Budapest 2024. november 20. – A meghatározó makrogazdasági fundamentumok kedvező alakulásának, és a 2023-ról elhalasztott keresletnek köszönhetően 2024 során a hosszú távú átlag közelébe tért vissza a lakáspiaci tranzakciók száma, és a lakáshitelezés is érdemben bővült. A 2024 II. negyedévi 9 százalékos éves nominális lakásár-dinamika az előzetes adatok alapján a harmadik negyedévben 13 százalékra gyorsulhatott, ugyanakkor a lakáspiaci túlértékeltség éves szinten a második negyedévre jelentősen mérséklődött. A kihelyezett lakáshitel-volumen növekedésében a CSOK Plusz is jelentős szerepet játszott a magasabb átlagos hitelösszegek révén. Az újlakások iránt is élénkülő kereslet volt megfigyelhető 2024-ben, ugyanakkor a kínálat lassan alkalmazkodik a megnövekedett kereslethez. 2024 első három negyedévében az átadott újépítésű lakások száma 20 százalékkal, a kiadott építési engedélyeké pedig 2 százalékkal csökkent éves összevetésben, és a lakásépítések száma várhatóan idén még tovább mérséklődik.

2024-ben a makrogazdasági tényezők összességében támogatták a hazai lakáspiaci kereslet élénkülését. A stabil munkaerőpiaci folyamatok, valamint az infláció csökkenésével párhuzamosan emelkedő reáljövedelmek 2024 első félévében pozitívan hatottak a fogyasztói bizalomra és a lakásberuházási szándékra. Előretekintve a kereslet további élénkülése várható a lakossági megtakarítások egy részének lakáspiacon történő várható megjelenésével.

2024 harmadik negyedévében a lakáspiaci forgalom országos átlagban 16 százalékkal, Budapesten pedig 31 százalékkal élénkült éves összevetésben. Az elmúlt egy évben létrejött tranzakciók száma 144 ezer volt a harmadik negyedévben, ami a hosszú távú átlagos éves tranzakciószámtól 10 százalékkal marad el. A lakáspiaci tranzakciók volumenének növekedését a javuló makrogazdasági tényezők mellett a hitelkamatok csökkenése, a 2023-ban elhalasztott kereslet megjelenése, valamint a CSOK Plusz keretében elérhető magas hitelösszegek is támogatták. A jövő évben várhatóan a piacra érkező jelentős lakossági megtakarítások miatt 2024 második felében már az előrehozott vásárlásoknak is megnőhetett a szerepe.

2024 második negyedévében tovább emelkedtek a nominális lakásárak. Budapesten 9,3 százalékkal, a vidéki városokban 8,7 százalékkal, a községekben 9,1 százalékkal emelkedtek a lakásárak egy év alatt. Előzetes adatok alapján a harmadik negyedévben Budapesten 14,7 százalékra, országos átlagban pedig 9,3 százalékról 12,8 százalékra gyorsulhatott az éves lakásár-dinamika, jelentősen meghaladva az átlagos EU-s áremelkedést. 2024 második negyedévében országosan 11 százalékra mérséklődött a lakásárak fundamentumok által indokolt szinttől való becsült eltérése az egy évvel korábbi 23 százalékról. Előrejelzésünk alapján a lakásárak éves növekedési üteme 2024 negyedik negyedévében is dinamikus maradhat. A rövid távú lakáskiadás kapcsán a VI. kerületet érintő tiltás a hosszú távú lakáskiadás felé terelhet egyes lakástulajdonosokat, növelve ezzel az albérleti kínálatot.

2024 első nyolc hónapjában a lakáspiaci kereslet élénkülésével párhuzamosan a lakáshitel-kihelyezések volumene is jelentősen, 148 százalékkal nőtt éves összevetésben, amiben kiemelt szerepet játszott a piaci alapú hitelezés bővülése mellett a CSOK Plusz megjelenése is. A program keretében a háztartások átlagosan 26 millió forint kamattámogatott hitelt igényeltek szemben a piaci alapon használt lakás vásárlására felvett 19 millió forintos átlagos hitelösszeggel, ugyanakkor az otthonteremtési kamattámogatásra jogosultak köre harmadára csökkenhetett 2024-től.

2024 első három negyedévében 8,6 ezer új építésű lakóingatlan kapott használatbavételi engedélyt Magyarországon, ezzel országosan 20 százalékkal, míg Budapesten 18 százalékkal csökkent az átadott lakások száma az előző év azonos időszakához képest. Ugyanezen időszak alatt országosan 14,6 ezer, Budapesten 3,4 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt, amely éves szinten rendre 2 és 34 százalékos visszaesést, és 2025 első felére előretekintve is visszafogott lakásépítési volument jelent. Az építőipari vállalatok újlakás-fejlesztései, így a kínálat csak lassan tud alkalmazkodni a kereslethez, mely mind vidéken, mind Budapesten jelentősen élénkült az újlakáspiacon is. A fővárosi újlakások átlagos négyzetméterára 1,53 millió forintot tett ki 2024 harmadik negyedévének végén, mely éves szinten 5 százalékos drágulást jelent.

http://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/lakaspiaci-jelentes