A jelen évtized megatrendjei – mint a demográfiai átmenet, geopolitikai átalakulás, a gyors technológiai fejlődés, valamint a zöld átállás – jelentősen átalakítják a mindennapi életünket, a gazdasági tevékenységet. Azok az erőforrások, amikre az előző évtizedek növekedési pályája felépült, kimerülőben vannak, ezért minden eddiginél fontosabbá vált az ezekkel való hatékony gazdálkodás, a tényezők termelékenységének a fokozása.
A Termelékenységi jelentés fő célja, hogy átfogó és objektív képet adjon hazánk termelékenységi helyzetéről, azaz nemzetközi és idősoros összevetésben bemutassa, milyen hatékonyan gazdálkodunk a rendelkezésre álló erőforrásokkal. A jelentés segíti a jegybank törvényi feladatainak ellátását, mivel a termelékenység javulása hosszú távon mérsékli az inflációt, így a jegybank elsődleges mandátumának eléréséhez is hozzájárul. Jelentésünkben a termelékenység négy pillérét vizsgáljuk, amelyek kiterjednek a munkatermelékenységre, valamint az innovációs, a digitalizációs és az ökológiai hatékonyságra.
A hazai termelékenységi, hatékonysági mutatók elmaradnak az EU-s országok átlagától, ami növekedési tartalékot jelent a hazai gazdaság számára. A négy vizsgált területen az alábbi legfontosabb megállapítások tehetők:
1. Az elmúlt évek sorozatos válságai miatt a munkatermelékenység javulása az előző évtized végén látottakhoz képest lelassult. Míg 2017-2019-es időszakban évente átlagosan 3,3 százalékkal emelkedett a reál munkatermelékenység, addig 2020 és 2023 között évente átlagosan 0,8 százalékos javulást regisztrálhattunk. Ennek következtében a hazai munkatermelékenység továbbra is az uniós rangsor utolsó részében található.
2. A hazai innovációs ráfordítások reálértéke az elmúlt évek válságai következtében mérséklődött, elsősorban a vállalati kiadások csökkenésén keresztül. Ez az innovációs hatékonyság enyhe romlása mellett az eredmények csökkenését okozta, ami elsősorban a szabadalmak és formatervezési oltalmak csökkenő aktivitásában érhető tetten.
3. A 2020-as években érdemi javulás volt a digitalizációs folyamatok esetében, főként a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedése következtében. Mindezek ellenére a hazai digitális infrastruktúra színvonalához képest annak kihasználtsága még mindig viszonylag alacsony, így itt további fejlődési lehetőségek azonosíthatóak.
4. Magyarország az ökológiai hatékonyságban teljesít a legjobban a vizsgált pilléreken belül, ugyanakkor itt is azonosíthatóak előrelépési lehetőségek, például a megújuló energiaforrások arányának növelése révén.
Aktuális Termelékenységi jelentésünk:
Termelékenységi jelentés 2024
Infografika
Szakértői prezentáció
Korábbi Termelékenységi jelentéseink: