Budapest, 2024. november 21. – A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén ötödik alkalommal rendezi meg a Budapest Eurasia Forumot november 21 és 22. között. A kétnapos nemzetközi konferenciát Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, valamint Matolcsy György, az MNB elnöke nyitották meg előadásaikkal. Az MNB alapításának 100. évfordulója alkalmából egy ünnepi rendezvényre térhettek vissza a régi, és mutatkozhattak be az új előadók, megtestesítve az eurázsiai kontinens egységének időtlenségét.
Alapítása óta az MNB a globális jegybanki és pénzügyi hálózatok jelentős központjává fejlődött, és ez jórészt az elmúlt évtizedben követett nemzetközi stratégiájának tudható be. E hálózat kiépítésében óriási szerepe van a Budapest Eurasia Forum rendezvénysorozatnak, amely támogatja Magyarország azon törekvéseit, hogy nemzetközi multi‑hubként, azaz komplex gazdasági, pénzügyi, innovációs és szellemi központként megalapozza és megerősítse pozícióját. A konferencia évről évre egyre több érdeklődőt vonz. Az esemény idén 15 országból 51 felszólalóval, több száz magyar és külföldi vendég részvételével került megrendezésre, 21 külföldi partner támogatásával, az előadásokat és panelbeszélgetéseket pedig a korábbi évekhez hasonlóan több ezren követték online.
Matolcsy György nyitóelőadásában hangsúlyozta, hogy három nagy szupertrend határozza meg korunkat: a felerősödő klímaváltozás, a technológiai forradalom és a mindent befolyásoló geopolitika. Kiemelte, hogy Európa csak úgy tudja sikeresen meglovagolni a szupertrendeket, ha elszakad az Európai Egyesült Államok létrehozásának gondolatától. Ehhez viszont véleménye szerint az EU-s tagállamok közötti viszonyok újraalakítására, és új horizontális hálózat kiépítésére van szükség. A jegybankelnök szerint, ha ezt sikerül véghez vinni, akkor a 2030-as évekre egy új Európa születésének lehetünk tanúi. A rendezvény vezérszónoka Orbán Viktor miniszterelnök volt, beszédében pedig azt üzente, hogy a következő időszak Eurázsia évszázada lesz, és hazánknak készen kell állnia arra, hogy ennek az időszaknak a nyertese lehessen.
A rendezvény felszólalói a holnap pénzügyi rendszerének ismérveiről, a jövő geopolitikájáról, az újgenerációs technológiák és mélytechnológiák emberi jövőre gyakorolt hatásáról, a sikeres, fenntartható gazdaságstratégia alapjairól, a multilateralizmus és globális kormányzás következő fejezetéről, valamint a versenyképes oktatási rendszer sajátosságairól folytatnak szakmai eszmecserét a következő két napban.
Magyarország kitűnő geopolitikai helyzetéből következően továbbra is a különböző eurázsiai országokból érkező szakemberek szellemi csomópontjaként működhet, és a jövőben is ezt segíti elő az MNB elkötelezettsége a globális párbeszéd iránt.
Kövessék a kétnapos esemény további előadásait élőben a Konferencia honlapján: Eurasia (mnb.hu)