Budapest, 2025. február 26. - Az önálló magyar jegybank alapításának 100. évfordulója alkalmából ünnepélyes eseményen mutatta be a „Magyar Nemzeti Bank története” című sorozat IV. kötetét az MNB. A könyvsorozat korábban megjelent első három része 1816-tól a rendszerváltásig dokumentálta a magyar jegybank és elődintézményeinek történetét. A napokban elkészült esszékötet ezt a történetet egészíti ki az elmúlt bő harminc év bemutatásával. A könyvbemutatón Virág Barnabás méltatta a szerzőket és megköszönte a jegybanki közösségnek az elmúlt évek kiemelkedő munkáját.

A „Magyar Nemzeti Bank története” című sorozat IV. kötetét mutatta be a jegybank mai ünnepélyes eseményén. A kötet által feldolgozott időszak a rendszerváltástól 2024-ig terjed, és a magyar jegybank szempontjából egy olyan pályával írható le, mely a piacgazdaságra történő átmenettel indult, majd a legjobb nemzetközi gyakorlatok fokozatos elsajátítása után végül az MNB bizonyos területeken már legjobb gyakorlatként jelenik meg a jegybankok nemzetközi közösségében.

A kötet szerzői kivétel nélkül dolgoztak a Magyar Nemzeti Bankban, és többségük még ma is a százéves jegybank történetét formáló csapat tagja. Az ő szakértelmük és helyismeretük a garancia arra, hogy a könyvben bemutatott gazdaságtörténeti eseményekről és azok kontextusáról az olvasó pontos képet nyerhet.

Az eseményt Virág Barnabás nyitotta meg. Beszédében a jegybank alelnöke méltatta a kötet szerzőinek kimagasló szakmai és kutató munkáját, valamint örömét fejezte ki, hogy részese lehetett ennek a jegybanki közösségnek: „Büszke vagyok erre az időszakra, a sikerekre, melyeket elértünk, a tekintélyre, amelyet kivívott magának a Bank, és a kitűnő kollégákra, akikkel az évek során együtt dolgozhattunk” – mondta Virág Barnabás. A kötettel kapcsolatosan elmondta: „Ez egy olyan kiadvány, amiben benne van a múlt és benne van a jelen és reményeim szerint, aki a kiadványt elolvassa, az sok mindent megért a jövőről is.”

Az alelnöki köszöntőt követő kerekasztal beszélgetés során a kötetben szereplő esszék szerzői osztották meg gondolataikat az elmúlt csaknem harminc év monetáris politikai történéséről, valamint arról, hogyan élték meg ők ezt az időszakot. Ábel István, a Budapesti Gazdasági Egyetem tanára, Lehmann Kristóf és Pataki Tibor az MNB igazgatói beszélgettek a kötet szerkesztőjével Vonnák Balázzsal, MNB közgazdasági tanácsadójával. A szakértői diskurzus a jegybank és Magyarország történetének vasfüggöny lehullása után kezdődő időszakát követő harminc évről szólt. 1990-ben az MNB egy olyan világba lépett ki, ahol a monetáris politika szerepe felértékelődőben volt. Az 1990-es évekre kialakuló domináns szemléletben a jegybankok aktív anticiklikus kamatpolitikát folytatnak, és jelentős szerepet vállalnak – az árstabilitás biztosítása mellett – a gazdasági ciklusok simításában is. Az akkor kialakult konszenzus azóta is tartja magát, miszerint az árstabilitás előfeltétele a független jegybank, mely hitelesen tud elköteleződni az alacsony infláció mellett, és a rövidlátó politikai szempontokat mellőzve, adott esetben azokkal konfliktust felvállalva hajlandó monetáris politikáját a megfelelő mértékben szigorítani, amennyiben az szükséges.