A 2024. évi Technikai Segítségnyújtási Program záróeseményeként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikai eszköztár és válságkezelés témában tartott szemináriumot november 25-28. között Budapesten. A 2023-ban indult kezdeményezés célja az MNB és partnerei közötti együttműködés erősítése, a jegybankok közötti tudásmegosztás és párbeszéd elősegítése, az MNB jó gyakorlatainak átadása. A program azon a meggyőződésen alapszik, hogy a tapasztalatcsere és a személyes kapcsolatokra épülő nemzetközi együttműködés létfontosságú szerepet játszanak a hatékony gazdaságpolitikai döntéshozatalban, valamint a pénzügyi stabilitás és a növekedés területén.
Az elmúlt évek válságperiódusai alapjaiban változtatták meg a makrogazdasági és piaci környezetet. Ezek a változások szükségessé tették, hogy a gazdaságpolitikai döntéshozók és a jegybankárok nemcsak a mandátumaikra, hanem a monetáris politikai keretrendszerekre és a felügyeleti gyakorlatokra vonatkozóan is felmérjék és értékeljék a lehetséges következményeket. A négynapos kurzuson 22 ország szakértői vettek részt a balkáni, kaukázusi, észak-afrikai, közel-keleti, illetve közép- és kelet-ázsiai térségekből. A résztvevők áttekintették az MNB válságkezelési gyakorlatait, amelyek a jegybanki feladatok széles spektrumát ölelik fel. Az előadók bemutatták az MNB koronavírus-járvány okozta válságra adott válaszlépéseit. A magyar pénzügyi rendszert felkészülten érte a pandémia, köszönhetően annak, hogy az MNB időben, célzottan, rugalmasan és megfelelő módon segítette a helyzet kezelését. A szeminárium során a résztvevők megismerkedhettek a monetáris politikai eszközök működésével, a likviditási válságok kezelésének mikro- és makroprudenciális megközelítéseivel. Áttekintést kaptak továbbá a magyarországi devizahitel-válságról, valamint különböző válsághelyzetek kezeléséről esettanulmányok és csoportfeladatok segítségével.
Az idei programban több mint 110 jegybanki szakértő vett részt összesen 30 országból. A pozitív fogadtatásra építve az MNB Technikai Segítségnyújtási Programja 2025-ben is folytatódik, „Stability in Transitions” mottóval, amely jól tükrözi a jegybankok stabilitási feladatköre és a változásokhoz való alkalmazkodás szükségessége közötti egyensúlyt.