Budapest, 2024. október 16. – Kína egyik legjobb egyeteme, a Tsinghua Egyetem PBCSF pénzügyi kara Magyarországra hozta a BRI EMBA (Belt and Road Initiative Executive Master of Business Administration) programját, hogy magyar szakértőktől tanuljanak, jobban megismerjék Magyarországot és az országban rejlő lehetőségeket. Az MNB vezetői a monetáris politikáról, digitalizációról, zöld pénzügyekről, fenntarthatóságról tartottak előadásokat a csoport számára. A program résztvevőit Virág Barnabás alelnök köszöntötte, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a napjainkat alakító megatrendekkel összhangban a jegybankok feladatai már nem korlátozódnak a klasszikus mandátumokra, hanem tágabb társadalmi célokkal, a fenntarthatósággal, technológiai innovációkkal és a pénzügyi inklúzióval is foglalkozniuk kell. Az MNB emellett elkötelezett, hogy kapocsként szolgáljon Nyugat és Kelet között, elősegítve a régiók közötti együttműködést és párbeszédet.
Kína egyik legjobb egyeteme, a Tsinghua Egyetem kínai jegybank által támogatott kara a People’s Bank of China School of Finance (PBCSF) BRI EMBA (Belt and Road Initiative Executive Master of Business Administration) program következő moduljának Magyarországot választotta helyszínéül, amely keretében a résztvevők szakmai ismereteket szerezhetnek elismert magyar pénzügyi szakértőktől és megismerhetik a magyar történelmet, kultúrát, illetve előadásokat hallhatnak a magyar geopolitikai gondolkodásról.
A magyarországi modulban 30 külföldi, többnyire kínai, szingapúri és indonéz hallgató vett részt, akik vezető pozíciót töltenek be fontosabb kínai és más külföldi vállalatoknál különféle szektorokban. A BRI EMBA program célja, hogy a kínai és délkelet-ázsiai régióból érkező résztvevők mélyebb tudásra tegyenek szert a kínai és ázsiai gazdaságokról, illetve új lehetőségeket fedezzenek fel az Övezet és Út kezdeményezés keretében.
Az MNB évek óta szoros partnerséget ápol a Tsinghua Egyetem PBCSF karával, aktívan támogatva egymás edukációs tevékenységét oktatási programoktól kezdve a nemzetközi konferenciákig. A program keretében a hallgatók egy több mint kétórás programon vettek részt az MNB szervezésében, amely keretében előadásokat hallgattak a jegybank monetáris politikájáról, digitalizációs kezdeményezéseiről, zöld és fenntartható pénzügyi programjairól. Továbbá az MNB-s program során bemutatásra került a Budapesti Értéktőzsde, illetve a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ előadását is meghallgathatták az Övezet és Út kezdeményezés fontosságáról Európában. A program zárásaként a résztvevők egy vezetett túrán ismerhették meg a Pénzmúzeumot.
Az előadásokat Virág Barnabás, az MNB alelnökének és Jack Yang, a csoportot vezető professzornak a köszöntője nyitotta meg. Virág Barnabás beszédében az MNB egyik legfontosabb kínai partnereként említette a Tsinghua Egyetem PBCSF pénzügyi karát, amellyel különösen eredményes együttműködést tart fent a pénzügyi oktatás területén. Az alelnök beszédének fontos üzenete volt, hogy mára a jegybankoknak nem csak figyelni és reagálni kell napjaink megatrendjeire, a hosszú távon fenntartható közgazdaságtanra, a digitalizációra és a pénz átalakulására, hanem aktív szerepet kell játszani azok formálásában is. Tekintettel napjaink példátlan kihívásaira, a jegybankok feladatai már nem korlátozódnak a klasszikus mandátumokra, hanem tágabb társadalmi célokkal, a fenntarthatósággal, technológiai innovációkkal és a pénzügyi inklúzióval is foglalkozniuk kell. Az MNB lépést tartva a 21. század megatrendjeivel és kihívásaival fontos kapocsként szolgál Nyugat és Kelet között, elősegítve a régiók közötti együttműködést és párbeszédet.