Budapest, 2024. november 27. - Az elmúlt napokban egy alaptalan, öncélú nyilatkozat jelent meg a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri székházának felújítása kapcsán, mely nem csak a közvélemény megtévesztésére alkalmas, de számtalan olyan valótlan állítást is tartalmaz, ami aláássa a műemlékvédelemben dolgozó szakemberek hitelét.

Mint ismert, Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021 októberében kezdte meg az 1905-ben átadott műemléki épület teljes rekonstrukcióját. Az épület külső megjelenésében elkészülte óta gyakorlatilag változatlan, belső tereit tekintve azonban a II. világháború után az eredeti műemléki értékét súlyosan károsító beavatkozások történtek rajta. Alpár Ignác eredeti koncepcióját teljes mértékben figyelmen kívül hagyva egy plusz födémbeépítéssel kettéosztották az első emeletet, amely így elvesztette belmagasságának felét és szűk, sötét irodák váltották fel a világos, szellős tereket. Az eredetileg nyitott belső udvart a földszint magaságában befedték, a harmadik emeleti nyitott loggiákat megszüntették, elnyomva ezzel a belső tér elegáns hangulatát és súlyos károkat okozva a Róth Miksa által készített üvegablakok esztétikájában, amelyek egy részét az új falazatokkal, födémekkel elfedték.

Műszaki szempontból a nemzetgazdasági szempontból kritikus infrastruktúrákat is üzemeltető jegybanki Székház – soha nem esett át komolyabb felújításon a fennállása óta, csak a mindennapi működéshez szükséges karbantartások, illetve az adott kor igényeinek megfelelő technológiai megoldások az épület lehetőségei által behatárolt mértékű beépítése történt meg.

Napjainkra a több mint százéves épületen szemmel láthatóvá váltak az idő vasfoga által mart sebek, az épületgépészeti rendszerek üzembiztonsági szintje pedig az idő előrehaladtával sajnálatos módon egyre csökkent, dacára a folyamatos állapotfenntartó munkálatoknak.

A felújítás megkezdése előtt a felkért szakértők megállapították, hogy az elektromos energiát, a vízellátást, hűtés-fűtést és a szennyvízelvezetést biztosító rendszerek elavultak, így az épület műszaki állapota egy átfogó felújítás nélkül már komoly működési kockázatokat jelentene.

Az MNB vezetése ezért úgy határozott, hogy az épület tarthatatlan műszaki állapota okán elkerülhetetlenné vált épületfelújítást egy átfogó műemlék-rekonstrukció keretei között valósítja meg két vezérelv mentén. Egyfelől helyreállítja az épületen a II. világháborút követően eszközölt átalakítások által okozott károkat, visszaadva így a világviszonylatban is egyedi szépségű műemléképület eredeti pompáját, másfelől pedig az MNB Zöld Programjával összhangban egy olyan korszerű, energiatakarékos irodaépületet alakít ki, amellyel a jegybank nem csak az épület hosszútávú felhasználását biztosítja, hanem a kor kihívásainak megfelelően a karbonlábnyomát is csökkenti.

Az MNB az elmúlt években folyamatosan, transzparens módon, és mindenki számára elérhető részletes információkkal, látványtervekkel tájékoztatta a közvéleményt és a környék lakóit a Szabadság téri székházának felújítási munkálatairól. A rekonstrukciót a jegybank valamennyi szükséges engedély birtokában és minden vonatkozó jogszabály betartásával végzi, ezért határozottan visszautasít minden alaptalan rágalmat és rosszindulatú hangulatkeltést, ami ennek ellenkezőjét állítja.

A megkezdett transzparencia jegyében a XXI. századi technológiára épülő, a fenntarthatósági követelményeknek minden szempontból megfelelő és műemléki értékeit megtartó MNB székház az átadás után időszakosan mindenki előtt megnyitja majd kapuit és várja majd az épület megújulására kíváncsi érdeklődőket.