A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemzetközi összefogás keretében ismét házigazdaként tartott tudásmegosztó és felzárkóztatási képzést a nyugat-balkáni jegybankok számára. 2024. november 6-8. között az MNB az EU-s finanszírozású projekt részeként egy statisztikai témájú szemináriumot tartott a portugál és a lengyel jegybankok szakértőinek közreműködésével. Az MNB kiemelten fontosnak tartja a nyugat-balkáni jegybankok szakmai támogatását, ezért saját technikai segítségnyújtási programja mellett a célzott uniós nyugat-balkáni programokban is aktívan vesz részt, hogy ezzel is elősegítse a partnerországok minél hatékonyabb felzárkózását és integrációját.
Az Európai Unió által finanszírozott “Strengthening the Central Bank Capacities in the Western Balkans with a view to the integration to the European System of Central Banks (ESCB)” elnevezésű technikai segítségnyújtási program keretében a Magyar Nemzeti Bank házigazdaként vett részt a statisztikai témájú szakértői szeminárium lebonyolításában 2024. november 6-8. között Budapesten. A szakmai előadásokat a Narodowy Bank Polski, a Banco de Portugal és a Magyar Nemzeti Bank kollégái tartották, míg Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia jegybankjaiból 18 szakértő vett részt személyesen a rendezvényen. A szeminárium lehetőséget teremtett a jó gyakorlatok megosztására a nyugat-balkáni és az EU-s kollégák között.
Az MNB szakértői ismertették tapasztalataikat, amelyeket a hitelintézeteken kívüli pénzügyi intézményi szektorok mérleg-statisztikáinak összeállítása során halmoztak föl, illetve bemutatták az ezen a területen fennálló uniós követelményeket. Továbbá bemutatásra került az MNB zöld pénzügyi tevékenységeinek, zöld adatszolgáltatásainak gyakorlata, amely kitért a gyűjtött adatok hasznosulásának ismertetésére is.
Az MNB segítségével a nyugat-balkáni partnerek betekintést kaptak e módszertanokba és megközelítésekbe a szervezeti adatkezelés megvalósítása kapcsán. Részletes információkat kaptak továbbá az adatra fókuszáló gépi tanulási módszerekről, amelyek felölelik az MNB adatvagyonában található potenciális adathibák felismerését, mérését, a hiányzó adatok pótlásának módszertanát, valamint a szintetikus adatgenerálást.
Az Európai Unió 19 jegybankjának aktív részvételével 2022 és 2025 között megvalósuló nyugat-balkáni program célja a kedvezményezett intézmények kapacitásának további erősítése elemzési és szakpolitikai eszközeik továbbfejlesztésével, melynek eredményeképp felgyorsulhat az EU standardokhoz történő felzárkózás és a jogharmonizáció folyamata.