2023. június 1-jén a Národná banka Slovenska (NBS), a szlovák nemzeti pénzügyi felügyeleti hatóság visszavonta a NOVIS Insurance Company, NOVIS Versicherungsgesellschaft, NOVIS Compagnia di Assicurazioni, NOVIS Poisťovňa a.s. (NOVIS) engedélyét, és keresetet nyújtott be az illetékes szlovák bírósághoz a NOVIS megszüntetése és a társaság felszámolójának kijelölése iránt. A bíróság azonban Szlovákiában a mai napig nem nevezett ki felszámolót.

A NOVIS 2023 júniusa óta nem köthet új biztosítási szerződést, és csak a meglévő biztosítási szerződések teljesítéséhez szükséges tevékenységeket végezheti, azaz biztosítási díjakat szedhet, kárigényeit érvényesítheti és kötelezettségeit rendezheti. A NOVIS csak korlátozott felügyelet alatt áll a felszámoló esetleges kinevezését megelőzően. A folyamatban lévő bírósági eljárások miatt jelenleg bizonytalan, hogy a szlovák bíróság meghozza-e ezt a határozatot, és ha igen, mikor.

A jelenlegi helyzet károsíthatja a fogyasztókat. A szerződők többek között azért szembesülhetnek a pénzügyi veszteségek kockázatával, mivel egy engedéllyel nem rendelkező vállalatnak fizetik a biztosítási díjat, amelynek felszámolását az NBS kérte, és amely felett az NBS csak korlátozott felügyeleti lehetőségekkel rendelkezik.

E körülményekre tekintettel az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) a NOVIS együttműködési platform koordinátoraként tájékoztatja a NOVIS szerződőit az elhúzódó felszámolási eljárásról és az ahhoz kapcsolódó kockázatokról. Az előrelépés hiánya miatt a szerződőknek a rendelkezésre álló információk alapján gondosan újra kell értékelniük szerződés nyújtotta lehetőségeiket, és miután szakmai tanácsot kértek, el kell dönteniük, hogy mi lenne számukra a legjobb intézkedés, beleértve többek között a biztosítási díjfizetés felfüggesztését, díjmentesítését  vagy a szerződésük megszüntetését.

Az alábbiakban ismertetünk néhányat a leggyakrabban feltett kérdések és válaszok közül, amelyek hasznosak lehetnek a NOVIS szerződői számára.

Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA)

 

EIOPA kérdések és válaszok a NOVIS-ról

Mi történt?

A NOVIS-ot 2014-ben hozták létre életbiztosítóként Szlovákiában a Národná banka Slovenska (NBS), a szlovák nemzeti pénzügyi felügyeleti hatóság felügyelete alatt. A belföldi piac mellett a NOVIS a letelepedés szabadsága – jellemzően fióktelepek – révén végzett életbiztosítási tevékenységet Ausztriában, Csehországban és Németországban, valamint a szolgáltatásnyújtás szabadsága révén Finnországban, Magyarországon, Izlandon, Olaszországban, Litvániában, Lengyelországban és Svédországban.

2023 júniusában az NBS határozatot hozott a NOVIS engedélyének visszavonásáról, és keresetet nyújtott be a bírósághoz a NOVIS megszüntetése, felszámoló kijelölése és felszámolási eljárás megindítása iránt. 2023 októberében a NOVIS megtámadta ezt a határozatot, és azt kérte a bíróságtól, hogy vizsgálja felül az NBS határozatának jogszerűségét.

A NOVIS megszűnésével és a felszámoló kinevezésével kapcsolatos eljárást jelenleg felfüggesztés alatt áll mindaddig, amíg a bíróság nem hoz végleges határozatot az engedély visszavonásáról szóló másik eljárásról.

 

Mi a NOVIS jelenlegi helyzete?

A NOVIS már nem rendelkezik engedéllyel biztosítási tevékenység folytatására az Európai Unióban (EU). 2023 júniusa óta a NOVIS nem köthet új biztosítási szerződéseket, és csak a kárigényeinek érvényesítéséhez és kötelezettségeinek rendezéséhez szükséges tevékenységeket végezheti, beleértve a biztosítási díjak szerződőktől történő beszedését is. Ezenkívül a szlovák biztosítási törvény értelmében (2015. február 3-i 39/2015. sz. törvény, elérhető itt) a NOVIS nem köteles szabványos adatszolgáltatási információkat benyújtani a az NBS részére. Az NBS csak korlátozott felügyeleti és vizsgálati hatáskörrel rendelkezik a vállalat felett. 

