Budapest, 2025. április 24. – 2024 második negyedévétől a kereskedelmiingatlan-piac valamennyi szegmensében megállt az elsődleges hozamok emelkedése, de a második félévben a GDP lassú növekedése még nem adott érdemi lendületet a piaci aktivitásnak.
A piac ciklikus helyzetét tekintve az Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) felmérésének eredménye továbbra is magas bizonytalanságot tükröz: a 2025. januárban megkérdezett szakemberek fele még recessziót érzékelt, másik fele pedig már a piac kezdeti fellendülését. 2024-ben a KKE régió több országával ellentétben Magyarországon éves összevetésben tovább csökkent a befektetési forgalom, és annak többsége hazai befektetőkhöz kötődött. 2025-ben a budapesti iroda- és ipari-logisztikai piac kihasználatlansági rátájának emelkedése várható. A hitelintézetek 2024-ben, az alacsony bázist jelentő előző évhez képest 36 százalékkal több kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelt folyósítottak.
A turizmus bővülésével a szállodaszektor teljesítménymutatói javultak. 2024-ben mind a külföldi, mind a belföldi vendégéjszakák száma emelkedett. A kiskereskedelmi forgalom emelkedett, és a szegmens kihasználatlansági mutatói javultak a vidéki és a fővárosi bevásárlóközpontokban is. A budapesti irodapiacon 2024-ben 0,8 százalékponttal 14,1 százalékra emelkedett, az ipari-logisztikai piacon pedig 0,7 százalékponttal 7,9 százalékra csökkent a kihasználatlansági ráta. A budapesti iroda- és ipari-logisztikai piaci keresleti szintek és az újonnan átadni tervezett területek volumene mellett mindkét szegmens esetében a kihasználatlansági ráta mérsékelt emelkedése várható. Az épülő irodaterületek esetében magas a tulajdonosi használatra épülő irodaházak aránya, de a költözések majd a meglévő állomány kihasználatlansági rátájának emelkedését eredményezik.
2024-ben a hazai kereskedelmiingatlan-piac befektetési forgalma mintegy 400 millió eurót tett ki, ami 28 százalékkal elmarad a 2023-as alacsony forgalomtól. A KKE régió átlagában ugyanakkor már 69 százalékkal emelkedett a befektetési forgalom. Az elsődleges (legjobb elhelyezkedésű és minőségű ingatlanokra vonatkozó) irodahozam a második félévben már stagnált. A továbbra is koncentrált, 73 százalékban belföldi befektetőkhöz köthető, alacsony hazai befektetési forgalom kockázatot jelenthet a hazai piac megítélésére.
2024-ben a bankok az egy évvel korábbi alacsony bázishoz képest 36 százalékkal több kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelt folyósítottak, és ezek kétharmada építési célú hitelhez kapcsolódott. A szállodák és az irodaházak kivételével, valamennyi ingatlantípus esetében tetten érhető volt az új kibocsátási volumen emelkedése. Az MNB Hitelezési felmérése alapján 2024 negyedik negyedévében a bankok az irodaházak és logisztikai központok esetében még szigorítottak a hitelezési feltételeken, 2025 első félévére ugyanakkor már nem helyeztek kilátásba további szigorítást. Összességében a hazai hitelintézetek kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitel-kitettsége mérlegfőösszeg- és szavatolótőke arányosan is moderált, a nemteljesítő hitelek aránya pedig továbbra is alacsony.
http://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/kereskedelmiingatlan-piaci-jelentes