A Budapesti Corvinus Egyetem és a Magyar Nemzeti Bank közös kiadványának aktualitását több tényező adja. Az elmúlt néhány évben megfigyelhető, hogy jelentősen megnőtt a világban az egyetemek szerepe a politikai és gazdasági stabilitás megteremtésében. A válságot követő években az is tapasztalható, hogy a jegybankok egyre inkább igénylik a szakma legjobbjainak véleményét, sőt a maguk eszközeivel támogatják is ennek a tudásnak a fejlesztését, létrehozását azzal, hogy szakmai és képzési fórumokat, publikációs lehetőségeket biztosítanak a közgazdászok számára.
„Bizonyos értelemben a központi bankok elkezdtek hasonlítani a középkori egyetemek filozófiai karaira, azáltal, hogy nemcsak az adott szakpolitikai intézkedésről, hanem az azok mögött álló tényezőkről is vitát folytatnak” – írta Harold James, a Princeton Egyetem professzora.
A hazai közgazdászok szemléletformálásában meghatározó szerepe van a Magyar Nemzeti Banknak, illetve a Budapesti Corvinus Egyetemnek. A magyar közgazdász-társadalomban – döntéshozókban, kutatókban, oktatókban, elemzőkben – jelenlévő útkeresés fő kérdése, hogy hogyan tudunk felzárkózni a globális szintű gazdaságpolitikai viták szintjére. A Magyar Nemzeti Bank osztozik ebben a felelősségben, felismerte ezt a nemzetközi tendenciát és ezért is tekinthető korszakhatárnak ez a közös kiadvány.
A kiadvány témája az adópolitika, ami többek közt arra is utal, hogy a válság után fokozott figyelem fordul a különböző intézmények, gazdaságpolitikai területek közötti szakmai harmónia megteremtésére. Jelen különszám a pénzügypolitika különböző területeit képviselő intézmények és azok szakértőinek együttműködésével jött létre. A Magyar Nemzeti Bank, mint a monetáris politika, a Nemzetgazdasági Minisztérium, mint a fiskális politika, illetve a Budapesti Corvinus Egyetem, mint a pénzügypolitikai oktatás szereplője járult hozzá a kiadvány létrejöttéhez, melynek tartalma az alábbi linkeken érhető el:
- Csendes adóforradalom Magyarországon? Interjú dr. Matolcsy György jegybankelnökkel
- Balog Ádám: Adóelkerülés és rejtett gazdaság Magyarországon
- Baksay Gergely–Csomós Balázs: Az adó- és transzferrendszer 2010 és 2014 közötti változásainak elemzése
- Csomós Balázs–P. Kiss Gábor: Az adószerkezet átalakulása Magyarországon 2010-től
- Nobilis Benedek–Svraka András: Megoldások a tőkenyereség adózásából fakadó torzítások mérséklésére és a Magyar kisvállalati adó
- Bánfi Tamás: Igazságos adó(rendszer) vagy etikus adózó?
- Kutasi Gábor–Perger Júlia: Adóösztönzőkkel az externáliák ellen: A népegészségügyi termékadó és a széndioxidadó nemzetközi példái
- Takács Vera–Máté Ákos–Nagy Sándor Gyula: Adószerkezeti változások az Európai Unióban
- Pesuth Tamás: Adópolitikai változások a válság után – A bankadók térnyerése
- Folyóiratszemle