A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az Oesterreichische Nationalbank (OeNB) 2025. április 11-én közös szervezésű workshopot rendezett az MNB Budai Központjában. Az „On the bumpy road of European integration: recent developments in the Western Balkans” című szakmai esemény fókuszában a nyugat-balkáni régió európai uniós integrációja állt. A rendezvényen nemcsak a magyar, osztrák és nyugat-balkáni jegybankok szakértői képviseltették magukat, hanem az Európai Központi Bank, valamint számos európai ország jegybanki és kereskedelmi banki elemzői, illetve a térségben aktív think-tankek szakértői is.

A szakmai workshopra az MNB és az osztrák jegybank közötti szoros szakmai együttműködés keretében került sor.  A téma mindkét ország szempontjából kiemelt jelentőséggel bír, hiszen mind Magyarország mind Ausztria gazdasági-pénzügyi összefonódásokat mutat a térséggel, a nyugat-balkáni országok EU integrációja emellett az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alatt is prioritásként jelent meg. Az interaktív esemény betekintést nyújtott a Nyugat-Balkán európai uniós integrációjának aktualitásaiba és lehetőségeibe, kiemelve a reformokra való igényt mind a csatlakozó országok, mind az Európai Unió részéről. Az előadók külön felhívták a figyelmet a hatékony szabályozás, az innováció támogatásának és a világos célok kitűzésének, valamint az uniós normákhoz való konvergencia elősegítésének fontosságára.

A workshopot Baksay Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója és Birgit Niessner az osztrák jegybank igazgatója nyitották meg. A köszöntők után Polgár Éva Katalin, az EKB vezető közgazdásza tartott keynote előadást, amelyben hangsúlyozta a csatlakozási folyamatok felgyorsításának szükségességét. A nyitóbeszédeket követően három panelbeszélgetésre került sor. Az első panel fókuszába a fizetési rendszerek kerültek, a résztvevő jegybanki és piaci szakértők az intézményi infrastruktúrák és az elektronikus fizetési lehetőségek jövőjét vitatták meg. A felszólalók főként arról beszélgettek, hogy a fizetési infrastruktúra fejlesztése hogyan tudja növelni a gazdasági stabilitást és miként segítheti a nyugat-balkáni térség konvergenciáját. A második panelben a nyugat-balkáni régió geopolitikai jelentőségéről, valamint a kereskedelemben és a külföldi működőtőke beruházásban rejlő gazdasági potenciál hatékonyabb kiaknázásának lehetőségeiről esett szó. A beszélgetés résztvevői felhívták a figyelmet az EU-s források fontosságára más globális szereplők nyugat-balkáni térnyerésével párhuzamban. A harmadik panelben az előadók az uniós tagsághoz vezető út főbb kihívásait vitatták meg, kitérve az EU-s támogatással megvalósuló Reform- és Növekedéstámogató Eszköz részleteire, kiemelve az elkötelezettség és rugalmasság szükségességét.

Az MNB és az osztrák jegybank közös szervezésében megvalósuló workshop példaként szolgál mindkét intézmény azon törekvéseinek, hogy elősegítsék az együttműködést és hozzájáruljanak a nyugat-balkáni országok európai uniós integrációjának előmozdításához. A szakmai workshop résztvevői egyetértettek abban, hogy a tartós elkötelezettség, az átfogó reformok és a folyamatos uniós támogatások meghatározók a nyugat-balkáni államok EU csatlakozása érdekében.

DK1A9839.JPG