Az intézményi befektetések világában a geopolitikai kockázatok ma már valóban jelentős aggodalomra adnak okot. (Andrew Rozanov, OMFIF, 2021. július 15.).
A befektetőknek — ideértve a központi bankokat és a nyugdíjalapokat is — szóló korábbi iránymutatások, már nem elegendők a befektetési portfoliókra vonatkozó helyes döntéshozatalhoz. A három aranyszabályt – a globális diverzifikációt, a kevésbé likvid eszközök preferálását a magánszektorban, és a nagyon hosszú befektetői horizontot – ki kell egészíteni a geopolitikai kockázatok értékelésével.
Mindemellett a befektetők életét megkönnyítheti néhány fejlemény.
Az USA és Kína közti feszültségek miatt létrejövő új „G2” világban, két, egyre inkább elkülönülő világgazdaság nyújt befektetési lehetőségeket.
Rendelkezésünkre áll azon sikeres országok rövid, de biztonságos listája, amelyekben szinte minden terület alkalmas a hosszútávú befektetésre.
Láthatóak a technológiai áttörések fő irányai; ezeken a területeken és a sikeres gazdaságokban szinte minden befektetés ígéretes lesz.
Végül a pénzpiaci forradalom egyik olyan új eleme sem bizonyul majd tartósnak, amely szembe megy a kormányok és a központi bankok akaratával. A régi/új gravitációs központ, vagyis a nemzetállamok ereje, legyőzi a nem kívánatos pénzpiaci innovációkat. Nem érdemes a hatalmi központok ellen fogadni.
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke
Válasz a „How geopolitics impact global public investors” (A geopolitika hatása a globális állami szektor befektetőire) című cikkre.