Budapest, 2025. április 24. – A magyar gazdaság külső egyensúlyi mutatói 2024 folyamán is tovább javultak. A folyó fizetési mérleg többlete a GDP 2,2 százalékára emelkedett. A jelentős külső finanszírozási képesség és a nettó FDI-beáramlás folytatódása mellett a gazdaság külső adósságrátái enyhén csökkentek, és továbbra is alacsony szinten alakulnak. A nemzetközi tartalék állománya 2024 végén is nagymértékben meghaladta a rövid külső adósság szintjét.

2024 folyamán Magyarország külső pozíciója – a csökkenő hiányt mutató energia- és jövedelemegyenleg mellett – tovább javult. A folyó fizetési mérleg GDP-arányos egyenlege így tovább emelkedett: a 2024-ben 2,2 százalékot kitevő többlet meghaladja a régiós országokban tapasztalt szintet. A tőkemérleg többletét is figyelembe véve a gazdaság külső finanszírozási képessége szintén emelkedett, és elérte a GDP 2,6 százalékát.

A külső pozíció javulása elsősorban a költségvetési hiány csökkenésére vezethető vissza – az államháztartás elsődleges egyenlege 2019 óta először ismét egyensúly közelében alakult. Ezzel szemben a magánszektor finanszírozási képessége mérséklődött. Egyrészt a háztartások magas szintet elérő pénzügyi megtakarítása – az élénkülő fogyasztással összhangban – az év végén enyhén csökkent, másrészt a kisebb jövedelmezőség hatására a vállalati szektor finanszírozási igénye kismértékben emelkedett. 

A gazdaság finanszírozási képessége mellett 2024-ben kisebb mértékben, de tovább folytatódott a nettó FDI-beáramlás. Ezeknek köszönhetően a GDP-arányos nettó külső adósság 2024 végére 10 százalék közelébe csökkent, ami továbbra is historikusan alacsony szintet jelent. A nemzetközi tartalék állománya 2024 végén 44,6 milliárd eurót tett ki, így jelentősen, közel 10 milliárd euróval haladta meg a befektetők által kiemelten figyelt rövid külső adósság szintjét.