Budapest, 2025. január 13. – Matolcsy György jegybankelnök ünnepélyes keretek között adta át ma a Wekerle Sándor Kárpát-medencei Gazdasági Díjakat. A Nagydíjat idén Cséfalvay Zoltán, az Innovációs Különdíjat Pásztor Bálint, míg a Junior díjat Menyhért Kristóf vehette át. A díjátadásra az MNB Felügyeleti Központjában került sor, ahol felavatták Wekerle Sándor mellszobrát, Keresztes Tibor szobrászművész alkotását.

A 2021-ben állami díjként újraalapított Wekerle Sándor Nagydíj a gazdasági és pénzügyi ismeret-terjesztés területén kimagasló teljesítményt nyújtó, a fiatalok pénzügyi képzését és tehetséggondozását aktívan támogató, a hazai tudástőkét munkájával jelentősen fejlesztő személy vagy szervezet részére adományozható. A szakmai jelölőbizottság idén Cséfalvay Zoltán, a Neumann János Egyetem, a Kodolányi János Egyetem és a Matthias Corvinus Collegium professzora számára ítélte oda a Nagydíjat.

Az idei évben második alkalommal adományozott Innovációs Különdíjat a Kárpát-medence területén megvalósuló, a nemzeti összetartozást erősítő pénzügyi-gazdasági célú ismeretterjesztésben, valamint korábban nem alkalmazott, innovatív gazdasági együttműködések megvalósításában kimagasló teljesítményt nyújtó személy kapja. Az Innovációs Különdíjat Pásztor Bálint, a jogtudományok doktora, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti frakcióvezetője vehette át.

A Junior díjat Menyhért Kristóf, a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástani Doktori Iskolájának doktorandusza, a Luca Pacioli Alapítvány kuratóriumi elnöke kapta. A díj olyan hazai, 40 éven aluli tehetséges szakembereknek ítélhető oda, akik fiatal koruk ellenére már kiemelkedő teljesítményt mutattak fel pénzügyi és gazdasági területen, egyúttal példaképek lehetnek kortársaik számára szakmai eredményeik, valamint közösségi szerepvállalásuk okán.

A díjátadón elmondott köszöntőbeszédében Matolcsy György kiemelte: nagy megtiszteltetés, hogy a Wekerle-Díjat a jegybank gondozhatja, hiszen Wekerle Sándor korának egyik legkiemelkedőbb személyisége volt. A jegybankelnök emlékeztetett rá, hogy Wekerle Sándor első polgári miniszterelnökként három ciklusban is korszakalkotó teljesítményt nyújtott. Volt pénzügyminiszter, majd miniszterelnök háromszor is, de a pénzügyi tárcát megtartva tovább vitte az általa elindított pénzügyi reformokat. Hatékonyan képviselte a modernizációt, a nemzeti érdeket és a Kárpát-medence gazdasági egységét a vasút- és iparfejlesztések révén, amelyek látványos eredményeket hoztak. Wekerle emlékéhez méltóan az idei díjazottak is az innovációt képviselik, illetve a hazai tehetségek gondozása mellett a határokon átívelő gazdasági és kulturális együttműködések kibővítésén munkálkodnak.

A jegybank elnöke Cséfalvay Zoltánt nagy innovátorként, igazi tudós emberként méltatta, aki itthon és a Kárpát-medencében is nagyot alkotott és elévülhetetlen érdemei vannak Széchényi terv és az Otthonteremtési program kidolgozásában és végrehajtásában.

Pásztor Bálint szakmai tevékenységének kiemelkedő részeként a Kárpát-medencei Gazdaságfejlesztési Programot megalapozó Wekerle Terv előkészítésében és végrehajtásában való részvételét, valamint a kisebbségben élő nemzettársainkkal kiépített gazdasági kapcsolatok sikerében való aktív közreműködését emelte ki a jegybankelnök.

A Junior Díjas Menyhért Kristófról Matolcsy György elmondta, hogy a díj elnyerésében döntő szerepet játszott, hogy 2017-ben, alig 22 évesen megalapította a Luca Pacioli Egyesületet, amely hazánk első és mindmáig egyetlen olyan ifjúsági szervezete, amely célul tűzte ki, hogy az egymás-tól elválaszthatatlan számviteli, pénzügyi, adózási, jogi ismeretek területén biztosítsa a legkiválóbb szakemberek és vezetők utánpótlását.

A díjátadó egyúttal alkalmat adott a Wekerle Sándort ábrázoló bronzszobor felavatásához, mellyel az MNB a magyar történelem első polgári származású miniszerelnöke előtt tiszteleg. A jegybank a Wekerle Sándor Kárpát-medencei Gazdasági Díjak mellett immár Keresztes Tibor alkotásával is őrzi e jeles államférfi emlékét és szellemi örökségét.

A Wekerle-Díjról

A Wekerle Sándor Kárpát-medencei Gazdasági Díjat a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alapította 2011-ben, melynek gondozását 2019-ben vette át a Magyar Nemzeti Bank, majd 2021-ben állami díjként alapította újra. Az Európa-szerte elismert magyar közgazdász, Wekerle Sándor nevét viselő elismerés három fokozata olyan kiemelkedő szakemberek, illetve 40 év alatti fiatal tehetségek számára adományozható, akik innovatív gondolkodásukkal, kimagasló munkájukkal támogatják a gazdasági és pénzügyi ismeretek fejlesztését, valamint hozzájárulnak a hazai gazdaság fejlődéséhez és a tudástőke növeléséhez.