Az a tény, hogy a NOVIS kérte a bíróságtól az NBS határozata jogszerűségének felülvizsgálatát, és még nem neveztek ki felszámolót, nem érinti a NOVIS engedélyének jelenlegi visszavonását.

 

Miért vonta vissza az NBS a NOVIS engedélyét?

A felügyelet által a felügyelt szervezetre kiszabható legszigorúbb szankció az engedély visszavonása, amelyet ezért csak a legsúlyosabb esetekben alkalmaznak.

Az NBS a NOVIS tevékenységeinek hiányosságai miatt vonta vissza a NOVIS engedélyét. Az NBS megállapította, hogy a NOVIS nem kellő körültekintéssel folytatott biztosítási tevékenységet, ami veszélyeztette a szerződők érdekeit, és hátrányosan befolyásolta saját pénzügyi helyzetét.

Az engedély visszavonását megelőzően az NBS számos felügyeleti intézkedést hozott a NOVIS-szel szemben, és több szankciót is kiszabott (ezeket a www.nbs.sk honlapon tettek közzé). Ezek az intézkedések az NBS és azon fogadó tagállamok felügyelői által 2018 óta feltárt súlyos hiányosságok kezelésére irányultak, amelyekben a NOVIS biztosítási tevékenységet folytatott. Ezek közé tartoztak az irányítási rendszerrel kapcsolatos súlyos problémák, a szerződőktől kapott díjaknak a biztosítási szerződésekben vállalt NOVIS-kötelezettségek mértékéig történő befektetése, valamint a tartalékolási és tőkeproblémák miatti súlyos gondok.

Mivel ezek a lépések nem eredményeztek hosszú távú javulást a NOVIS működésében. A szerződők védelme érdekében ezért az NBS úgy határozott, hogy visszavonja a társaság biztosítási tevékenységre vonatkozó engedélyét.

 

Milyen kockázatokkal jár a szerződő félszámára?

Mivel a NOVIS az engedély visszavonását követően csak korlátozott felügyelet alatt áll Szlovákiában, jelenleg nem áll rendelkezésre megbízható információ a NOVIS pénzügyi helyzetéről, beleértve azt is, hogy elegendő pénzügyi eszközt tartanak-e, vagy hogy a díjakat az alapul szolgáló biztosítási szerződések feltételeivel összhangban fektetik-e be.

 

Mikor kezdődik az esetleges felszámolás?

A NOVIS szlovákiai felszámolójának kinevezésére és a NOVIS felszámolására kizárólagos hatáskörrel rendelkező bíróság a pozsonyi városi bíróság. A felszámolás akkor kezdődik, amikor a bíróság a cég felszámolóját felveszi a cégjegyzékbe.

A NOVIS felszámolójának kinevezésére nincs határidő, ezért nem lehet megbecsülni, hogy a NOVIS mikor kerülhet felszámolás alá.

 

Milyen következményekkel jár a biztosítottakra nézve, ha a NOVIS felszámolás alá kerül?

A szlovákiai felszámoló feladata, hogy átvegye a NOVIS irányítását, megvizsgálja a NOVIS eszközeit, és ennek megfelelően döntsön arról, hogy a NOVIS-t fizetésképtelennek kell-e nyilvánítani, vagy hogy eszközei elegendőek-e a biztosítottak és más hitelezők követeléseinek kielégítésére. A felszámoló a NOVIS nevében jár el, amint a NOVIS felszámolás alá kerül, és tájékoztatja az összes szerződőt a következő lépésekről.

A NOVIS szerződőinek szem előtt kell tartaniuk, hogy az NBS visszavonta az engedélyt, mivel – többek között – a NOVIS nem felelt meg a tőkekövetelményeknek. A NOVIS felszámolásának időpontjában fennálló tényleges pénzügyi helyzetétől függően előfordulhat, hogy a NOVIS eszközeinek értéke nem elegendő az összes követelés rendezéséhez, ami azt jelenti, hogy a biztosítottak esetlegesen nem jutnak hozzá mindahhoz a szolgáltatásokhoz, amelyekre rendes körülmények között a biztosítási szerződésük alapján jogosultak. Előfordulhat, hogy a NOVIS befektetési termékekkel rendelkező szerződők kevesebbet kapnak, mint a befizetett díjak és a felhalmozott befektetési hozamok.

