Tisztelt Polgármester Asszony!
Az elmúlt héten számos sajtóorgánum beszámolt a hivatalba lépését követő első interjújáról, amelyben említést tett a kerületben működő, a Pallas Athéné Domus Animae (PADA) alapítvány által Bölcs Vár néven működtetett ingatlanról is. Az interjúban elmondottak alapján úgy vélem, szükséges és indokolt a kerület egyik ékkövének számító ingatlanról és az intézményről az alábbi tények bemutatása.
Az Úri utca 21. szám alatt működő egykori Városháza épületének felújítása és újbóli, az épülethez méltó funkciók szerinti birtokba vétele egyszerre minősült értékmentő és értékteremtő beruházásnak. A 2014-ben megkezdett régészeti és műemléki kutatások révén számos érdekes részlet került napvilágra, többek között a török kor óta elzárt pince, az egykori börtöncellák, több középkori épületmaradvány, illetve a mai épületen keresztül húzódó középkori sikátor nyomvonala. A régi budai városháza helyreállítását az UNESCO nemzetközi műemlékvédelmi szervezete, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ICOMOS-Díjjal jutalmazta. A bizottság a díjazást a helyreállítás példamutató gondosságával, a kortárs elemek visszafogottságával és rendező jelenlétével indokolta.
Az értékelés szerint a volt budai Városháza helyreállítása, átalakítása az elmúlt évek egyik legfontosabb munkája volt a budai Polgárváros területén. Szintén az értékelés rögzítette, hogy az épületet felújító PADA, és a tervező Hetedik Műterem Kft. Szabó Levente Ybl-díjas építész vezetésével olyan átfogó műemléki helyreállítást tudott megvalósítani, amely méltó módon folytatja a magyar műemlékvédelem jó hagyományait.
Az épület új funkciókkal, oktatási terekkel és közösségi terekkel született újra. A Bölcs Vár névre keresztelt épületben a megnyitás óta számos olyan program és kezdeményezés létrehozatalára és megvalósítására került sor, amelyre méltán lehetnek büszkék nem csak a programban résztvevők, hanem a kerület is.
Az egyik ilyen fontos eleme a Bölcs Vár működésének a Pécsi Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolája keretében, a Pallas Athéné alapítványok támogatásával 2015 szeptemberében útjára indított „Geopolitika, geoökonómia és politikai földrajz közép-európai perspektívából” című geopolitikai doktori program, amely négy évfolyammal (több mint száz ösztöndíjas hallgató részvételével) jelenleg is sikeresen működik. Meghívott előadóként a témák legjelentősebb hazai, valamint nemzetközileg is jegyzett kutatói, stratégiai gondolkodói, nagy tapasztalattal rendelkező professzorai, valamint a legnívósabb think-tank intézeteinek vezetői tartanak előadásokat és kurzusokat. A doktori program óráinak és rendezvényeinek a Pécsi Tudományegyetem mellett a Bölcs Vár biztosít helyszínt.
Szintén az épület ad részben otthont a gazdálkodás- és szervezéstudományok területén angol nyelven elindított, a győri Széchenyi István Egyetem által szervezett és a PADA által támogatott doktori programnak, amely lehetőséget teremtett nemzetközileg elismert külföldi oktatók bevonására, valamint a hallgatók ösztöndíjban részesítésére. A képzés hétvégi rendszerben zajlik, így főállású munkavállalók számára is elérhető.
A Magyar Nemzeti Bank szakmai támogatásával ugyancsak a Bölcs Várban indult el Kína és Közép-Kelet-Európa első, innovatív, kettős diplomát adó MBA képzése, a Fudan-Corvinus Double Degree MBA program. Az úttörőnek számító pénzügyi képzés megvalósításáról a világ legjobb egyetemei közé rangsorolt kínai Fudan Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a magyar jegybank 2018. október 5-én írt alá háromoldalú megállapodást. A Program hallgatói a képzés elvégzésével a Fudan Egyetem Master of Finance (MSc) és a BCE Master of Business Administration (MSc MBA) diplomáját kapják meg.
