Budapest, 2024. november 25. — Az MNB 2024 októberében ismét lefolytatta Banki Konjunktúrafelmérését. A válaszok alapján a bankrendszer a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta 2024 második és harmadik negyedévében. A bankok megítélése szerint a működési költségek emelkedése, a szabályozási környezet szigorodása, a profitabilitás csökkenése, a vállalati hitelkockázatok emelkedése, valamint a gazdasági környezet romlása negatívan járultak hozzá a működési környezet megítéléséhez. Ezzel szemben a verseny fokozódása, valamint a háztartási hitelkereslet emelkedése pozitív hatást gyakorolt.

A konjunktúraérzet alakulását meghatározó tényezők:

  • A gazdasági környezet 2023 negyedik negyedévétől összességében pozitívan járult hozzá a bankok konjunktúraérzetéhez, azonban az aktuális felmérésben a válaszadó intézmények nettó 16 százaléka romlást érzékelt mind a hazai, mind a nemzetközi makrogazdasági környezetben. Előretekintve a bankok nettó 18 százaléka újra javulást vár a gazdasági környezet tekintetében.
  • A piaci verseny fokozódott, így továbbra is pozitívan hat a konjunkturális helyzetre. A verseny élénkülését leginkább a nem-banki szereplőkkel szemben, illetve a pénzforgalmi szolgáltatások terén érezték a bankok, amelyhez a tranzakciós illeték megemelése is hozzájárulhatott. Előretekintve a verseny minden részszegmensben fokozódhat, legnagyobb mértékben a lakossági szektorban, ahol a bankok fele vár élénkülést.
  • A forrásokhoz való hozzáférés az elmúlt fél évben változatlan volt a bankok szerint. A kamatok csökkenésével párhuzamosan folyamatosan mérséklődött a források elérhetőségének romlását érzékelő bankok aránya, amely leginkább a hosszú lejáratú források esetében volt tetten érhető. Előretekintve továbbra is stabil lehet a forrásokhoz való hozzáférés a bankok szerint.
  • A hitelkockázatok a stabil munkaerőpiacnak, az adósságfék-szabályoknak és a magas vállalati likviditásnak köszönhetően nem materializálódtak, így a portfólióminőség semlegesen járul hozzá a banki konjunktúraérzethez. A lakossági ügyfelek hitelképessége az elmúlt másfél évben folyamatosan javult. A bankok nettó 22 százaléka azonban a hitelképesség romlását érzékelte a vállalati szegmensben az elmúlt fél évben, és előretekintve is ötödük romlást vár; ennek ellenére a portfólióminőség összességében változatlan lehet.
  • A bankok fele érzékelte a lakossági hitelkereslet élénkülését 2024 második és harmadik negyedévében, és előretekintve is ennek folytatódását várják. Utóbbi összefügghet a kamatkörnyezet mérséklődésével, a fogyasztói bizalom erősödésével, a családtámogatási programok felfutásával, illetve az új kormányzati bejelentésekkel. A vállalati hitelek iránti kereslet csökkenését a bankok nettó 11 százaléka érzékelte, míg a következő félévre már egyharmaduk élénkülést vár.
  • A szabályozói környezet szigorodását a bankok 41 százaléka jelezte. Ez összefügghetett a 2024 közepén aktiválódó anticiklikus tőkepufferrel, a meghosszabbított kamatstoppal, az akkor még érvényben lévő önkéntes THM-plafonnal, valamint a 2024 közepén szigorított extraprofitadóval. A bankok 27 százaléka a következő fél év vonatkozásában a szabályozói környezet további szigorodására számít, a módosuló tőkekövetelmény-rendelet (CRR3), illetve a kilátásba helyezett THM-plafon magyarázhatják a szabályozói környezet ilyen irányú megítélését[1].
  • A bankok közel egyharmada jelezte az értékvesztés előtti jövedelmezőség romlását, a működési költségek emelkedését pedig 59 százalékuk érzékelte. Előretekintve a bankok 54 százaléka számít a jövedelmezőség csökkenésére,
    65 százalékuk pedig a működési költségek emelkedésére.

Összességében a javuló és a romló konjunktúrahelyzetet tapasztaló bankok különbségéből számított konjunktúraindex[2] alapján a válaszadók a működési környezetük enyhe romlását érzékelték 2024 második és harmadik negyedévében. 2024 negyedik negyedévére és 2025 első negyedévére előretekintve pedig a konjunkturális helyzet változatlanságát várják.

A banki konjunktúraindex alakulása bankméret szerint

 

Megjegyzés: A konjunktúraindex hét komponens (gazdasági környezet, piaci verseny, források elérhetősége, ügyfélkockázat, kereslet, szabályozás, jövedelmezőség) számtani átlaga. Az utolsó adatpont előrejelzés. Forrás: MNB Banki konjunktúrafelmérés.

A Banki Konjunktúrafelmérés során a nettó arányt oly módon kapjuk, hogy az adott kérdésre javulást jelző bankok és a romlást jelző bankok számának különbségét elosztjuk a válaszadó intézmények számával. A válaszok nem kerülnek súlyozásra az egyes intézmények piaci részesedésével.

A Banki konjunktúrafelmérés részletes eredményei és ábrakészlete az MNB honlapján elérhető az alábbi linken:

https://www.mnb.hu/penzugyi-stabilitas/publikaciok-tanulmanyok/banki-konjunkturafelmeres

 


[1] A Nemzetgazdasági Minisztérium szeptember közepén ismét arra kérte a bankokat, hogy a lakáshitelek THM-szintjét önkéntes alapon szorítsák 5 százalék alá. A felmérés idején még az intézkedés kidolgozása zajlott a Bankszövetség részéről.

[2] A banki konjunktúraérzet hét komponensből tevődik össze: gazdasági környezet, piaci verseny, források elérhetősége, ügyfélkockázat, kereslet, szabályozás, jövedelmezőség. A konjunktúraindex az egyes komponensekre adott válaszok (javulás és romlás) különbségének teljes megfigyelési körhöz viszonyított arányának számtani átlagaként adódik.