladta a GDP csökkenése a munkanélküliségi ráta emelkedése kifejezetten enyhe volt. A bérek emellett folyamatosan nőttek, ami a 3 százalékos cél körül ingadozó infláció mellett az előző évhez képest a bérek vásárlóértékének az emelkedését okozta. Így bár jelentős volt a gazdaság zsugorodása, a tartós és jelentős társadalmi veszteséget sikerült elkerülni.