A Bölcs Vár ad otthont a PAGEO Geopolitikai Kutatóintézetnek is, amely azzal a céllal jött létre, hogy megteremtse Magyarországon a geopolitika, mint tudományterület kutatási alapjait. Az indulás óta az Intézet kutatói több mint 600 cikket és tanulmányt tettek közzé, és számos nemzetközi és bilaterális találkozó szervezésében működtek közre. Az Intézet jelentőségét az is bizonyítja, hogy 64. tagként bekerült a Kínai Társadalomtudományi Akadémia által összefogott közép-kelet-európai kutatóintézetekből álló 16+1 kutatóbázis hálózatába, az Egy övezet- egy út gazdasági és kulturális fejlesztéséért intézet (EUOBOR) pedig a kínai-európai gazdasági kapcsolatokért kifejtett kutatói munka elismeréseként európai-kínai gazdaságkutatási díjban részesítette a Geopolitikai Kutatóintézetet.
A Bölcs Vár megnyitása óta számos nemzetközi rendezvénynek biztosított helyszínt, ezek közül kiemelendő a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok 70. évfordulójának alkalmából a Magyar Nemzeti Bank és a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetségével közös szervezésben megrendezett kiállítás, amelynek megnyitóján Matolcsy György jegybankelnök mellett részt vett Wang Yi, a Kínai Népköztársaság államtanácsosa és külügyminisztere, valamint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is.
Az intézmények, rendezvények és doktori programok működtetése mellett fontos hangsúlyozni, hogy az Alapítvány a sokáig zárt intézményt újra megnyitotta az érdeklődők számára, így a rendezvények ideje alatt és szervezett túrák formájában bárki megtekintheti a felbecsülhetetlen értékeket rejtő régi budai Városházát.
Az épület földszintjén kapott helyet a Várnegyed új, a PABOOKS kiadó által működtetett könyvesboltja, ahol a látogatók magával ragadó környezetben válogathatnak a hazánkat, a magyar kultúrát, gasztronómiát, művészetet bemutató idegen nyelvű könyvek közül, mindemellett az üzletben megtalálhatók a PABOOKS saját kiadású könyvei, gazdasági, geopolitikai és önfejlesztő kiadványok is. A kiadó hetente új könyvbemutatót tartott és tart, amelyeknek szintén a Bölcs Vár biztosítja a helyszínt, és amelyek ugyancsak mindenki számára nyitottak.
A Bölcs Vár épületében nyílt meg egy mintegy kétszáz érméből álló kiállítás is, amely oktatási és kulturális programok idején szintén megtekinthető a látgatók számára. A Királyok pénzei – Budavári pénzverés a középkorban című tárlat a középkori magyar pénzverés történetébe enged bepillantást. A hely szelleméből adódóan kiemelt helyen szerepel a kiállításban a budavári pénzverés története, hiszen a középkorban a közelben folyt a budai pénzverés.
Az épületben eddig szervezett városnéző túrák annyira népszerűek voltak, hogy a jövőben minden hónap első szombatján megszervezésre kerül egy-egy historikus kirándulás, a Bölcs Várat is érintve, ahol a régi pincehelyiségeket és ősi fogdát is meg lehet nézni.
A fentiekben bemutatott programok és kezdeményezések méltán teszik büszkévé a Bölcs Vár működtetőit és a programok résztvevőit, ahol – a Polgármester Asszony által elmondottakkal ellentétben – nem működik borospince és étterem sem; a korábban rövid ideig nyitva álló egyetlen étterem épp a környék lakóinak jelzéseire reagálva, a jó szomszédság megteremtése és megőrzése okán zárt be. Az épületben működő büfé a programokon részt vevő hallgatók és vendégek ellátását szolgálja.
Az intézmény nem csupán a tudomány és szervezett formában a nagyközönség számára, hanem természetesen Ön előtt is nyitott. Az épület megtekintése, a díjnyertes felújítás eredményeinek és a házban folyó tevékenység egészének bemutatása érdekében szívesen látjuk Önt és munkatársait egy Ön által megjelölt időpontban a Bölcs Várban. Természetesen amennyiben Önnek megfelelőbb, magam is szívesen látogatást teszek az Ön hivatalában. Bízunk abban, hogy a látogatás alkalmat ad az épülettel és az ott folyó munkával kapcsolatos tények megismerésére és a személyes találkozót követően Ön is büszke lesz az irányítása alatt álló kerületben működő fontos építészeti, kulturális és multidiszciplináris központ eredményeire.
Budapest, 2019. október 29.
Tisztelettel:
Dr. Dubéczi Zoltán
az MNB elnöki főtanácsadója,
a jegybank oktatási programjainak főkoordinátora