A Magyar Nemzeti Bank immár harmadik éve kínálja külföldi jegybanki és felügyeleti szakemberek részére technikai segítségnyújtási programját, amelynek célja, hogy elősegítse a nemzetközi együttműködést, támogassa a tudás- és tapasztalatcserét, valamint fórumot biztosítson a jógyakorlatok megosztására. A program a dinamikusan változó globális gazdasági környezet kihívásaira reagálva idén a „Stability in Transitions” címet viseli, rávilágítva arra a kulcsfontosságú egyensúlyra, amelyet a jegybankoknak meg kell találniuk az állandó változásokhoz való alkalmazkodás és a pénzügyi stabilitás fenntartása között.

A 2025-ös technikai segítségnyújtási program a „Green and Sustainable Finances – Introducing the MNB’s Green Program” című szemináriumával vette kezdetét április 14-17 között Budapesten. Az eseményt Izer Norbert, az MNB pénzpiaci szervezetek prudenciális és fogyasztóvédelmi felügyeletéért felelős ügyvezető igazgatója nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás és a fenntarthatóság kérdései olyan kihívásokat jelentenek, amelyek aktív, tudatos és nemzetközi szinten összehangolt fellépést igényelnek.

A szeminárium jelentős érdeklődés mellett valósult meg, közel 30 jegybanki és pénzügyi felügyeleti szakértő részvételével, akik összesen 17 országból érkeztek– többek között Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Grúziából, Indonéziából, Kazahsztánból, Ománból és Üzbegisztánból. A négy napos program során a résztvevők részletes képet kaptak az MNB fenntarthatósági stratégiájáról, a karbonlábnyom-csökkentési kezdeményezésekről, a klímastressz-tesztekről, a zöld jelzáloghitelezésről, valamint az ESG és biodiverzitási kockázatok kezeléséről is.

A szeminárium nemcsak elméleti ismereteket nyújtott, hanem gyakorlati műhelymunkák és interaktív feladatok keretében lehetőséget biztosított a tapasztalatok közvetlen megosztására is. Az MNB szakértői mellett a versenyszférából is érkeztek előadók, akik hasznos tapasztalataikat mutatták be.

A Magyar Nemzeti Bank továbbra is hisz abban, hogy a jegybanki együttműködés és a nemzetközi tudásmegosztás kulcsfontosságú elemei a globális kihívások sikeres kezelésének. A jegybankok aktív szerepvállalása a klímaváltozás elleni küzdelemben, a zöld pénzügyek támogatása és a pénzügyi szereplők számára nyújtott iránymutatás elengedhetetlen annak érdekében, hogy egy stabil és fenntartható pénzügyi rendszer jöhessen létre, mely hosszú távon is képes támogatni a gazdasági és társadalmi jólétet.