Budapest, 2017. május 11. – Az MNB engedély nélkül végzett befektetési szolgáltatási tevékenység és bejelentés hiányában végzett közvetítői tevékenység miatt összesen 80 millió forint bírságot szabott ki a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Pro Trade FX Inc. társasággal szemben, és megtiltotta, hogy engedély vagy bejelentés hiányában befektetési szolgáltatási, illetve függő ügynöki tevékenységet végezzen.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból indított piacfelügyeleti eljárás keretében vizsgálta, hogy a Brit Virgin-szigeteken székhellyel rendelkező Pro Trade FX Inc. elnevezésű társaság végez-e, vagy végzett-e – rendszeres gazdasági tevékenység keretében – az MNB engedélye nélkül befektetési szolgáltatási tevékenységet, illetve kiegészítő szolgáltatást, továbbá bejelentés hiányában függő ügynöki tevékenységet.
Az MNB a feltárt bizonyítékok alapján már az eljárás közben szükségesnek tartotta az ideiglenes intézkedés elrendelését, s végzésében – az eljárást lezáró döntéshozatalig – azonnali hatállyal megtiltotta, hogy az érintett cég engedély nélkül vagy bejelentés hiányában bármely, az MNB engedélyéhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységet végezzen. A jegybank ezzel egyidőben a társaságra vonatkozó figyelmeztetést is elhelyezett honlapján, továbbá bűncselekmény gyanúja miatt rendőrségi feljelentést tett.
Az MNB vizsgálata megállapította, hogy a társaság jegybanki engedély nélkül, jutalék ellenében végzett kifejezetten a magyar befektetők számára – az FX Central Clearing Ltd., továbbá a Sensus Capital Markets Ltd. külföldi befektetési szolgáltatók kereskedési számláihoz kapcsolódó – tőkeáttételes (forex) termékeket érintő befektetési szolgáltatási (portfóliókezelési) és függő ügynöki tevékenységet.
Mindezek nyomán az MNB ma publikált határozatában összesen 80 millió forint piacfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a társaságot, továbbá véglegesen megtiltotta, hogy az MNB engedélye nélkül befektetési szolgáltatási tevékenységet, illetve kiegészítő szolgáltatást, továbbá bejelentés hiányában függő ügynöki tevékenységet végezzen. A bírságösszeg meghatározásánál az MNB elsődlegesen a jogosulatlan tevékenységgel összefüggésben megszerzett jutalékokat vette alapul. Súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogszabálysértő állapot huzamosabb ideig fennállt, és a társaság tevékenységét kettő külföldi befektetési vállalkozás javára végezte.
Mint arra a jegybank már többször felhívta a befektetők figyelmét, az online platformot működtető szolgáltatóknál gyakori, hogy az EU-n kívüli, jellemzően off-shore területen jegyzik be őket, ahol a jogszabályi követelmények kevésbé védik a befektetők érdekeit. Az ilyen, jellemzően a megfelelő engedélyekkel nem rendelkező szolgáltatók nem tartoznak az MNB felügyelete alá, s esetükben a hazai befektető-védelmi garanciarendszer sem érvényesül. Hangsúlyosan ajánlott ezért, hogy a fogyasztók minden, pénzügyi szervezettel történő szerződéskötés előtt az MNB honlapján ingyenesen elérhető, piacfelügyeleti Figyelmeztetéseket is tartalmazó adatbázisban előzetesen tájékozódjanak az adott piaci szereplő tevékenységének jogszerűségéről.
Magyar Nemzeti Bank