Budapest, 2025. január 10. – 2024 harmadik negyedévében a folyó fizetési mérleg éves többlete magas szinten, a GDP 2,4 százalékán stabilizálódott. A szinten maradó külső pozíció az áruegyenleg mérséklődése, illetve a jövedelem- és szolgáltatásegyenleg növekedése mellett következett be. A jelentős külső finanszírozási képesség mellett számottevő mértékű FDI-beáramlás is történt, így az ország külső adósságrátái csökkentek. A nemzetközi tartalék állománya 2024 szeptemberében több mint 15 milliárd euróval haladta meg a rövid külső adósság szintjét.
2024 harmadik negyedévében Magyarország kedvező külső pozíciója magas szinten stabilizálódott, miközben a régiós országoké az előzetes adatok szerint enyhén romlott. A negyedév során a hazai külkereskedelem többlete – elsősorban az energiaegyenlegen kívüli áruegyenleg mérséklődésének hatására – enyhén csökkent, amit azonban ellensúlyozott a jövedelem- és a szolgáltatásegyenleg javulása. Összességében a folyó fizetési mérleg többlete az első háromnegyed évben kimagasló volt, meghaladta az 5,2 milliárd eurót. A folyó fizetési mérleg négy negyedéves többlete így a GDP 2,4 százalékát tette ki, míg a gazdaság külső finanszírozási képessége a GDP 2,9 százaléka volt.
A külső pozíció a szektorok megtakarításának oldaláról az állami finanszírozási igény – visszafogott beruházási aktivitás és emelkedő adóbevételek miatti – csökkenésének, illetve a háztartási és vállalati szektor pénzügyi megtakarításában bekövetkezett mérséklődés eredőjeként enyhén csökkent.
A folyó fizetési mérleg többlete mellett az FDI-forrásoknál jelentős, több mint 1,2 milliárd eurós nettó beáramlás történt, így a nettó és bruttó külső adósságráta is csökkent – előbbi a GDP 10, utóbbi 62 százalékára. A nemzetközi tartalék állománya szeptemberben 46 milliárd eurót ért el, és az előző negyedévinél is nagyobb mértékben, már 15,4 milliárd euróval haladta meg a befektetők által kiemelten figyelt rövid külső adósság szintjét, ami korábban nem tapasztalt mértékű tartalékmegfelelést jelent.