 

Nagyobb kockázatot jelenkezik-e a rendszeres díjfizetésű szerződéssel rendelkező kötvénytulajdonosok számára, mint az egyszeri biztosítási díjas szerződéssel rendelkező kötvénytulajdonosok esetében?

Bármely szerződő szembesülhet a pénzügyi veszteségek kockázatával, a jelenlegi helyzet azonban különösen károsíthatja a rendszeres biztosítási díjakkal rendelkező szerződőket. A NOVIS biztosítási szerződéses feltételei szerint a rendszeres biztosítási díjas ügyfelek az illetékes bíróság határozatának meghozataláig kötelesek a szerződéses kötelezettségnek eleget teni, beleértve az esedékes díjak megfizetését is.

Ez azt jelenti, hogy a rendszeres díjfizetésre köteles szerződők olyan társaság termékeibe fektetnek pénzt, amely felszámolás alá kerülhet. Előfordulhat, hogy ezen szerződők a befizetett díjaknál és a felhalmozott befektetési hozamnál kevesebbet kaphatnak, amennyiben (és amikor) a NOVIS felszámolás alá kerül.

 

Mit kell tennie a NOVIS-szal szerződésben álló ügyfeleknek?

A szerződésben állóknak bármely döntés vagy intézkedés meghozatala előtt gondosan meg kell vizsgálniuk saját körülményeiket és azt, hogy a jelenlegi helyzet hogyan befolyásolhatja őket pénzügyileg.

Amikor a szerződők a legjobb intézkedésről döntenek, el kell olvasniuk szerződéseik feltételeit, és értékelniük kell a szerződésük szerinti lehetséges opciókat. Az általános helyzet értékelésekor a szerződőknek figyelembe kell venniük a díjak további fizetésének lehetséges hatását, figyelembe véve a helyzet bizonytalanságát is.

A szerződőknek szakmai tanácsot kell kérniük például egy pénzügyi közvetítőtől, ügyvédtől vagy fogyasztói szervezettől.

 

Milyen lehetőségekkel rendelkeznek a szerződésben állók?

Figyelembe véve saját körülményeiket, a folyamatban lévő bírósági eljárások előrehaladásának jelenlegi hiányát, valamint azt a tényt, hogy a NOVIS az engedély visszavonását követően csak korlátozott felügyelet alá tartozik, a biztosítottaknak mérlegelniük kell, hogy a NOVIS esetleges felszámolásáig vagy a szerződés átadásáig a szerződésben maradnak-e.

A szerződőknek mérlegelniük kell, hogy felmondhatják-e a szerződést, és be kell szerezniük a NOVIS-tól (vagy a forgalmazótól) a várható visszavásárlási értékre vonatkozó információkat. A szerződőknek ezt az opciót és az általuk megszerezhető visszavásárlási értéket ahhoz az opcióhoz képest kell értékelniük, hogy a szerződés fennmarad, és a jövőben ismeretlen időpontban jutnak hozzá az esetleges felszámolási eljárásból származó összegekhez. 

 

Mit kell figyelembe venni a rendszeres díjfizetésű szerződésekkel rendelkező kötvénytulajdonosoknak választási lehetőségeik értékelésekor?

A rendszeres díjfizetésű szerződéssel rendelkező és a jelenleg is befizetéseket teljesítő kötvénytulajdonosok esetében a szerződőknek egy független szakértővel vagy jogi tanácsadóval közösen felül kell vizsgálniuk és értelmezniük a rendszeres díjfizetések esetleges felfüggesztésének lehetőségeit és következményeit (a nemzeti jog és a biztosítási szerződés feltételei alapján), valamint a szerződés lejárat előtti felmondásának lehetőségeit.

A rendszeres biztosítási díjakkal rendelkező szerződőknek értékelniük kell a várható visszavásárlási értéket az egyéb díjak és költésgek levonásával együtt, azaz, hogy milyen összegre jogosultak, ha lejárat előtt felmondják a szerződést, azzal a lehetőséggel szemben, hogy a szerződést fenntartják, és a NOVIS esetleges felszámolásáig továbbra is fizetnek díjat, majd a jövőben ismeretlen időpontban megkapják a felszámolási eljárásból származó összegeket.

Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA)

Az EIOPA angol nyelvű közleménye