Budapest, 2017. december 27. – A Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) közleménye szerint 2018. január 3-tól átmenetileg a globális jogalany-azonosítóval (LEI-kód) még nem rendelkező jogi személyek is köthetnek a MiFIR rendelet szerinti jelentési kötelezettség alá eső ügyletet, ha igazolják, hogy a megbízás felvételekor már folyamatban van a LEI-kód kibocsátása vagy egyidejűleg kezdeményezik azt.
A pénzügyi eszközök piacairól szóló európai uniós rendelet (MiFIR) előírásai alapján 2018. január 3-tól az Európai Unió (EU) befektetési vállalkozásainak globális jogalany-azonosítóval (Legal Entity Identifier, LEI) kell azonosítaniuk jogi személy ügyfeleiket (ideértve az üzleti minőségben eljáró természetes személyeket is), amennyiben utóbbiak – többek között – kereskedési helyszínre bevezetett pénzügyi eszközre vonatkozóan kívánnak ügyletet kötni. A kereskedési helyszínek hasonlóképpen kötelesek minden kibocsátót egy LEI kóddal azonosítani.
Az elmúlt hetekben ugyanakkor számos befektetési vállalkozás tájékoztatta arról az ESMA-t és az illetékes nemzeti hatóságokat, hogy nem minden ügyfelüktől tudják beszerezni a LEI kódokat 2018. január 3-a előtt. Emellett egyes kereskedési helyszínek is jelezték, hogy az EU-n kívüli kibocsátók – a MiFIR és a piaci visszaélésekről szóló (MAR) rendelet által előírt kötelezettségeikről szóló – tájékoztatása, és így a LEI kódok beszerzése is, várhatóan hosszabb időt vesz igénybe.
A fentiekre tekintettel az ESMA hat hónapos átmeneti időszakot engedélyez, annak érdekében, hogy a befektetési vállalkozások ügyletjelentési kötelezettséggel járó szolgáltatást (MiFIR 26. cikk (2) bekezdése) nyújthassanak LEI kóddal nem rendelkező ügyfeleknek is. Ennek azonban feltétele, hogy az ügyfél a szolgáltatás nyújtását megelőzően kezdeményezze a LEI kód beszerzését a befektetési vállalkozás útján, vagy igazolja, hogy annak igénylése más szolgáltatónál már folyamatban van. Az átmeneti időszakban a kereskedési helyszínek az EU-n kívüli kibocsátók LEI kódjai helyett a saját LEI kódjaikat jelentik be.
A befektetési vállalkozás köteles haladéktalanul eljárni, ha ügyfele őt bízza meg az ügyletkötéshez szükséges LEI-kód beszerzésével. Az ESMA és az illetékes nemzeti hatóságok elismerik, hogy a LEI kód ügyfelek nevében történő beszerzése a befektetési vállalkozások ügyletjelentéseinek késedelmes benyújtásához vezet, de a kód megszerzését követően a jelentéstételi kötelezettségüknek eleget kell tenniük.
A LEI-kód kiadása érdekében a globális jogalany-azonosító alapítvány (GLEIF) bevezette a regisztrációs képviselő (Registration Agent) fogalmát. A regisztrációs képviselő segít a jogi személyeknek abban, hogy kapcsolatba lépjenek a LEI kód kibocsátásáért és a szükséges szolgáltatásokért felelős szervezetekkel. E lehetőségről bővebb információ a GLEIF hivatalos oldalán található.